Spojrzenie na aktualną propagację

Podajemy omówienie aktualnej propagacji radiowej z Biuletynu ARRL pióra Paula K7RA.

Geomagnetyczne warunki były spokojne tego tygodnia w wielu miejscach. Jednak 22 kwietnia wystąpił geomagnetyczna burza, tak że 27 kwietnia wystąpiło silne ale krótkotrwała intensywność promieniowania. Ilość plam słonecznych stopniowo będzie rosła w najbliższych dniach, do około 100 w następnym tygodniu. Warunki geomagnetyczne mogą być aktywne pomiędzy 2 a 6 dnia maja. W dniach 10-13 maja jest oczekiwany znaczny wzrost aktywności Słońca, powodowany podobnym promieniowaniem z poprzedniej ekspozycji spowodowanej obrotem Słońca (28 dni).

Steve NU7T z Newady zadał mnie pytanie o słonecznej polaryzacji i poprosił o wyjaśnienia. Odpowiedział, że nie potrafię wyjaśnić tych spraw. Wyjaśnienie tych interesujących spraw jest na stronie internetowej „Mr. Sunspot’s Answer Book” = http://eo.nso.edu/MrSunspot/answerbook/polarity.html

Greg W2BEE z Nowego Jorku opowiadział o niespodziewanych wzrostach warunków propagacyjnych w ostanim czasie. W sobotę 15 kwietnia ok. 11:23 UTC słyszał jak Larry VQ9LA z Chaos wołał CQ na 30 metrach nie mając wcale korespondentów. Greg W2BFE używał wtedy verticala z 20 metrów a mimo to słyszał sygnał bardzo dobrze.

Jeśli zauważysz niecodzienne zjawiska propagacyjne a chciałbyś się z nimi podzielić, proszę o e-Mail na adres k7ra@arrl.net.

W celu uzyskania więcej informacji o radiowej propagacji proszę o odwiedzenie biuletynów na stronir ARRL  http://www.arrl.org/tis/info/propagation.htmlAn archive of past propagation
lub http://www.arrl.org/tis/info/propagation.html.

Info de sp3iq.Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=580
Zamieszczono: 02-05-2006. Dział: Propagacja