Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Nie(nowe) przepisy prawne

ŚR nr 01/2011

Z dniem 1 stycznia br. w wielu dziedzinach życia zaczynają obowiązywać nowe przepisy prawne. Znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług dotyczy między innymi czasopism i z tego względu na okładce Świata Radio od tego numeru będzie widnieć wyższa cena.Inna sytuacja prawna dotyczy nadawców radiowych, zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Chodzi tu między innymi o wymogi w zakresie dokonywania zgłoszeń instalacji antenowych i sporządzania raportów o oddziaływaniu na środowisko. W obecnej chwili trudno przewidzieć, jak będą egzekwowane te nowe przepisy. Aby przygotować czytelników do tych zmian już miesiąc temu (w ŚR 12/2010) został opublikowany artykuł SP6IEQ wyjaśniający kto i w jakim zakresie musi podporządkować się temu obowiązkowi prawnemu. Niestety przepisy te są dość skomplikowane. Niektóre firmy radiokomunikacyjne, chcąc utrzymać się na rynku, prawdopodobnie będą zmuszone skorzystać z pomocy specjalistów. Krótkofalowcy finansujący swoją działalność z własnej kieszeni zostaną podzieleni: jedni podporządkują się (być może z pomocą kolegów) i spełnią wymogi obowiązku prawnego aby nadal móc uprawiać legalnie pracę z dużą mocą, a drudzy, też chcąc być w zgodzie z prawem, zmniejszą moc (przejdą na QRP). Być może znajdą się i tacy, którzy - zniechęceni nowymi komplikacjami - po prostu zawieszą swoją działalność albo uznają, że zmiany ich nie dotyczą. Czas pokaże, jak będzie.
O tym, że nowe przepisy nie są obojętne krótkofalowcom, świadczą listy napływające do redakcji (wybrane z nich znajdują się w dziale Listy). Mam nadzieję, że zmiany prawa nie zmniejszą zainteresowania krótkofalarstwem. Czekamy na wszelkie informacje, pytania i porady dotyczące przystosowywania się do nowych wymogów prawnych. Szczególnie ciekawi nas zdanie kolegów zajmujących się CB za pośrednictwem rozbudowanych systemów antenowych. Zgodnie z nowymi przepisami będą oni zobowiązani wykonywać pełne laboratoryjne pomiary.
Przykro mi, że na wstępie styczniowego numeru, zamiast porcji optymizmu na cały nowy rok musiałem przekazać obawy przed negatywnymi skutkami przepisów, które dotkną nas wszystkich.
Zmieniając temat - w kolejnym przewodniku prezentujemy szereg nowoczesnych zasilaczy 13,8 V. Choć są to produkty polecane jako najlepsze w swojej grupie, zawsze warto zwrócić uwagę czy kupowany produkt posiada certyfikat CE (na rynku, oprócz oryginalnych wyrobów wciąż można spotkać wiele podróbek). Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.
Zwracamy też uwagę na serię nowych automatycznych skrzynek antenowych MFJ czy radiotelefon Icom IC-E80D , których opisy też są prezentowane w tym numerze.
W dziale Radio Retro próbujemy przekonać nie tylko kolekcjonerów starych odbiorników o naprawdę światowym poziomie polskiego przedwojennego przemysłu radiowego.
Życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku!

Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek

sp5aht@swiatradio.com.plAll rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal