Nowe przepisy dla krótkofalowców i CB-stów

Pomimo kapryśnego lata mamy dobre wiadomości. Ukazały się w Dz.U. 169 z 26 lipca br. od dawna oczekiwane Rozporządzenia Ministra Infrastruktury regulujące i porządkujące sytuację radiokomunikacyjnej służby amatorskiej w naszym kraju oraz rozszerzające zakres urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, jakie mogą być używane bez pozwolenia.

Nowe Rozporządzenie 1775 jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej i zrównuje polskie świadectwa radiooperatora z równoważnymi świadectwami wydanymi przez administracje zagraniczne, zgodnymi z zaleceniem CEPT T/R 61-02.
Ważną sprawą jest dostęp do pasm KF dla posiadaczy zezwoleń kategorii II. Zmiana ta z pewnością ucieszy wielu młodych krótkofalowców, w tym szerokie grono uczestników Korespondencyjnego Kursu Krótkofalarskiego. Od połowy sierpnia posiadacze zezwoleń kategorii II mogą pracować w pasmach 80 i 10m z limitem mocy 50W. W ten sposób również Polska dołączyła do grona innych państw znoszących obowiązek umiejętności posługiwania się alfabetem Morse'a na częstotliwościach poniżej 30MHz.
Rozporządzenie ujednolica klasy mocy wyjściowej radiostacji amatorskich: 150 i 500W dla kategorii I, 50W dla kategorii II, 15W dla kategorii III i IV. Równocześnie wprowadzono możliwość przyznawania posiadaczom pozwoleń kategorii 1 (500W) pozwoleń tymczasowych (na okres do 12 miesięcy) umożliwiających pracę z mocą do 1500W, celem prowadzenia eksperymentów technicznych (np. łączności EME) bądź udziału w zawodach i konkursach międzynarodowych.
Po raz pierwszy zdefiniowano również radiostację amatorską jako urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze wraz z systemem antenowym używane w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, co może zmniejszyć w przyszłości wiele problemów antenowo-prawnych.
Teraz nieco mniej optymistycznie. Nowe pozwolenia amatorskie będą wydawane na okres do 10 lat. W związku z tym posiadacze "starych" zezwoleń, o bezterminowym okresie ważności, muszą w ciągu najbliższych 12 miesięcy wymienić je na pozwolenia zgodne z nowym rozporządzeniem. Po tym okresie stare zezwolenia utracą ważność.
Z kolei użytkowników CB ucieszy fakt zniesienia konieczności uzyskiwania pozwoleń radiowych na używanie Radia Obywatelskiego w zakresie 26,96-27,41MHz. Rozporządzenie 1774 rozszerza możliwość używania bez pozwoleń radiotelefonów FM/AM z mocą wyjściową 4W i SSB z mocą wyjściową 12W (PEP).
Oczywiście nie wszystkie sprawy wydają się jasne i do końca dopracowane, ale Redakcja dołoży wszelkich starań, aby - po przekonsultowaniu z kompetentnymi osobami - wyjaśnić na łamach ŚR wszelkie zaistniałe wątpliwości.

Andrzej Janeczek  

Pliki do pobrania:
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia - pobierz (pdf, 87 kB)
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej - pobierz (pdf, 212 kB)



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=6
Zamieszczono: 12-12-2004. Dział: I.Ś.R - Warto wiedzieć - CB