Anteny UKF z asymetrycznym wibratorem

Nowe anteny na pasmo 70cm

W klasycznych rozwiązaniach wibrator, czyli zasilany element anteny, jest  wykonany w postaci półfalowego dipola prostego lub pętlowego.  Wadą anteny z dipolem pętlowym jest  trudność bezpośredniego przesuwania częstotliwości rezonansowej. Można to zrobić w antenie wieloelementowej, zmieniając długość/położenie dalszych elementów.
Ostatnio ukazało się kilka opisów prób zastosowania wibratorów w postaci asymetrycznej półpętlowej. Zaletą takiego wibratora jest możliwość łatwego przesuwania częstotliwości rezonansowej w czasie konstruowania anteny. Poniżej podany jest opis prostej anteny  3-elementowej, oraz odpowiednio adaptowanej, znanej anteny 432-12-SP6LB, wykonanej z takim wibratorem.

Ponieważ antena 432-12-SP6LB ma korzystną charakterystykę promieniowania i uzyskała pozytywną opinię wielu UKF-owców  (POLCAT na zamówienie SOT PZK rozprowadził ponad 200 tych anten) oraz sprawdziła się w wielu zawodach UKF, autor postanowił dokonać rekonstrukcji tej anteny w kierunku zastosowania wibratora półpętlowego, asymetrycznego.
Wibrator taki składa się on z połówki wibratora pętlowego (l1) oraz z odcinka prostego (l2). Lewa połówka (l1) ma długości 167mm. Zwiększyła się ona, z pierwotnej długości 160 mm, w wyniku ściśnięcia obu boków połówki pętli, z pierwotnego rozstawienia 55mm (między osiami)  na odległość  32mm, z jednoczesnym zachowaniem położenia otworu w końcu pręta, tak aby pasował do puszki antenowej (rozstaw 2x14mm).
Prawa prosta część, długości l2 = 161mm, powstała w wyniku przecięcia drugiej połówki pętli w odpowiednim miejscu i jej wyprostowanie. Na końcu tej prostej części wywiercono i nagwintowano otwór pod wkręt M4. W czasie prób w miejsce to wkręcano wkręt M4 z główką płaską (może być półkolista) na długość ls.
Taka konstrukcja wibratora pozwala na asymetryczne dołączenie kabla koncentrycznego do „gorącej” części wibratora i na przymocowanie ekranu do nośnika  (punkt środkowy).  Eliminuje to promieniowanie z powierzchni ekranu kabla, jakie występowało w poprzednim rozwiązaniu. Nieco dalej podano wymagania na temat podłączenia i prowadzenia kabla. Dla uzyskania dla tej połówki wibratora impedancji 50W należało zmienić położenie i długość pierwszego direktora (D1). Nieco zmienione położenia niektórych dalszych direktorów wynikają z tolerancji wykonania anteny przez POLCAT, na której bazowano przy rekonstrukcji.
Anteny z asymetrycznym wibratorem półpętlowym posiadają  następujące zalety:
- Pozwalają na przesuwanie miejsca minimalnego WFS przez zmianę długości wkrętu. (W miejsce wkrętu można na koniec pręta nasunąć ciasną rozciętą tulejkę i antenę przestrajać przez jej przesuwanie.)
- Zasilanie asymetrycznego wibratora kablem koncentrycznym jest prawidłowym rozwiązaniem.
- Anteny są szerokopasmowe i mają WFS <2 w całym zakresie pasma 430-440MHz...

Zdzisław Bieńkowski SP6LB

ŚR 04-2005





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=42
Zamieszczono: 31-03-2005. Dział: Anteny