Krajowe zawody krótkofalarskie - zalecenia dla organizatorów

W dniu 22 grudnia 2006 r., prezydium ZG PZK powołało Contest Managera PZK (SP2FAX) oraz Zespół PZK ds. Contestingu. Przewodniczącym zespołu został SP2FAX, a członkami: SP2FAP, SP3IQ, SP5ELA, SP5JXK, SP5KP i SP7DQR.
Celem powołania tej grupy było określenie jednolitych zasad organizacji zawodów krajowych poprzez stosowanie dobrych regulaminów, a także promowanie komputerowego obliczania rezultatów.
Aby częściowo pomóc organizatorom i potencjalnym zawodnikom, zespół podjął próbę opracowania zaleceń, które miałyby pomagać obu stronom.
W samym założeniu mają one charakter zaleceń czyli stanowią pewien punkt odniesienia dla sprawnego rozgrywania krajowych zawodów. Przedstawione propozycje opracowano w oparciu o zalecenia 1 Regionu IARU oraz konsultacje z doświadczonymi radiooperatorami.
Opracowane zalecenia w żadnym wypadku nie są próbą narzucania jakichkolwiek sztywnych reguł i ograniczania oryginalności.
Zawody krótkofalarskie powinny być sprawdzianem umiejętności operatorskich, przy zachowaniu jasno określonych w regulaminie zasad rywalizacji. Opracowane przez zespół zalecenia mają zatem na celu właściwe uregulowanie problematyki zawodów i zachęcenie do licznego udziału SP-HAMs w rywalizacji sportowej.

Zalecenia podstawowe

Organizator zawodów krótkofalarskich zobowiązany jest do opracowania regulaminu zawierającego jasno sprecyzowane, a tym samym łatwe do interpretacji zasady udziału. W szczególności powinny być tam następujące dane:

Nazwa i cel zawodów 
Organizator 
Uczestnicy 
Termin 
Pasma 
Emisje 
Wywołanie w zawodach 
Raporty i grupy kontrolne 
Punktacja, mnożniki i wynik końcowy 
Klasyfikacje 
Udział SWLs 
Informacja o logach
Termin i miejsce ogłoszenia wyników
Dyplomy i nagrody
Uwagi i zalecenia
Powody dyskwalifikacji  
Skład komisji  

Zalecenia szczegółowe

Nazwa i cel zawodów
Nazwę zawodów ustala organizator; wskazane jest aby oprócz pełnej nazwy podać nazwę skróconą. Zaleca się również krótkie określenie celu zawodów.

Organizator
a) W regulaminie wykazuje się organizatora i ewentualnych współorganizatorów.
b) Organizatorami zawodów ujętych w "Kalendarzu Zawodów PZK" mogą być członkowie PZK oraz kluby i stowarzyszenia krótkofalarskie.
c) W regulaminie wykazuje się jednego organizatora i managera zawodów - osobę odpowiedzialną za przebieg i prawidłowe rozliczenie zawodów. Konieczne jest podanie jego znaku wywoławczego i adresu eMail.
d) Współorganizatorem lub patronem zawodów może być osoba, organizacja lub instytucja wspierająca zawody. Współorganizatorów może być kilku.
e) Organizator uzgadnia treść regulaminu z Contest Managerem PZK.
f) Organizator jest odpowiedzialny za przebieg i prawidłowe rozliczenie zawodów.

Uczestnicy
a) W regulaminie określa się dostępność zawodów, np. zawody dostępne są dla licencjonowanych radiooperatorów stacji indywidualnych, klubowych i SWLs, którzy zobowiązani są do pracy zgodnie z posiadanymi pozwoleniami. 
b) Za uczestników uważa się operatorów, którzy przeprowadzili w zawodach dowolną liczbę QSOs/HRDs w sposób określony w regulaminie i przesłali w terminie swój log do klasyfikacji.
c) Zaleca się ustalenie minimalnej liczby łączności, których przeprowadzenia powoduje sklasyfikowanie uczestnika, z zastrzeżeniem, że nawiązanie mniejszej ilości QSOs kwalifikuje daną stację do grupy CHECKLOG, a przeprowadzone przez nią łączności nie dają punktów korespondentom.
d) Należy zaznaczyć, że nasłuchowcy nie mogą posiadać licencji nadawczych.

Termin i czas trwania
a) Termin zawodów ustala organizator w porozumieniu z Contest Managerem PZK. Czas rozgrywek należy określać wg standardu UTC. Zaleca się wprowadzenie zasady 5-minutowego QRT przed i po zawodach.
b) Termin zawodów nie może kolidować z terminem innych zawodów zgłoszonych do Kalendarza Zawodów PZK oraz ważnych zawodów międzynarodowych.
c) Czas trwania zawodów określa się w zależności od ich charakteru, rangi, prognozowanej liczby uczestników, stosowanych typów emisji i pasm.
d) Zawody mogą mieć kilka części (tur), oddzielonych interwałem czasu dla różnych pasm lub emisji.

Pasma
Należy podać pasmo lub pasma na jakich rozgrywane są zawody, z nałożeniem obowiązku przestrzegania Band-Planu. W przypadku rozgrywania zawodów na dwóch pasmach należy podać, że łączności cross-band są niedozwolone.

Emisje
Należy podać emisję lub emisje jakimi rozgrywane będą zawody, z zastrzeżeniem, że QSOs cross-mode są niedopuszczalne.

Wywołanie w zawodach
W regulaminie należy podać sposób wywołania wyróżniającego uczestników spośród innych użytkowników eteru. Na fonii może to być: "Wywołanie w zawodach"; na CW: "Test SP".

Raporty i grupy kontrolne
Konieczne jest określenie wymiany raportów i grup kontrolnych. Jako wymieniane grupy kontrolne stosuje się np. numery łączności, skróty powiatów, wiek operatora itp.; możliwe jest łączenie tych elementów. W przypadku obowiązku numeracji łączności należy przyjąć zasadę ciągłego numerowania QSOs – bez względu na emisję. Wyjątek to jednoczesne używanie emisji tradycyjnych i cyfrowych.

Łączności
a) W regulaminie należy wyraźnie podać, że w zawodach punktowane są tylko bezbłędne łączności przeprowadzone w czasie wykazanym w logach obu korespondentów, przy rozbieżności nie większej niż 3 minuty.
b) Należy także podać kiedy można powtórzyć QSO z tą samą stacją.
c) Regulamin musi informować, że jednocześnie może być używany tylko jeden nadajnik.

Punktacja, mnożnik i wynik końcowy
a) Należy podać sposób punktowania łączności przeprowadzonych w zawodach. W przypadku zawodów dopuszczających pracę różnymi emisjami należy wprowadzić dysproporcje punktowe, zależne od stopnia trudności w prowadzeniu łączności daną emisją.
Jeżeli w zawodach preferowane są określone regulaminem stacje, to łączności z nimi mogą dawać więcej punktów. Nie należy jednak przesadzać w stosowaniu zbyt dużych dysproporcji.
b) W celu zwiększenia wysiłku operatorskiego uczestników zaleca się stosowanie mnożników. W regulaminie trzeba wówczas wyraźnie określić czy mnożnik liczony jest tylko raz niezależnie od emisji, czy też jest liczony oddzielnie i stanowi sumę mnożników uzyskanych za QSOs na CW i na SSB, a także czy zawodnik może sobie doliczyć swój własny punkt mnożnikowy.
c) Zapisy regulaminu powinny jasno określać, co stanowi wynik zawodów uczestnika.
d) Należy również podać sposób obliczania wyników przez Komisję, np. przy pomocy programu komputerowego czy w sposób tradycyjny.

Klasyfikacje
a) Klasyfikacje w zawodach mają na celu podział uczestników na grupy operatorskie posiadające odmienne względem siebie warunki, np. stacje z jednym operatorem (SO), stacje klubowe (MO) i stacje nasłuchowe (SWL). Dodatkowe rozszerzenia grup klasyfikacyjnych można prowadzić z uwagi na używaną moc, emisję, wiek itp.
b) W regulaminie należy również podać, że zawodnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie. Jeżeli jest inaczej, to należy to wyraźnie zdefiniować.

Nasłuchowcy
Należy określić zasady przeprowadzania punktowanych nasłuchów.
Zaleca się aby w opisie określić maksymalną ilość nasłuchów tej samej stacji.
 
Informacja o logach
a) W regulaminie należy poinformować, że preferowanym formatem zapisu łączności jest Cabrillo. W niektórych zawodach UKF może to być format REG1TEST (EDI).
b) Organizator udostępni oprogramowanie do logowania łączności w komputerze, albo wskaże, które istniejące programy niekomercyjne nadają się do logowania QSOs w jego zawodach.
c) Jeżeli dopuszcza się używanie dzienników papierowych, to organizator  powinien wskazać, które istniejące formularze nadają się do logowania łączności w tych zawodach. d) Należy podać adres do wysyłki dzienników oraz określić termin ich przyjmowania.
e) Wskazane jest podanie adresu strony internetowej, na której będzie aktualizowany wykaz nadesłanych logów.

Termin ogłoszenia wyników
W regulaminie należy podać termin i miejsce opublikowania wyników. Maksymalny czas na wykonanie wszystkich czynności nie powinien przekraczać 3. miesięcy.

Nagrody
Organizator podaje, jakie nagrody przysługują za zajęcie czołowych miejsc, czy uczestnictwo w zawodach oraz termin ich wysyłki.

Uwagi i zalecenia
W tym punkcie regulaminu organizator podaje inne istotne informacje i objaśnienia związane z przebiegiem zawodów.

Dyskwalifikacja
Organizator określa w tym punkcie możliwe powody dyskwalifikacji. Np. rażące rozbieżności czasu w całym logu, niesportowe zachowanie, praca niezgodnie z warunkami pozwolenia, praca poza czasem trwania zawodów.

Komisja
W tym punkcie definiuje się zasadę, że Komisja zawodów ma prawo do podejmowania decyzji ostatecznych i rozstrzygania sytuacji nietypowych i nie ujętych regulaminem. Podaje się również skład członków komisji zawodów lub co najmniej jej przewodniczącego, z podaniem jego znaku wywoławczego i danych personalnych.

Zalecenia dla Komisji
Zaleca się stosowanie do weryfikacji i obliczania wyników zawodów programów komputerowych.
Uwaga! W przypadku korzystania z programów autorstwa Marka SP7DQR Zespół PZK ds. Contestingu udzieli wszelkiej pomocy Organizatorom w zakresie pozyskania, przystosowania i nauki posługiwania się nimi do obliczania zawodów.





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1435
Zamieszczono: 06-11-2007. Dział: Krótkofalowiec Polski