Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Technika UKF łączy ludzi

ŚR nr 10/2012

Od wielu lat analogowe systemy łączności zastępowane są przez nowoczesne rozwiązania cyfrowe.
Od czasu do czasu staramy się przybliżać naszym Czytelnikom coraz to nowsze urządzenia nadawczo-odbiorcze i pomiarowe działające w zakresie fal UKF. W tym miesiącu prezentujemy system cyfrowej łączności trankingowej MOTOTRBO, w tym dwa najnowsze radiotelefony Motoroli VHF/UHF, które pozwolą w pełni dopasować łączność do potrzeb każdej firmy. Urządzenia te umożliwią korzystanie ze wszystkich zalet komunikacji cyfrowej na większą skalę i w różnych lokalizacjach, z wykorzystaniem transmisji głosu i danych.Warto poznać produkty drugiego producenta sprzętu radiokomunikacyjnego, firmy Hytera, która oferuje kompleksowe rozwiązanie DMR: radiotelefony (noszone, mobilne), przemienniki, oprogramowanie. Są wśród nich pierwsze na świecie mobilne przemienniki, cyfrowe iskrobezpieczne radiotelefony, radiotelefony kamuflowane (wszystkie DMR).
Od wielu lat analogowe systemy łączności zastępowane są przez nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Szczególne zainteresowanie wymianą środków łączności wykazują porty lotnicze, na których niezawodna i ciągła komunikacja jest podstawą bezpieczeństwa. Kilka miesiecy temu Radmor w konsorcjum z firmą DGT wdrożył na lotnisku w Modlinie w pełni cyfrowy system TETRA rozbudowany o możliwość wykonywania połączeń do innych systemów i uzupełniony o rejestrator korespondencji.
Jeśli chodzi o amatorską technikę UKF, to wciąż jestem pod wielkim wrażeniem sierpniowego Zjazdu Technicznego UKF w Zieleńcu, w którym – po raz pierwszy – brałem udział. Zafascynowała mnie wiedza i zamiłowanie uczestników zarówno do łączności i współzawodnictwa na mikrofalach, jak i konstruowania amatorskiego sprzętu UKF. Warto było przyjechać do Zieleńca choćby ze względu na unikalne referaty techniczne na temat bikonów UKF oraz transwerterów. Była też okazja zobaczyć z bliska sprzęt UKF, nie mówiąc o możliwości osobistego poznania wielu konstruktorów i autorów. Takie spotkania są potrzebne, choćby ze względu na niedostatek literatury z dziedziny techniki mikrofalowej, czy utrudniony dostęp do specjalistycznej aparatury pomiarowej.
Mam nadzieję, że wielu konstruktorów zaciekawi także opis wykonania syntezera częstotliwości PAOKLT, które wytwarza bezpośredni, czysty i stabilny sygnał do około 280 MHz.
Warto także poznać możliwości nowego ręcznego analizatora antenowego AA-1000 do pomiarów anten i linii przesyłowych aż do 1000 MHz.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal