I Zjazd Techniczny SP - Burzenin

I Zjazd Techniczny SP - BurzeninW dniach 15/16 września 2012 r. w Burzeninie koło Sieradza, w ośrodku wypoczynkowym "Sportowa Osada" miał miejsce I Zjazd Techniczny SP. W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób z całej Polski (głównie z SP7 i SP5, ale byli też goście z zagranicy: Marcin HB9EGA i Krzysztof OE1KDA (stały współpracownik miesięcznika Świat Radio).



 

I Zjazd Techniczny SP - Burzenin

 

W sobotę po śniadaniu, uczestników spotkania przywitał Krzysztof Pokorski SQ7IQA - główny organizator zjazdu. Zjazd Techniczny SP otworzył Jerzy Jakubowski SP7CBG, prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, życząc wszystkim ciekawych dyskusji technicznych i miłego spędzenia czasu, a uczestnikom Konkursu PUK-2012 powodzenia w prezentacji swoich projektów.
Korzystając z okazji, prezes PZK wręczył kol. Waldemarowi Sznajderowi 3Z6AEF, grawerton z podziękowaniem za wzorową organizację i realizację akcji dyplomowej "EFC-2012 on the Air", która była przeprowadzona w czerwcu b.r. przez PZK wspólnie z UARL, w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Po krótkiej prezentacji prac konkursowych PUK 2012, którą przedstawił 3Z6AEF, nastąpiło otwarcie wystawy konstrukcji HM i "Pomiarowni".

W drugim pomieszczeniu "Wykłady" odbyły się następujące prezentacje i prelekcje tematyczne:
- "Wywołanie ogólne" - prezentacja autorska książki (Ryszard Reich SP4BBU)
- "DsTNC" - cyfrowy modem APRS z użyciem cyfrowego procesora sygnałowego DSP (Tomasz Brol SP9UOB)
- "Kompatybilność elektromagnetyczna" (Marcin Świetliński SP5JNW)
- "Sieć automatycznych stacji pogodowych SR0WX" (Michał Sadowski SQ6JNX)
- "Technologia D-Star" (Krzysztof Dąbrowski OE1KDA)
- "Przemienniki cyfrowe D-Star w teorii i praktyce" (grupa DStarPL.net: SQ7LRX, SP7WNA, SQ7KHZ, SQ7AYZ, SQ5QWK).

W "Pomiarowni" Andrzej Kubiak SP7DDD (szef firmy metrologicznej ANMAR) demonstrował specjalistyczny sprzęt pomiarowy i była możliwość m.in. pomiarów czułości odbiorników oraz skalibrowania mierników częstotliwości wzorcem rubidowym. W tym samym pomieszczeniu był także mini-zlot użytkowników analizatorów MAX.
Na parkingu firma KAZ-BIS prowadziła sprzedaż sprzętu demobilowego, a na placu pod wiatą odbywała się mini-giełda sprzętu radiowego.
Przed kolacją miał miejsce Zjazd PK RVG oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu PUK 2012 pod patronatem "Świat Radio". Komisja konkursowa wyróżniła uczestników prac konkursowych, przyznając wszystkim dyplomy uczestnictwa i roczne prenumeraty ŚR lub EP oraz nagrody rzeczowe (Easy SDR, mikrotuner DVB, kit TRX Ten-Tec 1380, kit TRX ILER 40, antena VPA, ostrzegacz fotoradarów GPS, radiotelefon CB Lafayette, mulimetry cyfrowe...).

Oto laureaci konkursu PUK 2012 w poszczególnych kategoriach tematycznych:

Kategoria A (dowolne urządzenia odwzorowywane na podstawie istniejących, dostępnych powszechnie opisów):
- Andrzej Górczyński SQ1GU: "TRX Taurus z syntezą DDS AD9850"
- Marek Jasitczak SQ7HJB: "TRX Kacper SSB na pasmo 80 m", "TRX Kacper PSK na częstotliwość 7,036MHz", "Prosty interfejs do emisji PSK"
- Jarosław Trząsalski SP6MLF: "Półautomatyczny tuner antenowy wg UR5WHK"
- Grzegorz Oryszczak SP2GYA: "Analizator antenowy wg F67BQU/SP7JHM"
Kategoria B (urządzenia odbiorcze RX, nadawcze TX lub nadawczo-odbiorcze TRX):
- Leszek Jędzejewski SP6FRE: "Prosty wielopasmowy transceiver CW"
Kategoria C (anteny i urządzenia antenowe: przełączniki, tunery)
- Włodzimierz Maliszewski SP5MAD: "Antena magnetyczna:, "Zabudowa radiostacji terenowej do walizki aluminiowej"
Kategoria D (inne urządzenia pomiarowe, bloki funkcjonalne, pomocnicze)
- Leszek Jędzejewski SP6FRE: "Generator DDS w oparciu o gotowy moduł AD9850"
- Sławoj Gorzela SP7YC: "Trenażery alfabetu Morse'a", "Falomierz - generator"
- Andrzej Górczyński SQ1GU: "Bezprzewodowy CAT interfejs (na Bluetooth)", "Uniwersalny syntezer DDS do TRX-ów"
- Rafał Orodziński SQ4AVS: "Rozszerzenie zakresu pracy wobulatora NWT7 do 200MHz"
- Paweł Janusiak SP7NJR: "Płyta główna TRX-a 1-500 MHz"

Po zjeździe PK RVG, Krzysztof Ulatowski SP2UUU, nowo wybrany prezes PK RVG wręczył Krzysztofowi SP7GIQ zaległe pucharki (za wygranie SP DX Contest RTTY w latach 2009 i 2010), a wieczorem odbyło się ognisko z częścią artystyczną.
W niedzielę po śniadaniu miały miejsce dalsze spotkania w grupach zainteresowań oraz prelekcja Jarosława Seroczyńskiego SP3SWJ - "Pomiary analizatorem antenowym". Po obiedzie uczestnicy spotkania rozjechali się do domów z nadzieją na spotkanie za rok, na II Zjeździe Technicznym SP.
Szersza relacja ze spotkania będzie zamieszczona w listopadowym numerze "Świat Radio", a w kolejnych miesiącach wybrane prezentacje prac konkursowych PUK 2012.

 

P.S
Niestety komisja konkursowa Zjazdu nie wyłoniła najlepszych prac (wg niej wszystkie były na jednakowym poziomie). Może to dopiero dzięki Waszym odpowiedziom uda się wyłonić temat najciekawszy dla Czytelników. Wyniki ankiety będą miały wpływ na kolejność publikacji opisów w naszym miesięczniku.
Weź udział w naszej ankiecie 



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=2246
Zamieszczono: 19-09-2012. Dział: Aktualności