Komunikat KRÓTKOFALOWCÓW BIS

Informujemy, że od poniedziałku 18 do niedzieli 24.XII.br na stronie www.videoexpres.pl  jest nadawany fragment, tego okolicznościowego, mikrofalowego reportażu ATV z pierwszego międzynarodowego połączenia radiowego SP/DL. ...

Warto dodać, że prowadzenie praktycznych badań również przez polskich krótkofalowców na tych falach, ma ogromne znaczenie w przyszłych zastosowaniach fal centymetrowych i milimetrowych w nowoczesnej radiofonii i telewizji zarówno tej naziemnej jak i kosmicznej.

Dnia 17 grudnia 2006r. w ramach I Zimowej Ekspedycji Klubu Mikrofalowego SP6KBL doszło do ciekawych łączności ze stacjami niemieckimi. Polskie stacje pracowały koło miejscowości Działoszyn, niedaleko Zgorzelca a niemieckie skupiły się koło miasta Schlegel.  Po skierowaniu anteny transvertera w kierunku zachodnim i skorygowaniu anteny Stanisław SP6BTV przeprowadził I QSO SP-DL w paśmie 47GHz ze stacją DL4DTU z raportem 59!

W międzyczasie SP6RYL Roma dopingowana przez Kolegów z miejscowego klubu SP6PCM przeprowadziła pełne QSO ze stacją DL3DTS, gdzie operatorka była druga kobieta Sylve.
Jest to chyba pierwsze QSO pomiędzy kobietami na tak wysokiej częstotliwości.

Równolegle Staszek SP6GWB przeprowadził udane QSO z następującymi stacjami: DL4DTU, DG2DWL, DM2AFN i DL3DTS w paśmie 47GHz. Zachęceni udanymi łącznościami rozpoczęto próby na 76GHz, niestety pogarszające się warunki atmosferyczne przeszkadzały w nawiązaniu pełnego QSO. Stacje niemieckie były słyszane na 54-57, nie odpowiadały jednak na zgłoszenia z polskiej strony. Dopiero po nawiązaniu powtórnej łączności na 47GHz i skorygowaniu anteny po kilku minutach wołania doszło do I QSO SP-DL na 76GHz. Ze strony niemieckiej pierwsza odpowiedziała stacja DG2DWL z operatorem Hartmunt, z polskiej strony operatorem był SP6BTV. Na tej samej częstotliwości zaczęły wołać inne niemieckie stacje i SP6GWB przeprowadził pełne QSO z DG2DWL, DM2AFN i z DL4DTU. Pogarszająca się pogoda umożliwiła jeszcze przeprowadzenie QSO przez SP6BTV z DM2AFN na 76GHz i trzeba było zwijać sprzęt.
Na 24 GHz był to FT-817 i transwerter oparty na modulach DMC o mocy 20mW i antenie Hrn, natomiast do łączności na 47 i 76GHz strona polska używała anten 25cm dish i transverterów DB6NT o mocy 150 i 50 mikroW. Do zasilanie TRv służyły akumulatory 12V.

Na koniec udanego dnia niemieckie stacje podjechały pod polskie stanowiska, gdzie doszło do miłego spotkania i wymiany QSL na wszystkie przeprowadzone łączności.



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1010
Zamieszczono: 18-12-2006. Dział: I.Ś.R - Wydarzenia, informacje KF/UKF