Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Kwiecień
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


     Artykuły specjalne - index                       Biblioteka Radioamatora - index                          


Budujemy IleraBudujemy Ilera




Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
Wiedeń 2015

 

Wstęp
Budujemy IleraOpracowane przez EA3GCY konstrukcje radiostacji QRP Iler na pasma 40, 20 i 17 m spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród krótkofalowców nie tylko w Hiszpanii. W odróżnieniu od najczęściej publikowanych konstrukcji radiostacji QRP do samodzielnego montażu nie są to radiostacje telegraficzne, a dostosowane do pracy fonią SSB. Mogą one być użyte nie tylko do łączności fonicznych ale także i do łączności emisjami cyfrowymi po dostrojeniu ich do odpowiednich wycinków pasm.
Wymiana kwarców na pasujące częstotliwości mogłaby okazać się trochę skomplikowana i wymagająca ich indywidualnego zamówienia – co niestety wiąże się z większymi kosztami aniżeli w przypadku standardowych kwarców. Na szczęście EA3GCY opracował również układ syntezera cyfrowego z wyświetlaczem pokrywającego w pełni krótkofalowe pasma amatorskie.
Przetłumaczone instrukcje montażowe mogą służyć nie tylko czytelnikom, którzy zakupili albo planują zakupić oferowane przez EA3GCY zestawy montażowe ale opisane w nich rozwiązania mogą stanowić inspirację do opracowania własnych podobnych lub ulepszonych konstrukcji radiostacji QRP, również i na inne pasma amatorskie. I to właśnie jest głównym powodem dodania tych instrukcji do "Biblioteki polskiego krótkofalowca". Ze względu na obszerność materiału został on podzielony na dwa tomy. W pierwszym z nich zamieszczono instrukcje montażowe do pokrywającego pasmo 17 m Ilera-17, uniwersalnego syntezera cyfrowego Iler-DDS i układu dopasowania anten zasilanychna końcach ("skrzynki antenowej") – Ilertenna.
W tomie drugim zamieszczone zostały natomiast instrukcje montażowe do prawie bliźniaczych radiostacji na pasma 20 i 40 m. Dla ułatwienia części powtarzające się w każdej z instrukcji nie zostały usunięte i zastąpione przez odnośniki do innych fragmentów tekstu. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z wybranej instrukcji bez konieczności poszukiwania usuniętych fragmentów w innych miejscach skryptu.
Wszystkim czytelnikom życzędużo radości w pracy małymi mocami na pasmach amatorskich. Wymaga ona wprawdzie więcej czasu i cierpliwości dla uzyskania takich samych osiągnięć aniżeli praca z większymi mocami, ale może stać się jednocześnie interesującym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy pracując z większymi mocami już niejedno osiągnęli.

 


Budujemy Ilera (tom 1) - spis treści


Wstęp
Instrukcja montażowa Ilera-17
Instrukcja montażowa syntezera Iler-DDS
Instrukcja montażowa obwodu dopasowującego Ilertenna

 


Budujemy Ilera (tom 2) - spis treści


Wstęp
Instrukcja montażowa Ilera-20
Instrukcja montażowa Ilera-40

 

 

 

Pobierz: Budujemy Ilera (tom 1) - pdf, 4 MB
Pobierz: Budujemy Ilera (tom 2) - pdf, 2,5 MB

  

     Biblioteka Radioamatora - index          Artykuły specjalne - index



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal