VP6DX - Komunikat nr 19

Tadeusz SP7HT przetłumaczył akapity dotyczące, w jakimś stopniu, krótkofalowców polskich:

Najważniejsze sprawy:
... w paśmie 160m zrealizowano QSO dokładnie z antypodami...
... 104,900 nawiązanych QSO i stale "idzie do przodu"...
... statystyki nawiązanych QSO ...
... rozpoczęto pracę na 17m RTTY ...
... skorygowano częstotliwość w paśmie 30m RTTY...
... 6m beacon now on the air ...
... zrealizowano QSO propagacją dłuższa trasą z Finlandią, Europejską częścią  Rosji w paśmie  80m...
... a co jest możliwe w paśmie 160m? ...
... North American 160m schedule ...

W paśmie 160m zrealizowano QSO dokładnie z antypodami

W poniedziałek, 18 lutego o 1252z, operator na Ducie Island, pracujący w paśmie 160m usłyszał wołania i skompletował QSO z Omanem, A45XR.
A45XR jest zlokalizowany tylko o 300 km od antypodów Ducie Island (dokładnie po drugiej stronie Ziemi). Jest to najdalszy punkt z Ducie Island.

Miało to miejsce późnym popołudniem czasu lokalnego w Omanie, aż godzinę i 10 minut przed lokalnym zachodem Słońca. Podczas tego QSO strefa półcienia była odległa aż o 2.000km od Omanu, rozciągając się w kierunku wschodnim i północno-wschodnim.

Dla antypodów dystans jest jednakowy bez względu na Azymut. Zatem, jaką trasą zrealizowane było to QSO?
 
Operator na Ducie Island najlepiej odbierał A45XR na antenie Beverage skierowanej na Azymut 305 (Azymut z Ducie). Sugerowałoby to, iż fale wędrowały ponad Japonią, północną częścią Chin oraz ponad Pakistanem. Byłoby to w kierunku dokładnie prostopadłym do trasy sugerowanej strefą półcienia!!! Prawdopodobnie, ostatni odcinek pomiędzy Pakistanem a Omanem był zrealizowany propagacją za pośrednictwem warstwy sporadycznej E w niskiej jonosferze. Dzięki temu został pokonany odcinek 2000km znajdujący się ciągle w strefie dnia.
 
WIELKIE GRATULACJE DLA OBU OPERATORÓW!!!!!!!!!
 
Jak widzicie, wykazaliśmy, że jesteśmy w stanie nawiązać QSO z najbardziej odległymi rejonami kuli ziemskiej. Czy jest więc jeszcze coś, co powstrzymywałoby Was przed próbą nawiązania QSO z VP6DX? Jeśli obawiasz się, że Twoja antena jest zbyt kiepska do tak dalekich QSO, to nie załamuj się. Przeczytaj komentarze innych na stronie Internetowej VP6DX: wiele stacji z bardzo prostymi i nisko zawieszonymi antenami znalazło się już w logu VP6DX, z pasmem 160m włącznie.
Zatem, próbuj na każdym paśmie i każdym rodzajem emisji, jakim możesz pracować. Czekamy na Twoje zawołanie!!!
 
Przecież jesteśmy samotni na bezludnej wysepce i nie mamy nic innego do roboty, jak tylko nawiązywać QSO z chętnymi. No, może nie do końca tak jest. Bo akurat jest pora na śniadanie oraz... na drzemkę tdla ych, którzy wrócą z nocnego dyżuru na stanowiskach operatorskich.


W logu już 104 900 łączności!

Aktualnie mamy poniżej 7% niekompletnych QSO, co jest typowe dla tego etapu trwania ekspedycji.
Podczas najbliższych dni bardziej skoncentrujemy się na nawiązywaniu QSO z Azją, która jest - jak do tej pory - słabo reprezentowana w logu VP6DX.
Potencjalne otwarcia w pasmach 12 oraz 10 metrów mogą być chimeryczne z bardzo słabymi sygnałami, ale będziemy na nie zważać podczas pozostałych dni pracy ekspedycji (SP7HT: im bliżej zrównania dnia z nocą, tym większe szanse. Radzę być szczególnie czujnym pod sam koniec pracy ekspedycji. Oby tylko nie było zaburzeń w magnetosferze).
 
Pasmo 30m było nieco mniej używane wskutek wykorzystywania występujących w tym samym czasie dobrych otwarć na innych pasmach do rejonów świata z trudną propagacją. We wtorek, 19 lutego, zbudowaliśmy drugą antenę na to pasmo i teraz mogą pracować dwie stacje równolegle: CW oraz RTTY.

Startuje 17m RTTY

Liczba QSO nawiązanych emisją RTTY jest poniżej założonego planu. Aby poprawić sytuację i wykorzystać sprzyjającą propagację na North America rozpoczniemy, w południe czasu na Ducie, we wtorek, 19 lutego pracę stacji RTTY w paśmie 17m. Częstotliwość nadawania VP6DX  RTTY będzie w pobliżu 18101 kHz (poniżej wycinka pasma okupowanego przez emisje pakietowe). VP6DX będzie słuchać poniżej swojej częstotliwości.

Zmiana QRG 30m RTTY


Otrzymaliśmy meldunki, że w Europie nasza częstotliwość w paśmie 30m RTTY = 10149kHz jest okresowo zagłuszana przez silną stację komercyjną. Dlatego zmieniliśmy częstotliwość nadawania na 10139... a nasłuchujemy w japońskim oknie JA RTTY pomiędzy 10140-10150.

Należy mieć na uwadze, że co pewien czas potężne sygnały radarów poza-horyzontalnych zagłuszają niemal całe pasmo 30m dla krótkofalowców zamieszkujących północną Azję. W takich przypadkach przechodzimy na inne pasmo amatorskie. Niestety, takie zakłócenia powodują utratę kilku potencjalnych otwarć propagacji na ten rejon świata.


80m LP dla OH i European Russia

Podczas lokalnego wschodu Słońca na Ducie Island (1345-1445Z), zrealizowano QSO long path
zarówno w paśmie 75m SSB jak i 80m CW ze stacjami z Finlandii oraz Europejskiej części Rosji. 
 
Najdalsze połączenie dłuższą trasą miało 25.000km z rejonem Północnej Finlandii, ponad 5.000km dalej niż antypody.
 
Najlepiej słyszymy stacje podczas takich otwarć propagacyjnych na Beverage skierowanym na Azymut 195°. Niektóre stacje słyszymy także z Azymutu 225°. Natomiast nie słyszymy stacji z tej części Europy na antenach Beverage skierowanych na pozostałe kierunki. Sugeruje to, że propagacja odbywa się trasą tylko w niewielkim stopniu "zakrzywioną".
 
Jest to trasa równoległa do strefy pół-cienia (187 stopni z Ducie). Prawdopodobnie, fale rozchodzą się ponad Antarktydą, wyspą Heard, wyspą Rodriguez, Zatoką Perską, Iranem oraz Zachodnią Rosją.
 
Zachęcamy stacje ze Skandynawii oraz Zachodniej Rosji do słuchania naszych sygnałów w tym czasie i ze wskazanego kierunku. Wołajcie nas, gdy już nas usłyszycie.
 
Będziemy wypatrywać QSO dłuższą trasą także w paśmie 160 metrów (SP7HT: to chyba informacje przydatne dla SP4Z, ktory jest najbliżej tej trasy propagacyjnej). A może uda się nam "skusić" / wywołać propagację?
 
Prosimy o przesyłanie raportów o wszelkich niespodziewanych otwarciach propagacyjnych, wliczając w to także otwarcia na innych pasmach amatorskich.

160m dla USA (i nie tylko) 

Większość doświadczonych operatorów pasma 160m w Ameryce Północnej rozumie, że gdy Słońce zajdzie na Ducie (0300z), od dawna jest już ciemno w Ameryce oraz (jeszcze nadal) ciemno w sporej części Europy.
 
Poczynając od zachodu Słońca na Ducie, aż do wschodu Słońca w Europie, to jedyne "okno propagacyjne" dla QSO pomiędzy Ducie a Europą w paśmie 160m. Prawdopodobnie, wiele lat upłynie zanim następna ekspedycja będzie mogła pracować z Ducie Island podczas minimum aktywności Słońca. Dlatego, jednym z głównych zadań naszej ekspedycji jest umożliwienie stacjom z Europy oraz Azji nawiązanie jak największej liczby QSO w paśmie amatorskim 160m.

Aby to było możliwe, stacje z Ameryki, które mają o wiele krótszy dystans do Ducie, powinny czekać aż do zakończenia "okna propagacyjnego" z Europą. Proponujemy Ameryce Północnej QSO poczynając dopiero od godziny 08UTC. Dzięki temu, nie będą musieli czekać aż do lokalnego wschodu Słońca na QSO z VP6DX. Każdej nocy będzie pracować stacja VP6DX w paśmie 160m.

Jak wiecie, podjęliśmy ogrom starań i przedsięwzięć aby doprowadzić do perfekcji naszą stronę odbiorczą. Dzięki temu jesteśmy w stanie odbierać najsłabsze sygnały i wydobyć je spod tropikalnych trzasków atmosferycznych.
Dlatego radzimy: spróbujcie także na 160m. Czekamy na Wasze zawołania.

Będziemy wdzięczni, gdyby wydawcy biuletynów DX-owych rozpropagowali tę informację jak najszerzej, by była ona powszechnie dostępna dla klubów i społeczności DX-owej.



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1526
Zamieszczono: 20-02-2008. Dział: I.Ś.R - Wiadomości Dx-owe KF/UKF