Stowarzyszenie FIRAC

Międzynarodowe Stowarzyszenie Radioamatorów Miłośników Kolei FIRAC skupia krótkofalowców będących kolejarzami i sympatykami kolei. FIRAC ma charakter federacji Grup Krajowych, a jeżeli w danym kraju nie ma takiej grupy, to indywidualni członkowie należą do Grupy MC FIRAC. ...

Działalność organizacji opiera się na utrzymywaniu kontaktów radiowych w sieciach, udziale w dorocznych zawodach UKF SSB, KF CW i KF SSB, zdobywaniu Dyplomów o tematyce kolejowej, pracy stacji okolicznościowych związanych z kolejnictwem oraz uczestnictwie w dorocznym Kongresie FIRAC i w działalności lokalnych klubów krótkofalarskich.

Krajowe informacje organizacyjne są zamieszczane na stronie internetowej Wilhelma SP8AJC pod adresem: www.radioam.net/sp8ajc. Informacje międzynarodowe FIRAC za-mieszczane są na stronie internetowej pod adresem: http://webplaza.pt.lu/~firac oraz na stro-nach Grup Krajowych.

Podjęliśmy próbę powołania polskiej Grupy Krajowej FIRAC. Zapraszamy wszystkich zainte-resowanych do przystąpienia do niej, zarówno kluby związane z koleją, jak i członków indy-widualnych. Składka roczna FIRAC wynosi równowartość 1 euro.

Od 01.01.2007 powołamy Klub Krótkofalowców Sympatyków Kolei, przy którym będzie istnieć Grupa Krajowa FIRAC, skupiająca radioamatorów i sympatyków kolei. Celem Grupy jest czynne uprawianie wszelkich form radiokomunikacji amatorskiej oraz propagowanie zainteresowania koleją. Można należeć tylko do Grupy Krajowej FIRAC, bez członkostwa w samym Klubie, a Klub i Grupa Krajowa FIRAC mogą należeć do innych organizacji lub z nimi współpracować.

Członkiem GK FIRAC może zostać każdy licencjonowany krótkofalowiec polski, który złoży "Deklarację członkowską GK FIRAC" oraz będzie terminowo opłacał składkę członkowską FIRAC i inne opłaty solidarne. Gdyby składki i opłaty stanowiły przeszkodę w uzyskaniu lub utrzymaniu członkostwa, to zainteresowana osoba, niepracująca zarobkowo, powinna się zwrócić się do Prezesa o pozyskanie sponsora. Grupa Krajowa FIRAC jest zarejestrowana w FIRAC, a jej członkowie zostają automatycznie członkami Międzynarodowego Stowarzysze-nia Radioamatorów Miłośników Kolei FIRAC.

"Deklarację członkowską" polskiej Grupy Krajowej FIRAC można otrzymać, pisząc na adres zwolski@bci.krakow.pl lub pocztowy: Wilhelm Wrona SP8AJC, ul. Dworcowa 1A, 38-540 Zagórz, Podkarpackie.

W związku z przygotowaniami do założenia Grupy Krajowej FIRAC pragniemy zebrać informacje o działalności radioamatorów kolejarzy i sympatyków kolei. Prosimy o przesyłanie wszelkich informacji na temat istniejących wcześniej i aktualnie polskich klubów radioamatorskich związanych z koleją, szkołami i zakładami kolejowymi. Prosimy też o karty QSL, skany, Dyplomy kolejowe, spisy członków i inne informacje drukowane o działalności klubów kolejowych. Użyte zostaną do prezentacji na Kongresie FIRAC w Hajduszoboszlo, który jest planowany na wrzesień 2007 r.
Wilhelm SP8AJC, Henryk SP9JPA



Artykuł pochodzi z serwisu internetowego miesięcznika Świat Radio
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/article.php?sid=966
Zamieszczono: 21-11-2006. Dział: I.Ś.R - Wydarzenia, informacje KF/UKF