III Warsztaty QRP

Tegoroczne warsztaty QRP pod hasłem: „QRP dla każdego”, odbyły się w dniach 12-13 września br. w Zarzeczu, koło Burzenina (woj. łódzkie). W spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób z SP, w tym kilku zagranicznych konstruktorów QRP (m.in. OM3TY, OK1OX, OK1DHZ, HB9EGA).

Po uroczystym otwarciu warsztatów przez Włodka SP5DDJ, została uruchomiona „montownia”, w której był składany przez siedmiu chętnych kolegów kit minitransceivera SSB TRX 2008 (SP2LFD, SP7FI, SQ5STS, SQ5FLP, SP6QKP, SQ8GUM, SQ5LNO).
Na ogromnym stole zostały wystawione konstrukcje home made (transceivery, odbiorniki, klucze syntezery, analizatory ...), między innymi przez następujących konstruktorów radiowych: OK1OX, SP7ROH, SP7NJR, SP7BCA, SP6QNC, SP6MLF, 3Z6AEF, SP6IFN, OM3TY, SP6NXI, SQ4AVS, SQ7JHM, SQ5OBR, SP3RAF, SP9HVW.
Równolegle z wystawą i montownią, w oddzielnej sali, miały miejsce interesujące wykłady teoretyczne poprowadzone przez kolegów: SQ4AVS, SQ7JHM, SP6FRE, SP5JNW.
W niedzielę przed obiadem miał miejsce pokaz ratownictwa medycznego prowadzony  przez  SQ7JHW ze stowarzyszenia Sztab Ratownictwa w Bełchatowie. Przed budynkiem głównym była demonstrowana przez SP7Q ciekawa konstrukcja anteny Slinky na 40m. Z kolei SQ3LVZ wystawił na balkonie hotelowym swoją antenę Delta loop. Przez całe warsztaty czynna była stacja okolicznościowa 3Z0ILQ, z której każdy mógł nawiązywać łączności (obsługiwali m.in. SP4NDU, SP9GEH). Nie zapomniano o pamiątkowym zdjęciu:

W sobotni wieczór SP4JFR umilił spotkanie przy ognisku występem na akordeonie. Warsztaty te pokazały, że mamy wśród krótkofalowców wielu wspaniałych elektroników (konstruktorów radiowych) i dobrych organizatorów. Duże podziękowania należą się organizatorom spotkania oraz Wydawnictwu AVT (wydawcy Świata Radio) za nieodpłatne wyposażenie 6 stanowisk w niezbędne narzędzia montażowe oraz podarowanie wielu czasopism i kitów.
Szczegółowa relacja, ze zdjęciami, będzie zamieszczona w ŚR 11/2009.Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1850
Zamieszczono: 18-09-2009. Dział: I.Ś.R - Wydarzenia, informacje KF/UKF