Sprzęt - październik 2009

Kolejny transceiwer SDR firmy FlexRadio
Firma FlexRadio Systems do swojej kolekcji innowacyjnych radiostacji definiowanych programowo dodała ostatnio kolejny transceiver. Flex-3000 jest nowym modelem, mniejszym i o niższej cenie w porównaniu do Flex-5000A. Nowy model współpracuje z PC i wykorzystuje taką samą architekturę jak Flex-5000A oraz takie samo oprogramowanie PowerSDR.
Dane techniczne:
- zakres odbiornika: 100 kHz…60 MHz;
- zakres nadajnika: 160…6 m;
- rodzaje modulacji: A1A (CW), A3E (AM), J3E (LSB, USB), F3E (FM), F1B (RTTY), F1D (Packet), F2D (Packet);
- częstotliwość pośrednia: 9 kHz;
- zasilanie: 13,8 V/25 A;
- wymiary obudowy: 311 × 44 × 311 mm;
- czułość AM (28 MHz): 0,7 µV (S/N+10 dB);
- czułość FM (28 MHz): 0,16 µV (dla SINAD 12 dB i szczytowej dewiacji 3 kHz);
- produkty intermodulacji: < – 50 dB;
- tłumienie wstęgi bocznej i fali nośnej: 60 dB;
- zniekształcenia akustyczne nadajnika: < 1%;
- czułość wejścia mikrofonowego: 0,2 mV do 30 mV;
- MDS: – 123 dBm (14,2 MHz, – 140 dBm (50,125 MHz);
- IMD DR3 (dynamic range): 91 dB;
- selektywność (–6/60 dB): CW: 500/640 Hz; SSB 2,39/2,54 kHz; AM: 6,6/6,74 kHz;
- moc wyjściowa nadajnika: 100 W (1 - 100 W PEP CW/SSB; 2 – 25 W AM).
Flex-3000 użytkuje się wraz z komputerem PC, w którym nie jest wymagana karta dźwiękowa. Odbierane sygnały są przetwarzane w dół na niską częstotliwość pośrednią, ustawianą programowo w zakresie od 0 Hz do 20 kHz. Sygnał oscylatora lokalnego, sterujący kwadraturowo dwa mieszacze, jest bezpośrednio uzyskiwany z cyfrowego syntezera w.cz. DDS. W torze nadawczym jest użyta podobna para mieszaczy kwadraturowych i syntezer DDS do konwertowania w górę kwadraturowego sygnału nadawczego z komputera poprzez szynę Firewire i znajdujący się na płytce 24-bitowy przetwornik D/A, dając w wyniku źródło sygnału nadawczego. Wbudowany jest automatyczny układ dopasowania anteny, zawierający indukcyjności i pojemności przełączane przekaźnikami. Na płycie czołowej umieszczono tylko podświetlany wyłącznik, gniazdo słuchawek, gniazdo mikrofonu i gniazdo klucza telegraficznego.
www.flex-radio.com


Radiotelefon CB dla wymagających
Na rynku pojawił się nowy i prosty w obsłudze radiotelefon przewoźny TCB-1100 firmy TTI. Jest on przeznaczony dla zawodowców i wymagających użytkowników CB do osiągania wysokiej wydajności w każdych warunkach pracy. Na płycie czołowej użytkownik ma ergonomicznie rozplanowany przez konstruktorów zestaw pokręteł i przycisków. Również przyjazny dla obsługi układ graficzny pomaga szybko i łatwo zapoznać się z obsługą CB-Radia. Ponadto przejrzyste menu i duży, czytelny wyświetlacz LCD z ładnym podświetleniem (różne kolory podświetlenia panelu czołowego) dają większą satysfakcję z użytkowania radiotelefonu. Ważną właściwością urządzenia jest to, że głośnik znajduje się na przednim panelu, a zestaw ma także kieszeń montażową DIN. Radiotelefon jest wyposażony w przywołanie ostatnio używanego kanału, przeszukiwanie kanałów, blokadę klawiatury, VOX, przycisk szybkiego dostępu do kanału 9/19, odsłuch dwóch kanałów, automatyczną redukcję szumów, pokrętło redukcji szumów oraz mikrofon z przełącznikiem góra/dół i blokadą klawiatury.
Podstawowe parametry TCB-1100:
- liczba kanałów: 40 (w zależności od wybranego pasma częstotliwości);
- pasmo: 26,96 MHz – 27,99125 MHz;
- rodzaj modulacji: F3E (FM), A3E (AM);
- tolerancja częstotliwości: 0,002% (PLL);
- temperatury pracy: –10 do + 55 oC;
- napięcie zasilania: 13,2 V/DC ±15%;
- pobór prądu maks: 1,6 A;
- gniazdo antenowe: typ SO-239;
- wymiary: 190 × 165 × 58;
- waga: 980 g;
- moc wyjściowa nadajnika: 4 W/13,8 V/DC;
- modulacja AM: od 85% do 95%; dewiacja FM: od 1,8 kHz do 2,0 kHz
- zakres m.cz.: 300 Hz do 3 kHz;
- tłumienie harmonicznych: > -36 dBm;
- czułość odbiornika: FM: 0,7 µV (20 dB SINAD); AM: 0,7 µV przy 10 dB (S+N)/N;
- moc m. cz.: 2 W przy 8 ohm i h < 8%;
- tłumienie częstotliwości lustrzanej: 60 dB;
- próg redukcji szumów: < 1 µV (DSS).
www.gde.pl


Multimedialny odtwarzacz z radiem FM
W lipca br. pojawił się w Polsce najnowszy odtwarzacz multimedialny iriver "P7" (dystrybutorem jest firma MIP), który umożliwia odtwarzanie muzyki, filmów, grafiki i tekstu. Jak przystało na odtwarzacz multimedialny, radzi sobie z szeroką gamą plików, takich jak MP3, OGG, FLAC, AVI, MP4, DAT, RM/RMVB, 3GP, FLV, JPEG czy TXT. Oprócz tego wyposażono go w radio FM z funkcją nagrywania, obsługę aplikacji flash i dyktafon. Odtwarzacz wyróżnia się nietypowym menu. Zamiast tradycyjnych ikon i tekstu użytkownik ma do dyspozycji interfejs przypominający czołówkę gazety. Klikając na poszczególne kolumny, może korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje iriver P7 – odtwarzacza muzyki i wideo, przeglądarki grafiki i tekstu, radia, dyktafonu i ustawień. Dotykowy ekran z przekątną 4,3 cala pozwala na wygodną obsługę wszystkich funkcji odtwarzacza, zarówno za pomocą rysika, jak i palca. Wyświetlacz typu WQVGA zapewnia odpowiednią szczegółowość, dynamikę i żywe kolory obrazu, zwłaszcza podczas odtwarzania filmów oraz gier flash. Iriver P7 może też pełnić rolę muzycznej ramki na zdjęcia. Pozwala na jednoczesne wyświetlanie zdjęć (np. w formie pokazu slajdów) i odtwarzanie muzyki poprzez wbudowany głośnik. Dodatkowo, do odtwarzacza przewidziano specjalną stację dokującą, dzięki której możemy wygodnie oglądać film czy zdjęcia i nie martwić się o zasilanie – odtwarzacz czerpie energię bezpośrednio ze stacji. Obudowa iriver P7 została wykonana z matowego aluminium, dzięki czemu jest on bardziej odporny na zarysowania. Oprócz podstawowych przycisków znajdziemy w niej gniazdo na karty microSD, wyjście USB i słuchawki. Poręczne wymiary oraz niewielka waga sprawiają, że iriver P7 sprawdza się zarówno w domu, jak i plenerze.
Dane techniczne iriver P7:
- wielkość: 73,4 x 112,3 x 13,6 mm, waga: 175,25 g (z akumulatorem);
- wyświetlacz: 4,3" WQVGA TFT touchscreen, 480 x 272 pikseli, 260 tysięcy kolorów;
- obsługiwane formaty audio: MP3, WMA, OGG, WAV, FLAC;
- kodowanie audio: MP3, WMA, OGG, FLAC;
- obsługiwane formaty wideo: AVI, MP4, DAT, MPG, WMV, RM/RMVB, 3GP, K3G, FLV;
- kodowanie wideo: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Simple Profile, MPEG-4 Advanced, Simple Profile (tylko B-VOP), XVID, WMV 7/8/9, RM/RMVB, H.264 Baseline Profile;
- obsługiwane formaty grafiki: JPEG, BMP, GIF;
- obsługiwane formaty tekstu: TXT;
- nawigacja: ekran dotykowy;
- radio FM: 76-108 MHz;
- dyktafon (wybór źródła: wbudowany mikrofon lub radio);
- zakres częstotliwości audio: 20 Hz…20 kHz;
- dynamika audio: 90 dB;
- moc wyjściowa: 20 mW(R) 20 mW (L);
- equalizer: 5 ustawień fabrycznych ;
- czas pracy: 35 h (muzyka),7 h (wideo);
- temperatura pracy: -5…+40 °C
- dostępne pamięci: 4GB, 8GB, 16GB, 32 GB.
www.iriver.pl


Ruszył System Dozoru Elektronicznego (SDE)
Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało umowę z konsorcjum trzech firm Comp Safe Support S.A., Centrum Weryfikacji Alarmów Terminal i PHU Elproma. Kontrakt dotyczy stworzenia podstaw SDE, a jego wartość oszacowano na ponad 225 mln zł. W pierwszym etapie powstał w pełni funkcjonalny system wraz z centrum monitoringu obejmujący 500 skazanych w rejonie apelacji warszawskiej. W kolejnej fazie projektu n do końca maja 2010 roku n w zasięgu SDE znalazłoby się około 1500 osób w rejonie Lublina, Krakowa i Białegostoku. W 2014 roku system SDE obejmie  według planów  15 tysięcy skazanych w całej Polsce.
Idea systemu SDE polega na tym, że skazany nie będzie odbywał kary w tradycyjnym zakładzie np. we Wronkach, Rawiczu lub Białołęce. Zamiast tego na jego nadgarstku zostanie zapięta specjalna bransoletka przypominająca wyglądem duży zegarek. Bransoleta SDE jest wyposażona w elektroniczny nadajnik, który będzie się stale komunikował z urządzeniem monitorującym, podłączonym do stacjonarnej linii telefonicznej lub do telefonu komórkowego. Tą drogą sygnał będzie przekazywany do komputera w centrum monitoringu. Jej uszkodzenie lub oddalenie się skazanego z miejsca pobytu, w którym powinien przebywać w określonych godzinach, spowoduje powiadomienie centrum monitorowania, które skontaktuje się ze skazanym lub wyśle na miejsce patrol. Taki system ma umożliwić bieżące śledzenie więźnia. Zaobrączkowany skazany będzie musiał, zgodnie z wyrokiem orzeczonym przez sąd, pozostawać w określonym miejscu (na przykład we własnym mieszkaniu z możliwością wychodzenia do pracy), nie mógłby także zbliżać się do konkretnych miejsc (między innymi stadionów piłkarskich w wypadku pseudokibiców) lub osób. Projekt zakłada, że po zarejestrowanym złamaniu warunków odbywania kary odpowiednia wiadomość docierałaby do kuratora sądowego. Ten z kolei mógłby udzielić skazanemu ostrzeżenia, a  w wypadku recydywy elektroniczny więzień trafiłby za kratki.
www.prawnik.pl


LDG FT-meter - miernik wielofunkcyjny do FT-857 i FT-897
ProFit oferuje do popularnych transceiverów FT-857 i FT-897 dodatkowy, zewnętrzny miernik wielofunkcyjny LDG FT-meter. Podczas eksploatacji wymienionych transceiverów okazało się, że dla wielu krótkofalowców, szczególnie tych z wiekiem uzależnionych od okularów, zastosowane wyświetlacze są trudne do odczytania. Z tego też względu firma Yaesu przewidziała potrzebę zastosowania większego wskaźnika, ale pozostawiła go jako dodatkową opcję dla użytkownika. Pokazane na zdjęciu rozwiązanie skonstruowane przez firmę LDG jest niedrogim, zewnętrznym wskaźnikiem, który może zaspokoić wszystkie potrzeby pomiarowe w transceiverach FT. Nowa wersja FT-metra firmy LDG wyposażona została w bardzo czytelny wskaźnik o kalibrowanej skali do odczytu siły odbieranego sygnału, poziomu dyskryminatora, mocy wyjściowej, SWR, głębokości modulacji, ALC i napięcia zasilania. Każda funkcja może być wybrana z menu transceivera. Podstawowe cechy miernika:
- funkcje podczas odbioru: S-meter, dyskryminator lub napięcie;
- funkcje podczas nadawania: moc w.cz., SWR, głębokość modulacji, ALC lub napięcie;
- wymiary: 51 × 89 × 76 mm;
- zasilanie podświetlania: 12 V/DC/100 mA;
- waga: 0,23 kg.
www.inradio.pl


