Rozstrzygnięcie konkursu z ŚR 01/06

Analizując nadesłane odpowiedzi należy stwierdzić, że pytania konkursowe opublikowane w styczniowym numerze Świata Radio były dość trudne. Poniżej skrócone odpowiedzi na zadane pytania. Pełne odpowiedzi oraz lista osób nagrodzonych w ŚR 04/06...

* Jaką wspólną cechą, jeśli chodzi o powodowanie zakłóceń w odbiorze radiowym lub TV, charakteryzują się emisje FM i RTTY?
Odp: W przypadku emisji FM i RTTY amplituda sygnału w trakcie nadawania pozostaje stała i tylko w momentach włączania i wyłączania nadajnika mogą występować trzaski.

* O ile procent zmieni się pojemność płaskiego kondensatora powietrznego o odstępie płytek wynoszącym 1mm, jeżeli między jego płytki wsuniemy do połowy folię o grubości 0,5mm i względnej przenikalności elektrycznej ε równej 3?
Odp: Pojemność kondensatora po wsunięciu folii między okładki wzrośnie o 25 %.

* Podać liczbę układów, które można otrzymać korzystając z pudełka, w którym umocowane są dwa gniazda koncentryczne, cewki bez odczepów, kondensatora i kawałka przewodu.
Odp: Maksymalna liczba wariantów wynosi 17 (co najmniej 11 ukladów praktycznych).

* Które ze służb radiowych preferują kotliny górskie jako stanowiska zamiast miejsc bardziej eksponowanych?
Odp: Służby, którym zależy na izolacji od zakłóceń pochodzących z bliskiego otoczenia, jak np. radioastronomia, naziemne stacje łączności satelitarnych.

* Podaj przyczyny niedokładności zegarów w odbiornikach satelitarnych.
Odp: Największe opóźnienie jest spowodowane dekodowaniem sygnału cyfrowego MPEG2 w samym odbiorniku.



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=447
Zamieszczono: 18-03-2006. Dział: I.Ś.R - Wydarzenia, informacje KF/UKF