Co wybrać do DX-owania?

Próba oceny przydatności części odbiorczych niektórych TRX do polowania na DX-y w pasmach amatorskich KF.

Inspiracją do zajęcia się tym tematem było opublikowanie w Internecie (na stronach ARRL, grudzień 2003) oraz na łamach amerykańskiego miesięcznika QST (styczeń 2004) rezultatów pomiarów TRX Orion i miesiąc później, zmodernizowanego K2/100 (QST, luty 2004). Czekały na to rzesze krótkofalowców zainteresowanych dobrym odbiornikiem do polowania na DX-y oraz entuzjastów pracy w zawodach na amatorskich pasmach KF.
Postanowiłem wykorzystać raporty z pomiarów Oriona i K2/100 oraz wiele innych raportów z pomiarów części odbiorczych TRX, wykonanych przez Laboratorium Techniczne ARRL, do sporządzenia zestawienia w układzie odzwierciedlającym znaczenie parametrów istotnych dla przydatności części odbiorczej TRX do polowania na DX-y oraz do pracy w zawodach na amatorskich pasmach KF.
Drugą przyczyną takiego ujęcia tematu jest chęć pokazania, na przykładach liczbowych, w tekście tego artykułu (i w tabeli) oraz poprzez prezentację graficzną, wpływu parametrów dynamicznych na klasę części odbiorczej TRX. Pod tym względem niniejszy artykuł ma pełnić także rolę edukacyjną.
W moim zestawieniu są TRX następujących producentów (alfabetycznie): Elecraft, Icom, Kenwood, Ten-Tec oraz Yaesu, a kolejność TRX jest ustawiona dla każdego producenta chronologicznie, według dat publikacji rezultatów pomiarów w miesięczniku QST. Pozwala to na prześledzenie ewolucji parametrów części odbiorczych TRX poszczególnych producentów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Przedstawiona analiza porównawcza opiera się na rezultatach pomiarów części odbiorczych TRX, wykonanych przez Laboratorium Techniczne ARRL, opublikowanych w miesięczniku QST oraz udostępnionych na stronach internetowych ARRL. Moja rola sprowadzała się do wybrania i uporządkowania dostępnych danych w układzie tabelarycznym.
Dla mnie cztery najważniejsze parametry, charakteryzujące przydatność odbiornika do DX-owania, to:
- BDR dla odstępu 5kHz, czyli zakres dynamiczny dla blokowania pojedynczym silnym sygnałem, odległym o 5kHz od odsłuchiwanego kanału radiowego,
- IMD DR3 przy odstępie 5kHz, czyli odporność na intermodulację trzeciego rzędu dwoma silnymi sygnałami odległymi o 5kHz względem siebie,
- Phase Noise (szumy fazowe) przy odstępie 4kHz,
- Parametr pochodny IP3 przy odstępie 5kHz (tam gdzie go zmierzono, bo najczęściej znany jest tylko IP3 przy odstępie 20kHz).

Tadeusz Raczek SP7HT   

Pełny tekst na stronach magazynu ŚR 03/2005





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=35
Zamieszczono: 16-02-2005. Dział: Test