MobileNavigator - profesjonalne oprogramowanie Navigon
Latem tego roku użytkownicy iPhone’ów jako jedni z pierwszych mogli zamienić swoje urządzenia w poręczną, przydatną nawigację, dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu Navigon. Aby przekształcić iPhone’a 3G i zaprezentowanego właśnie iPhone’a 3GS w nawigację satelitarną, potrzebne są dwie rzeczy: nowy system operacyjny Apple OS 3.0 i oprogramowanie MobileNavigator. Dzięki wgranemu oprogramowaniu MobileNavigator, iPhone 3G (z nowym systemem Apple OS 3.0) i nowy iPhone 3GS bezpiecznie doprowadzą swoich użytkowników do celu, dzięki zaktualizowanym mapom i inteligentnym funkcjom. MobileNavigator jest dostępny w dwóch wersjach: bezpłatnej (jednak niepozwalającej nawigować, a jedynie wyświetlającej mapę i najbliższe cele specjalne POI) i pełnej wersji oprogramowania (pozwala nawigować szybko i pewnie do każdego celu). Ta druga wersja zawiera znane rozwiązania firmy Navigon, między innymi Rzeczywisty Wygląd Skrzyżowań (Reality View Pro), Asystenta Pasa Ruchu (Lane Assistant Pro), Asystenta Prędkości (Speed Assistant), ostrzeganie o znakach drogowych, tryb dzienny i nocny, a także wyświetlanie celów specjalnych w sąsiedztwie zaplanowanej trasy. Dzięki tym funkcjom oprogramowanie MobileNavigator wyróżnia się na tle konkurencji.
www.navigon.pl


Wireless-G 54 - ekologiczny bezprzewodowy router
Netgear, Inc. wprowadził do swojej oferty nowej generacji wydajny, bezprzewodowy Wireless-G 54 ADSL2+ Modem Router (DG834G), działający w technologii Netgear Greek, zapewniającej energooszczędność. Bezprzewodowy router Wireless-G 54 zintegrowany z modemem ADSL2+ polecany jest do współpracy z usługami typu neostrada, zapewnia również bezpieczeństwo zasobów komputerów sieci domowej. Wyłącznik Wi-Fi umożliwia wyłączenie transmisji bezprzewodowej, dzięki czemu użytkownik nie musi niepotrzebnie zmieniać ustawień konfiguracyjnych. Natomiast konfiguracja połączenia Push ‘N’ Connect odbywa się przy użyciu WiFi Protected Setup (WPS), umożliwiając bezpieczne połączenie po wciśnięciu jednego przycisku. Produkt jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Wygodny wyłącznik pomaga oszczędzać energię, gdy router nie jest używany. Wydajny zasilacz zgodny jest z normą Energy Star. Dodatkowo, Netgear zadbał, by opakowanie produktu wykonane było przynajmniej w 80% z surowców wtórnych, co znacznie obniża zużycie surowca drzewnego.
www.netgear.com


Jabra M5390 USB - niezbędnik mobilnego pracownika biurowego
GN Netcom, czołowy producent innowacyjnych rozwiązań słuchawkowych, wprowadził na rynek nowy, wielofunkcyjny zestaw słuchawkowy Bluetooth – Jabra M5390 USB. Powstał on z myślą o pracownikach biurowych często komunikujących się za pomocą telefonu komórkowego i softphone’u. W zestawie znajduje się słuchawka M5390 oraz adapter USB Bluetooth A335w. Urządzenie może jednocześnie współpracować z dwoma urządzeniami – telefonem komórkowym i telefonem IP typu softphone. Jabrę M5390 USB wyróżnia daleki zasięg, do 70 metrów, a także szerokopasmowe przenoszenie dźwięku. Jabra M5390 USB to połączenie jakości dźwięku i zasięgu oferowanego przez biurowy zestaw słuchawkowy z komfortem użytkowania bezprzewodowej słuchawki. Urządzenie zaprojektowano, biorąc pod uwagę warunki panujące w biurach. Model M5390 gwarantuje czysty, wysokiej jakości dźwięk szerokopasmowy. Ma przedłużone ramię, które pomaga zredukować szumy w tle i zapewnia cyfrowe wzmocnienie dźwięku dzięki zastosowanej technologii DSP (digital signal processing). Ma zasięg dochodzący do 70 metrów, umożliwiający użytkownikom swobodne poruszanie się wewnątrz biura bez przerywania rozmowy. Adapter Bluetooth Jabra A335w sprawia, że zestaw słuchawkowy Jabra M5390 USB można zainstalować "plug-and-play" na komputerze posiadającym oprogramowanie typu softphone, np. Skype. Obsługę połączeń kontroluje się za pomocą przycisków na słuchawce. W ten sposób użytkownik może łatwo zakończyć, odebrać bądź zawiesić połączenie głosowe. Czas rozmów wynosi do 6 godzin, natomiast czas czuwania – do 60 godzin. Słuchawka waży 18 gramów, co sprawia, że doskonale nadaje się do używania przez cały dzień.
www.jabra.pl



 



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1859
Zamieszczono: 28-09-2009. Dział: Aktualności