Cyfryzacja w radiokomunikacji
W "Świecie Radio" 2/2006 opisane są dwie radiostacje Icom IC-V82 i IC-U82. Do przekazywania głosu cyfrowego musi być w nich zainstalowany moduł UT-118. Poniżej podane jest tłumaczenie wskazówek Michaela Tracy’ego KC1SX na temat sposobu montowania i sprawdzania tego modułu.
Instalacja Moduły UT-118 są wykonane w postaci małej płytki z obwodami drukowanymi. Karta ta nie posiada żadnych nastawników i regulatorów, poza nastawnikami w menu opisanymi w następnym rozdziale. Jest to dobra sprawa, gdyż nie występują one w radiu, które wykorzystujesz. Instalowanie w IC-V82 jest proste. Wymontowuje się baterię, tak jak przy jej wymianie, odkrywając mały panel na powierzchni pojemnika na baterię, w sposób pokazany na fotografii 3. Panel jest odejmowany po wykręceniu dwóch wkrętów i moduł UT-118 jest wciskany w złącze w sposób pokazany na fot. 4. Załóż pokrywkę i wstaw baterię i cała praca jest skończona. Instalowanie w IC-2200H jest trochę bardziej skomplikowane. Należy ściągnąć gałkę VFO, a następnie wykręcić dwa wkręty Allena mocujące przedni panel. Po odchyleniu panelu wciska się płytkę UT-118 do złącza w dopasowane miejsce z tyłu otwartego przedniego panelu w sposób pokazany na fotografii 5. Mały kawałek piankowej podkładki jest użyty do oddzielenia płytki od korpusu przedniego panelu w IC-2200H. Następnie przykręca się przedni panel i zakłada gałkę.
Nastawienie Stwierdziłem, że nastawienie modu D-STAR z UT-118 nie jest trudne. Łatwiej będzie jednak, jeśli uprzednio przestudiuje się dokumentację. Ponieważ moduł ten dopiero co ukazał się na rynku, a dokumentacja dołączana do radia była pisana wcześniej, dlatego sądzę, że dokumentacja wyjaśniająca będzie wkrótce dostarczona. Stwierdziłem, że opisy w najnowszym podręczniku IC-V82 są bardziej dokładne niż te we wcześniej wydanym podręczniku IC-2200H i mam nadzieję, że będzie on uaktualniany. Na przykład zamiast podać na początku, jak poszczególne mody powinny pracować, tekst zaczyna się od razu od dyskusji nad różnymi nastawieniami menu, które powinny być wzięte pod uwagę, bez podania potrzebnej informacji na temat znaczenia tych parametrów.
Właściwości głosu cyfrowego Badaliśmy zdolność komunikowania się za pośrednictwem głosu cyfrowego przez kanały ze zmiennym poziomem szumów. W komunikacji analogowej, gdy poziom sygnału spada do poziomu szumów, szumy tła stają się coraz głośniejsze, aż pochłoną sygnał pożądany. W systemie głosu cyfrowego, tak długo jak impulsy są demodulowane, to występuje jedynie szum powstający w wyniku zaokrąglania impulsów w kodeku (szum kwantyzacji) i niewielkie impulsy zakłóceń powstających przy detekcji błędów. ...
Michael Tracy KC1SX
ŚR 11-2006 Pełny tekst artykułu jest dostępny za pomocą SMS w dziale Download ŚR. 26-10-2006 |