Radmor R3033 - adaptacja radiotelefonu na pasmo 2m

W ostatnim czasie wiele radiotelefonów samochodowych VHF, opracowanych i produkowanych kilkanaście lat temu przez Zakłady Radiowe RADMOR w Gdyni, po wycofaniu z sieci łączności profesjonalnej, jest przystosowywana przez krótkofalowców do pracy w amatorskim paśmie VHV/UHF.

Na prośbę Czytelników przedstawiamy opis konstrukcji i przystosowania radiotelefonu R3033 (popularnego "Murzynka") do pracy w amatorskim paśmie 2m. Urządzenia takie (R3033/6) były między innymi rozprowadzane przez PZK i z różnych powodów (małe doświadczenia praktyczne nabywców, brak dokumentacji, rezonatorów...) w wielu przypadkach nie zostały jeszcze zagospodarowane.
Przygotowanie urządzenia do przestrojenia
Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy radiotelefon nadaje i odbiera na pierwotnych kanałach. Odkręcamy dwie śrubki po bokach radiotelefonu, a następnie podważamy wkrętakiem i zdejmujemy obydwie osłony blaszane. Radiotelefon umieszczamy płytą czołową do siebie i znajdujemy miejsce, do którego lutujemy sztuczne obciążenie 50? bezpośrednio do wyjścia nadajnika lub na końcu odcinka kabla koncentrycznego. Należy uważać, aby nie zewrzeć "gorącego" doprowadzenia z masą (możliwość uszkodzenia PA).
Jeżeli radiotelefon oddaje moc, na płycie czołowej świeci czerwona lampka, a w odbiorniku dostrojonym do kanału roboczego powinien pojawić się silny sygnał.
Sprawdzamy, czy jest modulacja (sposób wg uznania). Następnie sprawdzamy, czy pracuje część odbiorcza - wybieramy w drugim radiotelefonie aktualny kanał roboczy i krótko sprawdzamy, czy odbiera naszą emisję.
Po pomyślnym sprawdzeniu Murzynka przystępujemy do operacji przestrojenia.
Przestrojenie, zarówno płytki odbiornika, jak i nadajnika, ogranicza się do zestrojenia obwodów rezonansowych LC (niektóre obwody wejściowe i wyjściowe wymagają dołączenia dodatkowych kondensatorów po kilka pF w celu obniżenia częstotliwości pracy). W sumie jest to operacja prosta i sprowadza się do zestrojenia na maksymalną czułość odbiornika i na maksymalną moc wyjściową nadajnika. Jeżeli urządzenie było w pełni sprawne, to do adaptacji urządzenia na pasmo 2m wystarczą fragmenty schematów zamieszczone na rysunkach.
Należy jednak przyjąć, że osoba przystępująca do modyfikacji radiotelefonu na pasmo 2m ma podstawową wiedzę z zakresu elektroniki radiokomunikacyjnej, posiada umiejętność lutowania i użytkowania podstawowych przyrządów pomiarowych.
Niezbędne przyrządy:
- miernik analogowy z sondą w.cz. - najlepiej V640 lub podobny;
- sprawny radiotelefon 2m FM z kanałami, na które dysponujemy rezonatorami kwarcowymi;
- rezonatory kwarcowe - zakres od 33,625MHz do 33,76875 (kanał R7);
- sztuczne obciążenie 50?, w ostateczności 2 rezystory 100?/2W (6 sztuk 300?/2W) połączone równolegle;
- trymery ceramiczne 2-10pF, jak najbardziej płaskie, 12 sztuk.
Jeżeli nie dysponujemy wtykami TNC, można wymienić gniazdo na BNC 50/75? mocowane na 4 śrubki.
Trymery zostały zastosowane tylko i wyłącznie z powodu braku odpowiednich kondensatorów, jak również w celu uniknięcia mozolnego lutowania przy dobieraniu pojemności (2,7pF do 5,6pF).
Niezbędny będzie także stroik do trymerów i rdzeni - fabryczny lub wykonany z drutu miedzianego. Wkrętak do rdzeni należy dobrać lub wykonać ręcznie z grubego, miedzianego drutu lub, w idealnym przypadku, z nowego rezystora typu MŁT lub podobnego. Stroik do trymerów wykonujemy z wkładu do popularnych cienkopisów żelowych: do środka wciskamy blaszkę o specjalnym kształcie.
W poniższym opisie wykorzystano doświadczenia SP9TTG, który na stronie www.qsl.net/sp9ttg przedstawił, w jaki sposób przestroił R-3732/6 na pasmo 2m. Autor zgodził się na wykorzystanie przez redakcję jego doświadczeń. Zastrzegł jednocześnie, że opisany sposób jest uproszczony do minimum pozwalającego na wykonanie przestrojenia w domowych warunkach, przy użyciu minimalnej ilości sprzętu pomiarowego. Mamy nadzieję, że z tak przedstawionego opisu skorzysta szersze grono posiadaczy R3033/6....

ŚR 09/2006





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=811
Zamieszczono: 30-08-2006. Dział: Hobby