Anteny pętlowe KF

Pierwszy z cyklu artykułów poświęconych antenom na dolne pasma amatorskie.

Cykl aktywności Słońca zmierza ku swojemu minimum i aktywność krótkofalowców w ciągu najbliższych kilku lat przeniesie się na dolne pasma amatorskie. Mając to na uwadze, omówimy w pierwszym artykule ogólne uwarunkowania dotyczące jednozwojowych anten pętlowych o obwodzie równym jednej długości fali oraz przedstawimy kilka rozwiązań skutecznych anten nadawczo-odbiorczych na pasmo amatorskie 3,5-3,8MHz. W drugim zajmiemy się antenami półpętlowymi. W trzecim opiszemy zestaw kierunkowy, zapewniający zysk i kierunkowość, uzyskiwane na żądanie w dowolnym z 4 kierunków. Te trzy artykuły będą wprowadzeniem w specyfikę anten tego zakresu częstotliwości. Następnie przedstawimy krótkie opisy kilku rozwiązań konstrukcyjnych, godnych polecenia krótkofalowcom polskim.
W artykułach publikowanych w Świecie Radio znajdą się jedynie podstawowe informacje. Znacznie obszerniejsze wersje będą dostępne na stronach internetowych www.swiatradio.com.pl. Mamy nadzieję, że są to informacje pomocne przy próbach poprawy potencjału radiostacji amatorskich po stronie nadawczej na dolnych pasmach.

Jednozwojowe anteny pętlowe, o obwodzie równym jednej długości fali roboczej (L = 306,3/FMHz), są użytkowane przez krótkofalowców już od kilkudziesięciu lat. W przypadku dolnych pasm amatorskich (ze względu na znaczne rozmiary pętli) są one instalowane zazwyczaj tuż nad podłożem. Anteny pętlowe (odpowiednio zasilane) mogą promieniować pod niskimi kątami względem linii horyzontu. Oferują znaczną szerokość pasma roboczego. Sprawność energetyczna anten pętlowych jest proporcjonalna do powierzchni obejmowanej przez pętlę anteny. Największą sprawność miałaby antena pętlowa w kształcie okręgu, ale byłoby to (na dolnych pasmach amatorskich) niewykonalne konstrukcyjnie. Popularnością cieszą się anteny pętlowe o kształtach trójkąta równobocznego i trójkąta prostokątnego.
Zalety anten pętlowych:
- skuteczne promieniowanie wiązki pod niskimi kątami przez anteny z polaryzacją pionową,
- dobra sprawność energetyczna i znaczna szerokopasmowość (dla rozwiązań pełnowymiarowych),
- mała wrażliwość na wyładowania atmosferyczne i elektryczność statyczną niesioną na płatkach śniegu, pyłkach kurzu,
- niski koszt wykonania (jeśli już dysponujemy dostatecznie wysoką podporą do podwieszenia pętli),
- brak konieczności wykonywania skutecznego systemu przeciwwag...

SP7HT i SQ7FI

ŚR 09-2005





Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=93
Zamieszczono: 30-08-2005. Dział: Anteny