Sprzęt - luty 2005

• Motorola MTP850 i MTM800 - nowe radiotelefony TETRA
Podczas Światowego Kongresu TETRA firma Motorola zaprezentowała dwa nowe radiotelefony MTP850 i MTM800 z funkcją jednoczesnego przesyłu głosu i danych oraz obsługą wielokanałowej transmisji pakietowej.

Motorola MTP850 jest najmniejszym radiotelefonem TETRA na rynku - jego wysokość wynosi jedynie 12,5 cm. Model jest oferowany z pamięcią o zwiększonej pojemności po to, by klienci mogli korzystać z odpowiadających ich potrzebom aplikacji, niezależnie od tego, czy jest to oprogramowanie umożliwiające dostęp do bazy danych numerów rejestracyjnych samochodów, bazy danych służb ratowniczych, czy też programy do generowania raportów lub programy mapowe.
Z kolei Motorola MTM800 jest pierwszym na rynku przewoźnym radiotelefonem obsługującym wielokanałową transmisję pakietową IP, umożliwiającą szybszy przesył danych. Urządzenie posiada w pełni zintegrowany odbiornik GPS, nowy, wydajny procesor i pamięć o pojemności 16MB, poszerzoną z myślą o przyszłych funkcjach i aplikacjach końcowego użytkownika. Ważnym uzupełnieniem wyposażenia MTM800 jest opcjonalny moduł szyfrowania wzdłuż całego łącza, chroniący przed podsłuchem lub atakami hakerów.
www.motorola.com

• Sangean DDR-3 - DAB w kuchni
Na rynku niemieckim ukazał się kolejny odbiornik cyfrowy przystosowany do odbioru emisji DAB - Sangean DDR-3. Jest to odbiornik kuchenny DAB/FM-Radio (Band III / Band III + L-Band), przystosowany do zasilania sieciowego.


Podstawowe zakresy urządzenia:
- UKW: 87,5...108MHz;
- Band III: 174...240MHz;
- L-Band: 1452...1492MHz;
- antena: teleskopowa: ok. 55cm;
- wymiary odbiornika: 240x115x153mm;
- zasilanie: 230VAC;
- waga: 2136g.
Strojenie tego urządzenia może być automatyczne, ręczne, wybór programu z poziomu menu (możliwość zaprogramowania 10 stacji radiowych).  Sam proces strojenia odbiornika Sangean znacznie różni się od strojenia w tradycyjnych odbiornikach np. FM. Strojenie odbiornika DAB przypomina strojenie cyfrowego tunera satelitarnego - odbiornik skanuje pasmo (całe lub wybrany przez nas kanał) w poszukiwaniu "paczek", a następnie programy z tych "paczek" dodaje do posortowanej alfabetycznie listy. Obsługa odbiornika wbrew pozorom jest dość prosta (nie jest potrzebna znajomość zakresu, na jakim pracuje stacja, ani sprawdzenie, na jakiej częstotliwości nadaje dana "paczka"). W Polsce taki odbiornik DAB nie będzie mógł być w pełni wykorzystany (poza odbiorem tradycyjnych stacji FM z RDS).
www.sangean.nl

• HLA 300, HLA 150 - wzmacniacz mocy KF do QRP
Pojawienie się na rynku kilku wielopasmowych transceiverów QRP (FT-817, IC-703, FT-897) wymusiło zaprojektowanie do nich dodatkowych wzmacniaczy mocy.
Ostatnio na rynku można spotkać kilka samochodowych, liniowych wzmacniaczy tranzystorowych, przystosowanych do sterowania mocą rzędu 1-15W. Niemiecka firma MAS oferuje dwa takie wzmacniacze: HLA 300 i HLA 150, różniące się mocą wyjściową (odpowiednio, 300 i 150W).


Podstawowe parametry tych wzmacniaczy (w nawiasie podano parametry HLA 150):
- zakres pracy: 160...10m;
- moc sterująca: 1...15W (1...10W)/AM-FM, 1...25W (1...15W)/SSB-CW;
- maksymalna moc wyjściowa: 300W (150W)/AM-FM, 550W (250W)/SSB-CW;
- impedancja wyjścia: 50ohm;
- SWR: 1,1...1,5;
- napięcie zasilania: 12...14V DC;
- maksymalny prąd: 45A (24A);
- wymiary: 250x190x90mm; waga: 3kg.
W przeciwsobnym stopniu mocy zastosowano dwa tranzystory 2SD1466. W układzie sterowania elektroniki jest użyty mikrokontroler typu PIC16F873. Ze względu na znaczną moc wytracaną w złączach tranzystorów, cała obudowa składa się z radiatora aluminiowego, a niektóre wzmacniacze mają jeszcze zamontowane dodatkowe wentylatory dla lepszego chłodzenia. Test tych profesjonalnych wzmacniaczy HLA 150/HLA 300 zamieścił DK1WC w Funk 6/04 (str. 16-17).
www.maas-elektronic.com

• Zen Micro - miniodtwarzacz z radiem
Pod koniec ubiegłego roku firma Creative wprowadziła na rynek Zen Micro - odtwarzacz o pojemności 5GB (do 2500 utworów) z radiem UKF. Urządzenie to ma wymiary 84x51x19mm i dobrze wpasowuje się w dłoń. Odtwarzacz zapewnia 12 godzin ciągłego odtwarzania wysokiej jakości dźwięku cyfrowego oraz do 16 godzin odtwarzania z wbudowanego radia UKF, które ma możliwość zaprogramowania 32 ustawień. Zen Micro pozwala przechowywać do 2500 utworów w formacie WMA lub 1250 w formacie MP3. Złącze USB 2.0 zapewnia szybki transfer, sięgający jednego utworu na sekundę. Zen Micro może spełniać rolę zewnętrznego dysku twardego. Można na nim przechowywać i przenosić cyfrowe zdjęcia, prezentacje i arkusze kalkulacyjne – po prostu każdy rodzaj plików! Może też służyć za poręczny dyktafon, pozwalając zapisywać godziny notatek głosowych lub spotkań. Oprócz tych wszystkich funkcji, Zen Micro jest wyposażony w książkę adresową, kalendarz i notatnik, a także może być synchronizowany z programem Microsoft Outlook w domowym komputerze. Zen Micro jest dostępny w 10 kolorach – srebrnym, czarnym, czerwonym, pomarańczowym, zielonym, różowym, fioletowym, białym, jasnoniebieskim i ciemnoniebieskim.
www.pl.europe.creative.com

• M-bird XT-21 - dyktafon, radio, karaoke...
Firma Maycom wprowadziła do swojej oferty M-bird XT-21 zawierający oprócz dyktafonu także odtwarzacz MP3 oraz radio UKF. Oto właściwości poszczególnych urządzeń składowych:
Dyktafon profesjonalny 512MB
- czas nagrywania: 190h na SP
- rejestracja czasu i daty nagrania
- zmienne prędkości odtwarzania
- aktywacja nagrywania głosem (VOX) z regulacją czułości
Odtwarzacz MP3 (PRO) / karaoke
- formaty MP3/WMA/TVF/NET-SYNC)
- equalizer - regulowane 5 pasm
- zsynchronizowane wyświetlanie słów z odtwarzaniem MP3
- możliwość jednoczesnego nagrywania śpiewu podczas odtwarzania muzyki i słów (quasikaraoke)
- pasmo przenoszenia 20Hz-20kHz stereo
Radio FM
87,5- 108MHz
- możliwość nagrywania MP3
- programowanie czasu nagrywania
- 20 pamięci do stacji FM
Ponadto urządzenie może pełnić funkcję dysku wymiennego, budzika, organizera, kalendarza...
www.maycom.pl

• Urządzenia DVB-T firmy Kathrein - zestaw EasyWatch
Satelco – jedna z firm grupy Kathrein zaprezentowała zestaw EasyWatch (pokazany na zdjęciu) składający się z anteny aktywnej oraz karty PCMCIA umożliwiający odbiór programów telewizji cyfrowej DVB-T na laptopie. Podczas prezentacji zestaw odbierał programy emitowane testowo z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki. Grupa Kathrein produkuje również odbiorniki (set-top-box) telewizji DVB-T, począwszy od ekonomicznej wersji podstawowej typ UFE371/S aż po zawansowany funkcjonalnie odbiornik UFD574/S z wbudowanym dyskiem twardym o pojemności 80 GB i czasie rejestracji do 56h w zależności od zawartości audycji. Dysk umożliwia m.in. nagrywanie programu i jednocześnie oglądanie go z przesunięciem czasowym lub nagrywanie jednego programu i odtwarzanie w tym samym czasie drugiego, poprzednio nagranego. Parametry sygnału emitowanego z anteny nadawczej mogą być kontrolowane przy użyciu profesjonalnych urządzeń pomiarowych dostarczanych przez Kathrein.
www.kathrein.pl

• Alpha 4510 - watomierz w.cz.
Watomierz w.cz. to inaczej miernik mocy nadajnika radiowego. W ubiegłym roku w handlu pojawił się nowy watomierz Alpha 4510 służący do kontroli mocy wyjściowej nadajnika, a także do strojenia układu wyjściowego, w tym także określania współczynnika fali odbitej SWR w linii zasilającej antenę. Zakres częstotliwości tego miernika wynosi 1,8...30MHz, zaś zakres mierzonej mocy 60mW...3kW.
www.alpha-amps.com.pl

• DSP-21/DSP-26 - Radiowe Systemy Przywoławcze
Firma Platan oferuje Radiowe Systemy Przywoławcze DSP-21 i DSP-26. Radiowy System Przywoławczy DSP-21 składa się ze stacji wywoławczej (podłączonej do radiotelefonu), w której powiadamianie odbywa się ręcznie za pomocą klawiatury, oraz z odbiorników indywidualnych (pagerów) DSP-80S i DSP-90S. Zasilanie stacji odbywa się poprzez radiotelefon (+12V).
Parametry stacji programuje się za pomocą specjalnego programu komputerowego DSP-21. Stacja wywoławcza jest wyposażona w klawiaturę, która służy do wywoływania pagerów, oraz w diodę LED sygnalizującą wysyłanie powiadomienia.
Pagery powiadamia się za pomocą klawiatury (dziesięć cyfr i dwa znaki: * i #). Dyspozytor wybiera odpowiedni przycisk i zatwierdza go przyciskiem "Alarm". Na etapie programowania stacji DSP-21 do klawiatury przyporządkowuje się numery wywoławcze pagerów serii DSP-80S i DSP-90S (pod jeden przycisk może być przyporządkowany jeden numer, który może oznaczać wywołanie indywidualne lub grupowe). Przycisk "Alarm" zatwierdza wysłanie powiadomienia. Po wciśnięciu dowolnego przycisku, do którego jest przypisany numer wywoławczy pagera, użytkownik ma 5 sekund na zatwierdzenie operacji wysłania powiadomienia przyciskiem "Alarm" . Jeżeli w ciągu 5 sekund wywołanie nie zostanie zatwierdzone, stacja wywoławcza przejdzie w stan oczekiwania na kolejne wywołanie. W Radiowym Systemie Przywoławczym DSP-26 powiadamianie jest realizowane przez dyspozytora programem komputerowym. W systemie mogą pracować pagery serii DSP-90S. Podstawowa konfiguracja systemu przywoławczego DSP-26 składa się ze stacji bazowej (podłączonej do radiotelefonu), odbiorników indywidualnych (pagerów) serii DSP-90S oraz komputera PC z zainstalowanym programem Konsola DSP-26. Również w systemie DSP-26 powiadamianie odbywa się drogą radiową, a osoba pracująca na stanowisku dyspozytorskim powiadamia osoby wyposażone w pagery za pomocą programu komputerowego Konsola.

