¦wiat Radio plus 1/2010

Numer specjalny ¦wiat Radio plus 1/2010 Najnowszy numer specjalny ¦R ("¦wiat Radio plus" pt. „Echolink i spó³ka” opracowany przez Krzysztofa D±browskiego OE1KDA) jest po¶wiêcony zasadom pracy amatorskich sieci radiowo-internetowych, szerokiej gamie rozwi±zañ technicznych, sposobom korzystania z nich, jak równie¿ argumentom za i przeciw ich wykorzystaniu. Obecnie najbardziej rozbudowan± sieci± tego rodzaju jest Echolink. Korzystanie z niej nie wymaga u¿ycia drogiego i skomplikowanego sprzêtu.



Wprost przeciwnie – wystarczy do tego celu ju¿ zwyk³a, nawet rêczna, radiostacja UKF wyposa¿ona w koder i klawiaturê DTMF. Jedynie w wiêkszej odleg³o¶ci od stacji przemiennikowej konieczne jest u¿ycie skuteczniejszej anteny zewnêtrznej lub kierunkowej ale jest to sprawa oczywista.

Ju¿ sama my¶l o nawi±zywaniu ³±czno¶ci z ca³ym ¶wiatem przy u¿yciu tak prostego wyposa¿enia okazuje siê niezwykle atrakcyjna nie tylko dla osób nie maj±cych szans na zainstalowanie anteny krótkofalowej, ale tak¿e dla wszystkich, którzy w czasie niedzielnego spaceru albo urlopu zechc± po¶wiêciæ trochê wolnego czasu na krótkofalarstwo. Sieci radiowo-internetowe umo¿liwiaj± zreszt± prowadzenie nie tylko ³±czno¶ci fonicznych ale równie¿ i telewizyjnych SSTV, a w przysz³o¶ci z pewno¶ci± i za pomoc± innych rodzajów emisji. Oprócz sieci krótkofalarskich powsta³y ju¿ tak¿e podobne sieci dla u¿ytkowników radia CB i PMR.
Powi±zanie sieci amatorskiej z Internetem budzi³o prawie od samego pocz±tku silne kontrowersje w wielu krajach, a panorama stanowisk obejmuje zarówno g³osy kompletnego sprzeciwu jak i pe³nego zachwytu.

Do³±czony do numeru dysk CD zawiera nie tylko liczne programy zwi±zane z Echolinkiem, D-Star i innymi systemami ³±czno¶ci radiowo-internetowych ale równie¿ programy przeznaczone dla wielu innych dziedzin krótkofalarstwa.
Znale¼æ wiêc na nim mo¿na zarówno programy do pracy emisjami cyfrowymi, albo do odbioru za pomoc± odbiorników realizowanych programowo (SDR) jak i programy symulacyjne dla majsterkowiczów. Osobny temat stanowi± rozwi±zania s³u¿±ce do komunikacji za pomoc± s³abych sygna³ów i do badania propagacji przy u¿yciu indywidualnych radiolatarni ma³ej mocy pracuj±cych emisjami WSPR, QRSS, Hella i innymi.
W miarê mo¿liwo¶ci wybór programów uwzglêdnia oprócz systemu Windows tak¿e i inne platformy sprzêtowo-programowe: Linuksa, Mcintosha i PocketPC, a do czê¶ci z nich dodano instrukcje w jêzyku polskim w t³umaczeniu OE1KDA.
Dodatkiem specjalnym jest drugie wydanie historii polskich radiotechników (pierwsze ukaza³o siê w 2005 roku na dysku ¦R-04).

Zapraszamy do zapoznania siê z tym aktualnym i bardzo interesuj±cym materia³em i do wykorzystania w eterze zdobytych wiadomo¶ci. ¦Rplus pojawi³ siê w salonach prasowych w maju, a aktualni prenumeratorzy ¦R mog± go nabyæ za pó³ ceny (14 z³). Szczegó³y w ¦R 5/2010.



Artyku³ pochodzi z serwisu internetowego miesiêcznika ¦wiat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=1950
Zamieszczono: 16-04-2010. Dzia³: Aktualno¶ci