Sprzęt - czerwiec 2005

• TK-2140/2160, TK-2170/2180 - nowości Kenwooda
Kenwood (producent urządzeń radiokomunikacyjnych) wprowadził do swojej oferty handlowej nowe urządzenia, przeznaczone dla użytku profesjonalnego.

Do najciekawszych produktów należą radiotelefony noszone (TK-2140/2160, TK-2170/2180) oraz przewoźno-bazowe (TK-7180/7189, TK-8180/8189). Urządzenia te na polskim rynku oferują  dystrybutorzy: Elektrit  oraz Page Comm.
www.elektrit.pl, www.pagecomm.com.pl

• Sony Network Walkman NW 503 (505, 507) - przebojowe odtwarzacze
W kwietniu rodzina zaawansowanych odtwarzaczy Network Walkman z pamięcią flash oferowanych przez firmę Sony została rozszerzona o trzy nowe serie urządzeń. Nowe modele oferują technologię wydłużającą czas pracy baterii akumulatorów Sony Stamina i wysokiej jakości dźwięk w formacie ATRAC3plus, a także umożliwiają bezpośrednie odtwarzanie plików MP3. W niektórych produktach zastosowano szereg innowacji w postaci funkcji 3-minutowego ładowania pozwalającego na 3-godzinne odtwarzanie oraz organicznego wyświetlacza elektroluminescencyjnego. Wprowadzane serie obejmują urządzenia klasy podstawowej E100 oraz odtwarzacze flagowych serii E400 i E500, które są dostępne w wersjach z pamięcią o pojemności 256 MB, 512 MB i 1 GB.

Modele NW-E503, NW-E505 i NW-E507 mają wbudowane cyfrowe radio FM i są dostępne w subtelnych odcieniach koloru srebrnego, niebieskiego, różowego i szampańskiego. Modele z serii NW-E400 i NW-E500 są także wyposażone w popularną funkcję sterowania Jog Shuttle firmy Sony, która ułatwia obsługę urządzeń. Czas pracy akumulatora urządzeń z omawianej serii wynosi 50 godzin po jednokrotnym ładowaniu za pośrednictwem łącza USB. Ponadto są one wyposażone w funkcję szybkiego ładowania, która już po 3 minutach pozwala korzystać z urządzenia przez 3 godziny.
Dołączone oprogramowanie do zarządzania muzyką SonicStage 3.0 umożliwia kopiowanie utworów z płyt CD i zarządzanie nimi oraz obsługę plików.
www.sony.com.pl

• Wielofunkcyjne urządzenie firmy Bosch - radio z ładowarką i rozdzielaczem prądu
W kwietniu Bosch wprowadził do sprzedaży ładowarkę z radiem GML 24V. Nowy produkt to urządzenie wielofunkcyjne, które może uprzyjemnić pracę np. na budowie poprzez możliwość słuchania muzyki, ale także ładuje wszystkie akumulatory Boscha do elektronarzędzi o napięciu od 12 do 24V. Służy również jako rozdzielacz prądu i posiada dodatkowy wtyk do zasilania urządzeń 12V.
Ważną cechą ładowarki z radiem jest wytrzymałość. Urządzenie przymocowano stabilnymi uchwytami do aluminiowego stelażu.

Częścią ładowarki jest radio stereofoniczne AM/FM z funkcją elektronicznego wyszukiwania i zapisywania 20 stacji radiowych. Korektor, dwa duże głośniki o średnicy 12,5cm i dwa głośniki wysokotonowe oraz możliwość dodatkowego podłączenia wzmacniacza basowego gwarantują odpowiednie brzmienie. Model ma również wejścia dla urządzeń zewnętrznych i można do niego podłączyć odtwarzacz CD lub MP3. Jeżeli w pobliżu nie ma dostępu do sieci, źródłem zasilania dla radia jest akumulator 24V/2Ah, dzięki któremu radio może pracować do 8 godzin.
Z tyłu urządzenia, za przesłoną z tworzywa sztucznego, znajduje się wbudowana stacja ładująca dla wszystkich typów akumulatorów Bosch „L” lub „O”. Ładowarka ładuje akumulatory NiCd oraz NiMH w ciągu 1-2 godzin, w zależności od rodzaju akumulatora. Do zabezpieczonego gniazda wtykowego 12V można podłączyć np. ładowarkę do telefonu komórkowego lub odtwarzacz CD z wtykiem pasującym do gniazda zapalniczki samochodowej.
www.bosh.pl

• Terminal GSM - alarm w komórce strażaka
Firma Adampol oferuje urządzenie służące do przesyłania informacji o alarmie na telefon komórkowy strażaka. Informacja jest przesyłana poprzez SMS, SMS FLASH lub połączenie telefoniczne. Terminal współpracuje z siecią ERA, IDEA, PLUS i ma wbudowany moduł telefonu komórkowego.
Inne właściwości oferowanego terminala:
- 3 dodatkowo programowalne wejścia sterujące, np. do podłączenia systemu alarmowego (włamaniowego)
- możliwość zaprogramowania do 200 numerów, na które są wysyłane informacje o alarmach
- wywołanie grupowe i indywidualne
- terminal można podłączyć do istniejącego już systemu alarmowania
- możliwość zmiany zaprogramowanych numerów przez użytkownika
- wbudowana antena GSM i możliwość podłączenia anteny zewnętrznej
- gwarancja na urządzenie – 24 miesiące
- terminal GSM można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta
- urządzenie można nieodpłatnie i niezobowiązująco wypożyczyć i przetestować
www.adampol.pl

• BRINGO II - oscyloskopy cyfrowe IWATSU
Firma IWATSU zaprezentowała nową rodzinę BRINGO II, uzupełnienie bardzo popularnej serii BRINGO.
Każdy model z rodziny BRINGO II charakteryzuje się 150MHz pasmem częstotliwości oraz 400 MS/s szybkością próbkowania dla przebiegów niepowtarzalnych. Dostępne są modele dwu- lub czterokanałowe z wbudowaną drukarką wewnętrzną lub bez niej.
Wszystkie cztery dostępne modele zostały standardowo wyposażone w interfejs RS-232 oraz gniazdo PCMCIA. Modele wyposażone w drukarkę mają standardowo wbudowany interfejs GPIB i stację dysków elastycznych.
Ponadto, wszystkie modele umożliwiają automatyczne pomiary 24 parametrów sygnału oraz mają wbudowany analizator FFT.
www.elsinco.pl

• Atel Electronics Panel 16dBi - nowe anteny WLAN
Antena Panel 16dBi Atel Electronics jest typową anteną panelową charakteryzującą się szeroką wiązką sygnału w wybranej płaszczyźnie. Sprawuje się doskonale jako antena bazowa dla mobilnych zakładowych sieci dostępowych. Przy zastosowaniach zewnętrznych oferuje mocny i stabilny sygnał na średnie odległości. Łatwa zmiana propagacji sygnału umożliwia uzyskanie połączenia w warunkach znacznego zaszumienia i dużej koncentracji fal radiowych w danej lokalizacji. Antena jest przeznaczona do pracy w paśmie od 5,15 do 5,875GHz (kanały 36-165).
Propagacja: w pionie 12 stopni, w poziomie 48 stopni
Polaryzacja: pionowa lub pozioma
VSWR: 1,5
Złącze: N(F)
Wymiary: 95x420x40mm
Waga: 0,32 kg
Zamocowanie: uchwyt masztowy na rury od 1/2 do 7/4 cala (obrót o 360°)
www.atel.com.pl

• FT-020 - bezprzewodowy nadajnik TV FM
FT-020 to bezprzewodowy nadajnik TV FM na pasmo 900-2400MHz umożliwiający przesyłanie drogą radiową sygnałów audio i wideo z kamery cyfrowej, analogowej, magnetowidu itp.
Urządzenia zostały zaprojektowane dla potrzeb telewizji przemysłowej i stosowane są tam, gdzie nie ma fizycznej możliwości przesyłu transmisji sygnału wideo przewodami oraz wszędzie tam, gdzie jest to utrudnione (hale przemysłowe, tymczasowy montaż kamer). Transmisja sygnału oparta jest na odpornej na wpływ zakłóceń modulacji FM w paśmie od 980 do 1800MHz. Doskonała jakość przesyłanego obrazu powoduje, iż nadajniki te używane są również przez telewizje kablowe do przesyłu sygnału z kamery podczas filmowania np. imprez sportowych lub festynów w plenerze do wozu transmisyjnego lub bezpośrednio do studia telewizyjnego. Nadajniki produkowane są w oparciu o nowoczesne elementy renomowanych producentów, co gwarantuje im wiele lat bezawaryjnej pracy 24 godziny na dobę, a ich niewielkie wymiary umożliwiają łatwy montaż w kamerze lub w innym miejscu, gdy zachodzi potrzeba ukrycia.
Parametry techniczne:
- zasilanie +12V - 200mA
- moc wyjściowa w.cz. 200mW
- transmisja sygnału m.cz. audio, wideo
- orientacyjny zasięg z antenami kierunkowymi bez wzmacniacza antenowego: teren płaski do 4km
- wymiary obudowy 64 x 29 x 19 mm
www.ttstudio.pl

• GSM ZT GSM-2W - zagłuszarka telefonów GSM
GSM ZT GSM-2W to urządzenie służące do zagłuszania sygnału z telefonów komórkowych i stacji bazowych. Najskuteczniejszy jest w aglomeracjach miejskich do 100.000 mieszkańców. Zagłuszacz może być używany wszędzie tam, gdzie niewskazane jest zakłócanie ciszy otoczenia (np. kościoły, sale koncertowe, banki). Zagłuszanie sygnału GSM odbywa się bardzo skutecznie w budynkach o powierzchni ponad 300m kw, w odległości około 200m od stacji bazowej; wraz z rosnącą odległością od bazy zagłuszanie telefonu odbywa się skuteczniej i na większej powierzchni. Urządzenie działa w dwóch systemach telefonii, czyli 900 i 1800MHz z mocą od 2W do 10W w zależności od wersji modelu, w przypadku wykrycia przez urządzenie większej liczby telefonów w zasięgu swojego działania zakłócanie sygnału odbywa się w całej szerokości pasma GSM 900 i 1800MHz.
Urządzenie jest zasilane napięciem 12V/450mA i ma niewielkie wymiary.
www.ttstudio.pl

• ITRONIX GoBook III - bezprzewodowy laptop
Firma Passus oferuje najszybszy bezprzewodowy komputer laptop ITRONIX GoBook III.
Laptop charakteryzuje się znakomitymi właściwościami w zakresie bezpieczeństwa i komunikacji bezprzewodowej. Posiada zintegrowany system GPS, jednocześnie może obsługiwać trzy sieci bezprzewodowe oraz opcjonalnie czytnik kart elektronicznych i skaner odcisków palców. W urządzeniu zastosowano najnowszą technologię mobilną Intel Centrino. Obejmuje ona procesor Intel Pentium M 745 taktowany częstotliwością 1,8GHz.
W komputerze GoBook III można zainstalować do 2048 MB pamięci DRAM oraz dysk twardy o pojemności 80GB. Obok wydajnego procesora zastosowano tu także układ graficzny ATI Radeon Mobility wyposażony w 64MB pamięci, który znakomicie sprawdza się w przypadku aplikacji o znaczeniu krytycznym (kreślenie map terenu, przeglądanie i przechowywanie zdjęć policyjnych z miejsc zbrodni, uruchamianie wielowarstwowych aplikacji kartograficznych, generowanie skomplikowanej grafiki).
GoBook III wyposażono w 12,1-calowy wyświetlacz, który charakteryzuje się wysoką jasnością (o 30 procent większą niż w przypadku dostępnych na rynku laptopów). Podobnie jak inne bezprzewodowe urządzenia o wzmocnionej konstrukcji firmy Itronix, GoBook III może pracować w każdych warunkach (deszcz, śnieg, wiatr, kurz, ogień, wstrząsy i wibracje). GoBook III spełnia wymogi wojskowej normy MIL-Spec 810F. Tym samym produkt firmy Itronix jest najbardziej wytrzymałym i odpornym komputerem PC w swojej klasie.
Ponadto laptop może być wyposażony w zintegrowany 12-kanałowy system GPS (wraz ze specjalnie zaprojektowaną wydajną anteną spiralną). Urządzenie jest w stanie obsługiwać trzy różne sieci bezprzewodowe, w tym standard 802.11b/g, Bluetooth, a także bezprzewodowe technologie WAN, takie jak GPRS bądź EDGE.
www.passus.pl

• MTM 800 - nowe możliwości TETRY
Z wykorzystaniem najnowszych radiotelefonów MTM800, a także MTH800 Motorola zaprezentowała, na bazie zainscenizowanego terminalu lotniskowego, działanie systemu TETRA i aplikacji bezpiecznego przesyłu głosu oraz danych, w celu zapewnienia pełnej interoperacyjności różnych służb w sytuacjach kryzysowych.
Nowy radiotelefon TETRA, model MTM 800 (przewoźny), stanowi część nowej platformy łączności głosowej i danych do zastosowań o kluczowym znaczeniu. Z kolei MTH800 (ręczny) umożliwia przesyłanie obrazów oraz jest wyposażony w oparte na Javie aplikacje z informacjami na temat opieki medycznej i pierwszej pomocy. Zakres częstotliwości pracy tych radiotelefonów wynosi 380-430MHz.
Scenariusze i prezentacje przygotowane przez Motorolę dotyczyły wielu różnych służb, jak np.: policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, a także systemu wspomagania dowodzenia i służb lotniskowych.
Była okazja sprawdzić, w jaki sposób technologia TETRA pomaga służbom ratunkowym i lotniskowym we wzajemnej komunikacji przy użyciu usług bezpiecznego przesyłu głosu i danych, w celu koordynacji działań podjętych w reakcji na pojawienie się w terminalu lotniska podejrzanej osoby.
Zademonstrowano przyjmowanie zgłoszeń alarmowych, dysponowanie jednostek do podjęcia interwencji, wykorzystanie zintegrowanej bazy danych, funkcję automatycznej lokalizacji pojazdów (AVL) i rejestrowanie zdarzeń
Pokazano aplikację służącą do sprawdzania w terenie odcisków palców oraz przenośne radiotelefony TETRA z kolorowymi wyświetlaczami i szyfrowaniem wzdłuż całego łącza (End-to-End).
Zakres i skuteczność działania służb lotniskowych była możliwa dzięki aplikacjom przesyłu głosu i danych, a także bezpieczeństwo personelu poprzez zastosowanie zintegrowanego systemu lokalizacji GPS.
www.motorola.com





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=62
Zamieszczono: 23-05-2005. Dział: Aktualności