• Produkty WiFi - nowości Microcom
Fincom International, producent urządzeń teleinformatycznych Microcom, rozszerzył swoją ofertę produktową o technologię WiFi 11g (IEEE 802.11g). Produkty WiFi 11g umożliwiają 5-krotnie szybszą transmisję danych od klasycznej sieci bezprzewodowej 11b (IEEE 802.11b). Z urządzeń będą mogli korzystać zarówno użytkownicy laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Na początek Fincom prezentuje produkty Microcom USB Adapter WiFi 11g, Microcom Travel Card WiFi 11g, Microcom Broadband Router WiFi 11g oraz Microcom PCI Card WiFi 11g, szczególnie polecane do podziału Neostrady TP oraz NET24 NETIA.
Microcom Broadband Router WiFi 11g jest prostym i bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla biura, jak i domu. Zintegrowany 4-portowy switch połączy standardową sieć Ethernet z prędkością do 100Mbps. Zintegrowany punkt postępowy WiFi umożliwi połączenie dowolnego urządzenia WiFi z prędkością 54Mbps. Router może być połączony do Internetu przez ADSL lub modem zewnętrzny i znajduje zastosowanie w dzieleniu Neostrady TP dla kilku użytkowników. Instalacja urządzenia jest bardzo łatwa i dokonywana poprzez interface przeglądarki internetowej. Bezpieczeństwo przesyłanych danych jest zachowane dzięki zintegrowanemu firewall.
Microcom Travel Card WiFi 11g jest dedykowany użytkownikom laptopów, umożliwia bowiem pełne wykorzystanie przenośnego charakteru ich komputera. Microcom USB Adapter WiFi 11g jest przeznaczony dla każdego, kto często się przemieszcza i potrzebuje bezprzewodowego dostępu do sieci. USB umożliwia podłączenie urządzenia do każdego notebooka oraz komputera stacjonarnego. Microcom PCI Card WiFi 11g jest przeznaczony dla właścicieli komputerów stacjonarnych, do bezprzewodowego połączenia do Internetu.
www.fincom.pl, www.microcom.com.pl

• Ranger 811 - lampowy wzmacniacz mocy KF
W celu zapewnienia odpowiedniej mocy licencyjnej, krótkofalowcy bardzo często wykorzystują dodatkowe wzmacniacze mocy do posiadanych transceiverów. Wzmacniacze takie są wykonywane własnoręcznie, a ostatnio coraz częściej kupowane, choć trzeba przyznać – ich cena nie jest niska. W ubiegłym roku angielska firma AMP wypuściła na rynek serię takich wzmacniaczy.
Jest wśród nich liniowy wzmacniacz lampowy Ranger 811H, przystosowany do pracy w całym zakresie KF 160...10m (1,8...-29,7MHz). Zasilany jest napięciem sieciowym 230V/8A.
Jest on wykonany na czterech lampach 811A i zapewnia wzmocnienie około 10dB, a konkretnie moc wyjściową około 800W CW/SSB i o połowę mniejszą na RTTY (400W). Moc sterująca z transceivera może zawierać się w granicach 10...100W.
Wzmacniacz został zamknięty w ażurowej obudowie o wymiarach 355x240x405mm. Waży aż 23kg, z czego ponad połowę stanowi sam transformator sieciowy. Oprócz napięcia żarzenia lamp dostarcza on wysokie napięcie do zasilacza anodowego 1700V. Opis kitu tego wzmacniacza, autorstwa G4ZWY, znajduje się we wrześniowym numerze RadCom z 2004 roku (str. 34-36). Oprócz kilku podobnych wzmacniaczy na KF, firma oferuje także wzmacniacze na UKF. Jednym z takich wzmacniaczy jest model o nazwie DISGVERY na pasmo 2m (144...146MHz).
Konstrukcja (wymiary i waga) wzmacniacza jest bardzo podobna do tego pokazanego na zdjęciu. Układ jest skonstruowany w oparciu o triodę GS35 (P=1500W, U=3,6kV).
www.linear.co.uk





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=24
Zamieszczono: 27-01-2005. Dział: Aktualności