Najlepsze tempa ilości QSO w zawodach - the Best QSO rates.

W czasie rozgrywania zawodów krótkofalarskich, w najlepszym czasie, w którym dana stacja odpowiada na zawołania stacji wołających i uzyskuje najlepszy współczynnik ilości QSO/godzinę, są one pieczołowicie odnotowywane i analizowane przez uczestników zawodów. Zgłoszone najlepsze współczynniki tempa ilości QSO są umieszczone na stronie internetowej http://www.qsl.net/oh1noa/rates.htm .

Oczywiście, rekordy te wynikają precyzyjnie ze zgłoszonych logów zawodów. Wśród najlepszych wyników, są też rekordy uzyskane przez polskich krótkofalowców.

Dlatego warto zajrzeć na tą stronę "The Best QSO rates in the contests", bo są tam umieszczone wyczyny również naszego polskiego autorstwa. Obydwa na foni: Kazika SP2FAX na stacji SN2B i Bogdana SP3RBR na stacji SP3KEY.

277 SN2B SP2FAX ARRL SSB 2002 (qrate hour)
263 SP3KEY SP3RBR CQ WW SSB 1999 (qrate hour).

W czasie najlepszej godziny, co 13 sekund QSO! Na uzyskanie takich wyników ma wpływ dokładnie wszystko: doświadczenie operatora, jakość sprzętu, propagacja w danych czasie oraz w danym kierunku, poprawność logowania (czytaj poprawnego wpisywania poprzez klawiaturę do logu), umiejętność wybierania znaków z Pile-Up'u, poprawność i jakość literowania znaków, stopień znajomości kilku języków, wybór czasu do wołania swego "run" (konieczna wcześniejsza analiza pasma, propagacji, ..), itp. Tych czynników jest jeszcze więcej, ale najważniejsza jest umiejętność ogólnie nazwana tutaj "zarządzanie Pile-Up'em".

Operator musi wiedzieć jak i komu wpierw odpowiedzieć, tak aby cały "Pile-Up" po prostu utrzymać w ryzach. Nie należy więc dopuścić, aby ktokolwiek zrezygnował z wołania, na przykład z powodu zbyt długiego oczekiwania na swą kolejkę. Umiejętność zarządzania Pile-Up'em wykształca się przez wiele lat przy bardzo aktywnym uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich.

Do takich wyników, jak Kazika SP2FAX i Bogdana SP3RBR dochodzi się przez wiele lat bardzo aktywnego udziału w zawodach i umiejętności późniejszego analizowania wszystkich wydarzeń, w tym szczegłowej analizy swych błędów. Wszystko po to aby w następnych zawodach nie dopuszczać do ich popełniania. Po jakimś czasie niektórzy uzyskują wyniki na miarę mistrza i ... możliwa jest wtedy publikacja charakterystycznych parametrów jak "the Best rates in the contests" dla wiadomości publicznej.

Panowie, wielkie gratulacje !

Info de sp3iq.



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=423
Zamieszczono: 08-03-2006. Dział: I.Ś.R - Zawody KF/UKF