Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Analizatory radiowe

ŚR nr 02/2013

Dzięki analizie sygnałów radiowych jest możliwe między innymi lokalizowanie źródeł sygnałów zakłócających, pochodzących od różnego rodzaju nadajników radiowych, oraz wykrywanie interferencji powodowanych przez urządzenia przemysłowe.
Dynamiczny rozwój radiokomunikacji, a w ostatnim czasie zwłaszcza telekomunikacyjnych sieci bezprzewodowych, powoduje coraz większy tłok i chaos w eterze. Duża liczba źródeł sygnału w jednym miejscu zwiększa ryzyko niepożądanych interferencji i zakłóceń, co w konsekwencji utrudnia lub uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie radiowych urządzeń odbiorczych.Potrzeba badania widma radiowego przyczyniła się do opracowana i produkcji całej grupy przyrządów pomiarowych do szybkiego wykrywania i znajdowania każdego typu emisji RF. Powstały zarówno szerokopasmowe, jak i selektywne urządzenia pomiarowe do monitorowania terenu, a także monitory noszone na ciele (do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego). Dzięki analizie sygnałów radiowych jest możliwe między innymi lokalizowanie źródeł sygnałów zakłócających, pochodzących od różnego rodzaju nadajników radiowych, oraz wykrywanie interferencji powodowanych przez urządzenia przemysłowe. Na naszych łamach prezentujemy jeden z najnowszych, jeszcze mało znany na polskim rynku przyrząd firmy Narda IDA-3106, który jest wyjątkowo czułym analizatorem sygnałów RF, łączącym doskonałą selektywność z bardzo dużą szybkością skanowania. W najbliższym czasie będziemy także opisywali inne urządzenia pomiarowe do ustalania kompatybilności elektromagnetycznej.
Obok profesjonalnych, cyfrowych urządzeń służących do pomiaru i identyfikacji źródeł fal radiowych, istnieją proste, budowane przez radioamatorów analizatory analogowe. Jednym z takich mierników przydatnych w pomiarach antenowych jest analizator antenowy RF (laureat ostatniego konkursu PUK). Urządzenie jest niesłychanie tanie i łatwe w uruchomieniu, a pozwala zmierzyć podstawowe i najważniejsze parametry anteny: częstotliwość rezonansową i pasmo przenoszenia z rozsądnym SWR.
Jeżeli już jesteśmy przy metrolologii w.cz., to warto zapoznać się z drugą częścią artykułu dotyczącego pomiarów współczynnika fali stojącej, a konkretnie najważniejszej części składowej miernika WFS, czyli sprzęgaczy kierunkowych. Nawet jeżeli nie budujemy sami takiego miernika, to przynajmniej powinniśmy zapoznać się z zasadą jego działania.
Równie interesującą konstrukcją amatorską (jak wynika z ankiet dotyczących prac PUK) jest antena magnetyczna HF. Pomiary jej parametrów wykonane analizatorem antenowym oraz praca na pasmach potwierdzają jej pełną przydatność na wyższe pasma HF.
Prawdziwą gratką dla zwolenników pasm mikrofalowych jest z pewnością opis transwertera DJ6EP na nową częstotliwość 3,4 GHz. Trudno uwierzyć, ale do uruchomienia tego urządzenia wystarczy miernik uniwersalny i dokładny opis uruchamiania zmontowanej konstrukcji podany przez autora.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal