Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Kwiecień
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie

          Test

Transceiver Icom IC-7800, część 1 - okręt flagowy Icoma

Firma Icom wprowadziła na rynek transceiver IC-7800, ustawiając tym samym wysoko poprzeczkę dla nowej generacji "superradio" i ustalając przy tej okazji "supercenę". Ale czy dla tych, którzy oczekują najlepszego, IC-7800 jest tym, na co czekali? Peter Hart G3SJX z brytyjskiego miesięcznika RadCom stwierdza, że funkcjonuje on bez zarzutu oraz przewyższa swoimi możliwościami, wbudowanymi rodzajami pracy oraz udogodnieniami operatorskimi wszystkie inne TRX-y dostępne na rynku.

TRX IC-7800 jest nowym "okrętem flagowym" firmy Icom w dziedzinie sprzętu nadawczo-odbiorczego dla krótkofalowców, podnosząc poziom funkcjonalności oraz oferując wyposażenie w dodatkowe moduły, wbudowane już w wersji podstawowej (co czyni zbędnym korzystanie z zewnętrznych urządzeń peryferyjnych). Jest to standard wyższy aniżeli oferowany przez jakikolwiek inny TRX amatorski. IC-7800 bazuje na innym sztandarowym rozwiązaniu firmy Icom z późnych lat 80. XX wieku, modelu IC-781 i jego bardziej współczesnym, wysokiej klasy TRX, IC-756PROII. Nowy produkt firmy Icom wprowadza pewne innowacyjne rozwiązania w układach wysokiej częstotliwości i zapewnia szerszą gamę udogodnień operatorskich, aniżeli możliwości innych TRX dostępnych obecnie na rynku.
• Podstawowe funkcje
IC-7800 jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym zasilanym z sieci, przeznaczonym do zastosowań stacjonarnych, zdolnym do pracy w zakresach fal długich, średnich, krótkich oraz w amatorskim paśmie 6 metrów. Ma 424mm szerokości, 149mm wysokości i 435mm głębokości oraz waży 25kg. Jest dostarczany z mocowaniem, umożliwiającym montowanie i pracę w standardowych stojakach aparaturowych dla zastosowań profesjonalnych. Część odbiorcza IC-7800 składa się z dwóch identycznych odbiorników, z ciągłym pokryciem częstotliwości, od 30kHz do 60MHz, pracujących zupełnie niezależnie od siebie.
Część nadawcza może oddać do 200W mocy i jest przeznaczona do pracy w obrębie pasm amatorskich. Wersja oferowana w Europie pozwala nadawać także w amatorskim paśmie długofalowym 136kHz z poziomem -20dBm na gnieździe transwertera umieszczonym na płycie tylnej. Natomiast wersja oferowana w USA umożliwia nadawanie w nowym krótkofalowym paśmie amatorskim 5,4MHz.
IC-7800 ma rozbudowane możliwości pracy emisjami cyfrowymi, wliczając w to specjalnie dedykowane do tego celu moduły (wbudowane w wersji podstawowej urządzenia) oraz wyświetlacz do pracy emisjami RTTY i PSK, a także możliwość wybrania trzech różnych ustawień do pracy emisjami fonicznymi: SSB, AM oraz FM. Umożliwia to komutację wejść / wyjść fonicznych na płycie tylnej urządzenia.
Zastosowano 7-calowy wyświetlacz LCD, z pełną gamą kolorów, o rozdzielczości 800 x 400 pikseli. Treść komunikatów i informacji może być wyświetlana także na monitorze zewnętrznym. Oprócz bardzo pożytecznych informacji o aktualnych ustawieniach urządzenia, wyświetlacz wykorzystywany jest również jako ekran analizatora widma o dużej rozdzielczości. Ponadto wyświetla listy różnych rodzajów pamięci, wyświetla także treść przychodzących i wysyłanych informacji podczas pracy emisjami RTTY oraz PSK i zawiera w sobie wyświetlacze dwóch dużych mierników.
Płyta tylna urządzenia zawiera nieprawdopodobną liczbę złączy, niespotykaną w innych TRX. I tak, są aż 4 oddzielne gniazda antenowe, które mogą być komutowane z płyty czołowej albo przydzielane automatycznie do odpowiednich pasm amatorskich. Wejście toru odbiorczego jest prowadzone poprzez zwory na płycie tylnej urządzenia, co umożliwia łatwe włączenie zewnętrznych filtrów selektywnych (bardzo przydatnych podczas używania TRX podczas ekspedycji DX-owych lub podczas pracy w zawodach krótkofalarskich w kategorii "wiele nadajników z tej samej lokalizacji"). Te same gniazda mogą być wykorzystane do dołączenia specjalnych anten odbiorczych. Złącza dla zewnętrznych urządzeń użytkownika są w IC-7800 zdublowane, co umożliwia podłączenie nie jednego, lecz dwóch urządzeń peryferyjnych. Szczególnie rozbudowane są przyłącza umożliwiające współpracę IC-7800 ze sprzętem komputerowym. IC-7800 jest wyposażony w moduł transwertera, z poziomem wyjściowym około -20dBm na nadawanie i z całą gamą logicznych napięć i prądów sterujących, umożliwiających współpracę z zewnętrznym wzmacniaczem mocy, ale bez możliwości pracy w trybie QSK. Zdublowane są także gniazda kluczy telegraficznych: jedno jest na płycie czołowej, a drugie na płycie tylnej IC-7800 ...

ŚR 05/2005

22-04-2005  

  Drukuj artykułDrukuj



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal