Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Czerwiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Tym razem technika

ŚR nr 09/2012

Wiele zależy i od nas, czytelników Świata Radio, od tego, jak potraktujemy ogólnopolską okazję do pokazania swojej twórczości konstrukcyjnej.
Po wielu letnich spotkaniach krótkofalarskich przed nami wciąż I Zjazd Techniczny SP w Burzeninie w połowie września. Impreza w całości poświęcona prezentowaniu najnowszych zagadnień technicznych: konstrukcji amatorskich urządzeń nadawczo-odbiorczych i antenowych, radiowych układów pomiarowych, sprzętu APRS, D-STAR oraz innych, w tym układów i oprogramowania do emisji cyfrowych.Na różnych forach wiele się pisze o ciekawych konstrukcjach, które wykonują koledzy, będzie więc doskonała okazja, aby pokazać i zademonstrować działanie tych urządzeń. Być może uda się porównać działanie podobnych modeli w praktyce, a może nawet pomierzenia podstawowych parametrów technicznych. Nie bez znaczenia będzie publiczna ocena uczestników spotkania, wśród których znajdą się specjaliści najwyższej klasy. Zarówno liczbę zgłoszonych tematów do konkursu PUK 2012 (Przydatne Urządzenia Krótkofalarskie), jak i jakość opracowań poznamy dopiero po otwarciu Zjazdu. Bardzo byśmy chcieli, aby w tym roku było więcej uczestników konkursu z ciekawymi pracami, niż we wcześniejszych edycjach tego konkursu.
W chwili, kiedy piszę te słowa, trudno przewidzieć, jak duża będzie to impreza i który temat techniczny będzie wiódł prym. Wiele zależy i od nas, czytelników Świata Radio, od tego, jak potraktujemy ogólnopolską okazję do pokazania swojej twórczości konstrukcyjnej.
Wszystkich, którzy nie będą mieli możliwości uczestniczenia w imprezie zapewniam, że postaramy się przedstawić wszystkie najciekawsze rozwiązania na łamach ŚR.
Na razie dołożyliśmy wiele starań, aby w tym niejako "zjazdowym" numerze zaprezentować jak najwięcej nowości technicznych.
Dla zwolenników urządzeń profesjonalnych jest opis miniaturowego radiotelefonu TETRA TH1n o mocy 1,8 W, a dla kierowców radiotelefon samochodowy CB President Thomas, stworzony z myślą o najbardziej wymagających klientach.
Na przykładzie detektora ACUSTEK będzie okazja do poznania zasady działania takich i podobnych lokalizatorów urządzeń elektronicznych, używanych między innymi przez służby bezpieczeństwa.
W wywiadzie z przedstawicielem Mielke Electronics poznamy między innymi oferowane przez tę firmę zestawy do transmisji obrazu i dźwięku oraz zdalne sterowanie radiostacją Remoterig. Kolekcjonerzy radio retro poznają nie tylko zwycięzcę konkurs "Zrób sobie radio", ale także wiele innych konstrukcji do niego zgłoszonych, a wzorowanych na przedwojennych modelach radiowych.
Krótkofalowcy zainteresowani radiostacjami QRP z cyfrową obróbką sygnałów SDR powinni zwrócić uwagę na Flex-1500 (obsługuje pasma HF + 6 m i emisje CW, SSB, AM, FM), a miłośnicy emisji cyfrowych - na artykuł prezentujący terminale i mierniki PSK31.
Myślę, że prawdziwą gratką dla konstruktorów urządzeń QRP będzie opis minitransceivera ILER na 40 m/SSB Javiera EA3GCY (hiszpańska wersja minitransceivera SSB Antek) - na pewno zainteresuje on wielu miłośników własnoręcznych konstrukcji małej mocy.
Wszyscy zainteresowani konstrukcjami nowoczesnych wzmacniaczy mocy również znajdą coś dla siebie, a mianowicie przykładowe schematy wzmacniaczy mocy na różne pasma.
Życzę udanych konstrukcji radiowych oraz owocnego I Zjazdu Technicznego SP w Burzenine.

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal