Alinco DJ-S40E

Pełnowartościowa radiostacja na pasmo 70cm

Radiostacja DJ-S40E mieści się w kieszonce koszuli, jest łatwa w obsłudze i jest jednocześnie pełnowartościowym sprzętem na pasmo 70cm.
Radiostacja DJ-S40E ma wygląd identyczny ze znajdującym się już na rynku szerokopasmowym odbiornikiem DJ-X3. W niewielkiej obudowie mieści się zarówno odbiornik, jak i nadajnik. Dodatkowo istnieje jeszcze wersja LPD z umocowaną na stałe anteną, ograniczonym zakresem częstotliwości i odpowiednio zredukowaną mocą.
Ergonomia
Radiostacja robi solidne wrażenie. Jej wymiary (wys. x szer. x gr.) wynoszą 100 x 56 x 30mm, masa anteny - niecałe 20g, masa akumulatora niklowo-wodorkowego - ok. 60g, a samej radiostacji - niecałe 100g. Moc nadajnika jest równa 1W zarówno przy zasilaniu z akumulatora, jak i z zewnętrznego źródła 13,8V.
Podświetlany na zielono wyświetlacz ma kształt zbliżony do prostokąta o wymiarach 19 x 23mm. W jego dolnej połowie wyświetlane są: częstotliwość pracy - 6-cyfrowo z uzupełnieniem 0,25, 0,50 lub 0,75 i 6-elementowe wskazania siły odbioru. Górna połowa wyświetlacza jest przeznaczona dla numeru kanału i wskazań aktywnych funkcji. Kontrast i jasność wskazań są stałe, a najlepszą jakość odczytu uzyskuje się, patrząc na wyświetlacz z góry.
Oświetlenie wskaźnika jest włączane automatycznie na 5 sekund po naciśnięciu dowolnego klawisza. Po włączeniu radiostacji z wciśniętym przyciskiem monitora wskaźnik świeci się stale.
Radiostacja jest wyposażona w cztery klawisze (każdemu z nich przypisane są dwie funkcje), przycisk monitora, przycisk nadawania i gałkę regulacji siły głosu służącą jednocześnie jako wyłącznik przyciskowy. Górny żółty klawisz służy do wywołania dodatkowych funkcji pozostałych, rozmieszczonych w odstępach 4 mm, klawiszy. Drugi i trzeci od góry są przeznaczone do zmiany częstotliwości pracy odpowiednio w górę i w dół, a ostatni do wyboru VFO lub pamięci.
6-woltowy akumulator niklowo-wodorkowy EBP-53N o pojemności 500mAh jest umocowany na tylnej ściance radiostacji i zajmuje ok. 1/3 jej objętości. Czas jego ładowania wynosi około 10 godzin.
Menu konfiguracyjne jest przejrzyste i zawiera 19 punktów. Z tylu też stron składa się niemieckojęzyczna instrukcja opracowana przez firmę Bogerfunk. Użytkownik znajdzie w niej nie tylko zwięzły i zrozumiały opis poszczególnych funkcji urządzenia, ale także tabelę-skorowidz ze spisem punktów menu. Dodatkowo dostępna jest instrukcja serwisowa zawierająca schematy i wielkości pomiarowe.
Odbiornik
Obsługa jest na tyle prosta, że nie wymaga wstępnego zapoznania się z instrukcją. Częstotliwość pracy ustawia się za pomocą klawiszy oznaczonych strzałkami w górę i w dół. Odstępy kanałów mogą wynosić 5, 10, 12,5, 15, 20, 25, 30 i 50kHz, a dla szybkiego przestrajania - 1MHz. Przy odstępie 25kHz nie zauważa się zakłóceń pochodzących z kanałów sąsiednich. Odbiornik okazał się także odporny na zakłócenia pochodzące od samochodowych instalacji zapłonowych i z innych źródeł, w które obfitują wielkie miasta.
Próg blokady szumów jest ustawiany w menu w skali od 0 do 20. Na terenach wiejskich wystarcza przeważnie poziom 6, a w miastach - 7-8.
Głośnik umieszczony obok wyświetlacza daje dźwięk silny i dobrze zrozumiały.
Nadajnik
Radiostacja jest wyposażona w standardowe gniazda mikrofonowe i słuchawkowe dzięki czemu nie trzeba używać wtyków przejściowych. Modulacja jest wyraźna a barwa dźwięku robi na korespondentach przyjemne wrażenie.
Moc nadajnika wynosząca 1W przy 6V zasilania zmniejsza się przy użyciu trzech baterii AA (3,6 V) do 700mW. Dodatkowo można ją zredukować w menu do 150mW. Nawet po dłuższym czasie pracy nadajnika nie zauważono nadmiernego nagrzewania się radiostacji.
DJ-S40E jest wyposażona w cztery tony wywoławcze o częstotliwościach 1000, 1450, 1750 i 2100Hz służące do uruchamiania przemienników.
Do przyłączenia anteny służy gniazdo antenowe SMA. Standardowym wyposażeniem radiostacji jest giętka antena ćwierćfalowa w gumowej osłonie.
Różne
Za sterowanie radiostacją odpowiedzialny jest mikroprocesor typu M38224M6M. Jego oprogramowanie zawiera oprócz typowych funkcji związanych z obsługą urządzenia także generator tonów wywołania selektywnego - CTCSS - (w zakresie 67-250,3Hz) oraz funkcję ich poszukiwania i rozpoznawania w odbieranych sygnałach. Częstotliwość odebranego tonu jest widoczna wówczas na wyświetlaczu. Nie przewidziano wprawdzie możliwości nadawania sygnałów DTMF, ale za to można włączyć w menu brzęczyk odstraszający komary, analogiczny jak w modelu DJ-193. Jest on niestety słyszalny również dla ludzi.
Znacznie głośniejszy od niego jest sygnał alarmowy. Po włączeniu do gniazdka słuchawkowego wtyczki połączonej z przewodzącą pętlą sprawdzana jest - w stanie wyłączonym - jej obecność. Przerwanie połączenia elektrycznego spowodowane wyjęciem wtyczki lub przecięciem pętli powoduje uruchomienie alarmu.
Możliwe jest także włączenie sygnału dźwiękowego informującego o zajętości kanału.
Radiostacja ma 99 komórek pamięci oraz dodatkowo pamięć kanałów awaryjnego i wywoławczego. W pamięciach oprócz częstotliwości można zapisać także tony: CTCSS, wywoławczy i odstęp częstotliwości dla pracy dupleksowej.
Użytkownik ma do dyspozycji kilka rodzajów przeszukiwania zakresu. Najprostszym z nich jest przeszukiwanie za pomocą VFO. Szybkość przeszukiwania w tym trybie wynosi 10 kanałów/sekundę. W zależności od wybranego w menu wariantu przeszukiwanie zatrzymuje się na zajętych kanałach aż do zaniku nośnej lub też zostaje wznowione po 5 sekundach. W trybie pamięciowym przeszukiwane są kanały zapisane w pamięciach oraz kanał awaryjny. Użytkownik może też zaznaczyć kanały, które mają być pomijane w trakcie przeszukiwania.
Miłośnicy Packet Radio znajdą w instrukcji szczegółowy opis połączenia DJ-S40E z kontrolerem TNC lub z modemem.
Połączenie kablowe dwóch radiostacji poprzez gniazda słuchawkowe pozwala na duplikację danych i konfiguracji.
Akcesoria
W skład standardowych akcesoriów wchodzą: pętelka do trzymania w ręku, haczyk do zawieszenia na pasku i dodatkowy pojemnik na baterie (3 x AA). Do ładowania akumulatorka służy ładowarka wtyczkowa. W Niemczech do angielskiej instrukcji obsługi dodawana jest wersja niemieckojęzyczna. Do akcesoriów dodatkowych należą dwa typy akumulatorków o pojemnościach 500 i 1500mAh - obydwa w cenie 46 euro.
Zmiana napięcia zasilania z 6 na 3,6 V wymaga przełączenia w menu.
Dla uniknięcia przypadkowego i niepożądanego ładowania zwykłych baterii w trakcie pracy ładowanie jest domyślnie wyłączone w menu. Dla osób intensywnie korzystających z radiostacji praktycznym dodatkiem jest podstawka do ładowania zapasowych akumulatorów - EDC-105 - w cenie 26 euro (wszystkie podane ceny dotyczą rynku niemieckiego - przyp. tłum.). Oprócz tego dostępne jest etui ESC-37 w cenie 19 euro.
Do dalszych akcesoriów należą: kabel służący do zasilania poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej oraz kilka odmian mikrofono-słuchawek i mikrofono-głośników pozwalających na korzystanie z VOX-u, jak np. EME-12.
Podsumowanie
DJ-S40E jest urządzeniem niewielkim, lecz charakteryzującym się parametrami i funkcjonalnością odpowiadającymi współczesnemu stanowi techniki. Zalecana cena 138 euro jest przystępna także dla początkujących adeptów krótkofalarstwa.
Według informacji uzyskanych od niemieckiego dystrybutora na razie nie planuje się produkcji wersji na pasmo 2 m.

DL2CH, DO3MT  
Zdjęcia: DH5FFL
Z CQ-DL 9/2004   
    tłum. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA

Pełny tekst artykułu na stronach magazynu





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=8
Zamieszczono: 13-12-2004. Dział: Test