VP6DX - Komunikat nr 21

Aktualności:
• sztuczne ognie nad Ducie Island...
• VP6DX pobiła rekord liczby łączności nawiązanych kiedykolwiek przez ekspedycję DX-ową...
• także rekordowe osiągnięcia na poszczególnych pasmach amatorskich/emisjach...
• pomimo tego stacje ekspedycji cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem chętnych do nawiązanania łączności...
• przeprowadzono łączności dłuższą trasą (Long path) w paśmie amatorskim 160m z ekspedycją  DX-ową na Ducie Island ...
• opis poszczególnych stacji...
• nowe zdjęcia z atolu...

2008 roku, w poniedziałek 25 lutego February o godzinie 0437 UTC, po 13 dniach, 7 godzinach i 37 minutach ciągłej pracy nawiązano łączność  RA0ALM / VP6DX na Ducie Island w paśmie amatorskim 10,1MHz. Była to łączność nr 168.723  w logu VP6DX.

Zgodnie z dokumentacją Jari Jussila, OH2BU, pobito światowy rekord w liczbie łączności nawiązanych kiedykolwiek, przez jakąkolwiek ekspedycję DX-ową. Poprzedni rekord światowy był ustanowiony przez Five Star DX Association's expedition na Comoro Island (D68C) w dniach 8 - 28 lutego 2001 roku.
 
Kilka chwil później niebo nad Ducie zostało rozświetlone przez sztuczne ognie wystrzelone z pokładu M/V Braveheart, uświetniające ten historyczny moment.
13 operatorów oraz 6 członków załogi statku gratulowało sobie na wzajem ściskając się i pijąc "nieco mocniejszą kawę". Wracając do rzeczywistości, to nadal doświadczamy ogromnego zainteresowania przez tłumy stacji europejskich i amerykańskich, stale ubiegających się o nawiązanie łączności z VP6DX. Dlatego, 7 operatorów natychmiast zabrało się do pracy a pozostałych 6 wczołgało się w swoje śpiwory i udało się "w objęcia Morfeusza" w rzeźkim i chłodnym powietrzu morskiej bryzy. 
 
Rekordy jakie ustanowiła ekspedycja DX-owa VP6DX:

     * największa liczba łączności nawiązanych emisją RTTY. Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji N8S na  Swains Island z kwietnia 2007,
     * największa liczba łączności nawiązanych emisją SSB.  Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji D68C na Comoro Island,
     * największa liczba łączności nawiązanych w paśmie 40m. Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji do Libii,  5A7A w listopadzie 2006,
     * największa liczba łączności nawiązanych w paśmie 30m.  Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji na St Brandon Island, 3B7C we wrześniu 2007,
     * największa liczba łączności nawiązanych w paśmie 17m. Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji N8S na  Swains Island z kwietnia 2007,
     * największa liczba łączności nawiązanych z North America. Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji D68C na Comoro Island,
     *największa liczba łączności nawiązanych z South America. Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji Peter the First Island 3Y0X z lutego 2006,
     * największa liczba łączności nawiązanych Afryką. Poprzednio rekord ten był udziałem ekspedycji na Rodrigues Island 3B9C marzec / kwiecień 2004.

W momencie, gdy ta wiadomość była przekazywana łączem satelitarnym Iridium z Ducie Island, ekspedycja przekroczyła liczbę 170.000 nawiazanych łączności... i stale powiększa swój dorobek, w tempie około 415 łączności na godzinę. W chwili obecnej, większość korespondentów stanowią stacje z Europy, korzystające ze swojego porannego okna propagacyjnego. Za, mniej więcej, godzinę skierujemy nasze anteny na Amerykę Północną i Południową, które zaczną wchodzić w strefę pół-cienia i będą mieć dobrą propagację aż do wschodu Słońca na Ducie Island.

Łączności nawiązane dłuższą trasą (Long path) w paśmie 160m z Ducie Island

Już raportowaliśmy wcześniej, że udało się nawiązać łączność z A45XR w Omanie, który jest na antypodach względem Ducie Island. Miało to miejsce 18 lutego w okolicach wschodu Słońca na Ducie Island. Wszystkie stacje z Europy, z którymi nawiązano łączność tą trasą miały dopiero późne popołudnie i strefa pół-cienia dopiero przybliżała się do nich ze Wschodu.

W dniu 21 lutego nawiązano całą serię łączności dłuższą trasą w paśmie 160m pomiędzy Ducie Island a stacjami w Ukrainie, Południową częścią europejskiej Rosji. Pomiędzy 1345 - 1430 UTC zapisano w logu VP6DX 11 stacji. Sygnały z Ukrainy przychodziły najgłośniej z Azymutu 225 stopni a z Rosji z Azymutu 195 stopni. Na pozostałych antenach odbiorczych Beverage nie odbieraliśmy w ogóle, co świadczy o wystąpieniu niebywałe mało prawdopodobnej propagacji dłuższą trasą w jakże trudnym propagacyjnie paśmie 160m. I to bez zauważalnego "zakrzywienia" trasy.
 
Łączności z Południowo- Wschodnią częścią Europejskiej Rosji miały miejsce ponad Antarktydą, Oceanem Indyjskim (ponad Heard Island, Mauritius), wzdłuż Zatoki Perskiej i ponad Iranem. Odpowiada to odległości dłuższą trasą 23.000 do 24.000 kilometrów.
 
W przypadku Ukrainy trasa przebiegała ponad Południowym Pacyfikiem, poniżej Nowej Zelandii i Australii, niedaleko Maledywów, ponad Zatoką Perską aż do Ukrainy.
 
W tym samym oknie propagacyjnym nawiązano także łączności ze stacjami z okolic Moskwy. Ale te sygnały docierały wyraźnie krótką trasą ponad Skandynawią: były silne na antenie Beverage skierowanej na Azymut 015 stopni i ledwo zauważalne na antenie 195 stopni.
 
Radzimy stacjom w Północnej części Europejskiej Rosji korzystać z trasy krótszą drogą a stacjom z Ukrainy korzystać z potencjalnych otwarć dłuższą trasą. Podczas ww. otwarć zrealizowano także łączności (już krótszą trasą, ze względu na położenia geograficzne) z Mongolią, Tadżykistanem. 

Sprawdzaliśmy, czy podobne otwarcia wystąpią w kolejne poranki (na Ducie), ale nie powtórzyło się. Będziemy sprawdzać aż do zakończenia pracy ekspedycji. Wypłynięcie z Ducie było planowane na godzinę 20 UTC w czwartek, 28 lutego. Przesuniemy je o 1 - 2 godziny aby więcej stacji z Północnej i Wschodniej Europy miało szanse skorzystać z tych unikalnych otwarć propagacyjnych.

Opis stacji VP6DX

Odpowiadamy na liczne zapytania o urządzenia i anteny, jakich używa ekspedycja VP6DX.

Każde ze stanowisk operatorskich jest wyposażone:

     * W TRX Elecraft K3. Wprost rewelacyjne charakterystyki dynamiczne torów odbiorczego i nadawczego umożliwiają równoległą pracę 2 stacji jednocześnie na tym samym paśmie amatorskim (i to na każdym z pasm amatorskich!!!, nawet tak wąskim jak pasmo 30m) bez jakichkolwiek interferencji wzajemnych. Odpowiedni układ tych TRX czyni ich użytkowanie wyjątkowo sprawnym i wszyscy operatorzy ekspedycji szybko odkryli zalety tego wyrafinowanego TRX. Żaden z operatorów nie miał sposobności pracować na K3 przed wyprawą VP6DX.
     * Microham microKeyer II computer interfaces: wymaga tylko podłączenia z komputerem, włączenia do pracy i już można wołać CQ i nawiązywać łączności.
     * Wzmacniacze mocy Acom 2000, 1000 lub 1010: pracują cicho i niezawodnie. Stanowisko na pasmo amatorskie 160m jest wyposażone we wzmacniacz mocy OM 2500 HF.
     * 200 W filtry środkowo-przepustowe W3NQN z Array Solutions oraz 2 kW  filtry środkowo-przepustowe  4O3A.
     * WinTest logging software: oprogramowanie logujące łączności obsługuje laptopy Durabook.
     * Honda EM65is oraz EM30is invertery zasilające oraz agregaty prądo-twórcze pracują (jak do tej pory) ze  100%  niezawodnością. Invertery zasilające tolerują duże i gwałtowne zmiany obciążenia (w takt załączania wzmacniaczy mocy podczas nadawania - duży pobór mocy i odbioru - mały pobór mocy). Jest to bardzo przydatne usprawnienie rzutujące na niezawodność zasilanych urządzeń. To duży postęp w stosunku do zasilania urządzeń wprost z agregatów prądo-twórczych. 

7 stanowisk operatorskich jest rozmieszczonych w dwóch oddzielnych obozach: we wschodnim są 4 stanowiska, a w zachodnim 3 stanowiska. Obozy są w odległości około 1km od siebie. Przejście z jednego do drugiego obozu wymaga 15 minutowego spaceru laguną. Każdy obóz maj swoją sieć komputerową WiFi network, a łącze mikrofalowe łączy dwa obozy ze sobą. Namioty do odpoczynku i spania są w obozie wschodnim.

Anteny VP6DX:

     * 160m: Titanex vertical (obozowisko zachodnie)
     * 80m/30m CW: Titanex vertical (obozowisko zachodnie)
     * 75m SSB: SpiderBeam 4-square (obozowisko wschodnie)
     * 40m: two SpiderBeam 4-squares. (na obu obozowiskach)
     * 30m: Spiderbeam 4-square. (obozowisko wschodnie)
     * 20 do 10m: po dwie 2 elementowe Spiderbeam vertical Yagi arrays na każde z pasm. Po jednym w danym obozie.
     * 6m: 5-element Yagi

Zestaw kierunkowych anten odbiorczych Beverage jest ulokowany pomiędzy obozami. Każda z anten produkcji DX Engineering to dwu-przewodowa Beverage, umożliwiająca odbiór z obu przeciwległych kierunków (po przełączeniu). Aktualnie, są 4 anteny Beverage (8 kierunków) na pasma amatorskie: 160m, 80m CW oraz 75m. Każde ze stanowisk ekspedycji ma dostęp i może wybrać (niezależnie od innych, chcących korzystać w tym samym czasie z tej samej anteny odbiorczej) każdą z anten odbiorczych Beverage. System dystrybujący sygnały z anten Beverage na poszczególne stanowiska operatorskie zbudowany jest z użyciem przedwzmaczy DX Engineering pre-amps, wzbogaconych o filtry selektywne, system komutacji na poszczególne stanowiska operatorskie oraz układy zabezpieczające czułe komponenty przed zniszczeniem przez silne sygnały w.cz. podczas nadawania. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez K3NA oraz W2VJN. Instalacją na miejscu zajmowali się: WA6CDR oraz  Milt N5IA (co zajęło im sporo czasu kosztem pracy na stanowiskach operatorskich!)

Dostępne kierunki anten odbiorczych:

     * 015 - zachodnie USA, wschodnia Europa krótką trasą. (po około 200m długości)
     * 045 - wschodnie USA, zachodnia Europa (dwa równoległe 200m Beverages, fazowane)
     * 085 - Karaiby, północna część  Ameryki Południowej, Afryka (około 350m długości)
     * 125 - południowa część Ameryki Południowej (około 200m długości)
     * 195 - dłuższą trasą long path Wschodnia  Europa & Scandinavia (odwrócony kierunek anteny 015)
     * 225 - dłuższą trasą long path Wschodnia  Europa & Scandinavia, Australia, New Zealand (odwrócony kierunek anteny 045)
     * 265 - Południowo-Wschodnia Azja,  Zachodni Pacyfik, Północna Australia (odwrócony kierunek anteny 085)
     * 305 - Japan, China, Północna Azja. (odwrócony kierunek anteny 125)

Ten zestaw specjalistycznych anten odbiorczych Beverage został uruchomiony w dniu 16 lutego. Okazało się to rewelacyjnym sukcesem w redukcji tropikalnych trzasków atmosferycznych, poprawiając wydatnie nasze możliwości odebrania słabych sygnałów oraz umożliwiło także sprawdzanie unikalnych tras propagacyjnych na dolnych pasmach amatorskich. 

Cała ta skomplikowana i specjalistyczna "maszyneria" na Ducie Island ma za zadanie ułatwić Wam nawiązanie złączności z VP6DX. Dlatego, nie przejmuj się tym , że Twoja antena jest zbyt prosta (prymitywna) do nawiązania złączności z VP6DX. Jeśli tylko Ty jesteś w stanie słyszeć VP6DX na danym paśmie, to bądź pewien, że najprawdopodobniej VP6DX jest w stanie odebrać Twoje sygnały. Możliwe jest to nawet przy zbudowanych na poczekaniu prowizorycznych antenach po Twojej stronie. Ale, pośpiesz się! Wkrótce zaprzestaniemy pracy, zwijając stanowiska przed udaniem sie w podróż powrotną. 
 
Nowe fotografie są dostępne na:

http://ducie2008.dl1mgb.com/pictures/index.php.

Będziemy wdzięczni, gdyby wydawcy biuletynów DX-owych rozpropagowali tę informację jak najszerzej, by była ona powszechnie dostępna dla klubów i społeczności DX-owej.

Tłumaczył SP7HT.



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1537
Zamieszczono: 26-02-2008. Dział: I.Ś.R - Wiadomości Dx-owe KF/UKF