Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Rewolucja w radiokomunikacji

ŚR nr 11/2013

Na naszych oczach dokonują się wielkie zmiany związane z sukcesywną zamianą sposobu przesyłu informacji z analogowego na cyfrowy.
W lipcu br. zakończyła się cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce poprzez zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową DVB-T. Dziś każdy ma dostęp do niekodowanych, dostępnych bezpośrednio w odbiorze naziemnym kanałów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości, z usługami uzupełniającymi.1 października odbyła się w Warszawie uroczysta inauguracja stałego nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia. Mieszkańcy okolic Katowic i Warszawy mogą już testować odbiór radia w technologii DAB+. Emitowana jest Radiowa Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, a także PR 24 (dotychczas tylko internetowe) oraz zupełnie nowy kanał o profilu muzycznym – Radio Rytm. Na pierwszym multipleksie znalazły się również dwie regionalne rozgłośnie publiczne: Polskie Radio Katowice oraz Polskie Radio RDC.
Uważni Czytelnicy zauważyli, że o cyfryzacji w radiokomunikacji piszemy od co najmniej 10 lat, kiedy stopniowo zaczęto wprowadzać radiotelefony cyfrowe w różnych służbach łączności, w tym przede wszystkim w wojsku i policji. Początkowo obawiano się, że to się u nas nie przyjmie, że technologia jest niedopracowana i droga. I choć do dzisiaj można spotkać sceptyków wątpiących w celowość wprowadzania nie do końca sprawdzonych technologii, to jednak coraz więcej środowisk nabiera przekonania, ba, pewności, że cyfryzacja to cywilizacyjna konieczność i proces nieunikniony. Dotyczy to także radia publicznego, które, jeśli chce być samodzielnym, nowoczesnym i wciąż rozwijającym się medium, musi podążać właśnie tą drogą.
Po wyłączeniu telewizji analogowej dostępne stały się wszystkie bloki częstotliwościowe, zaplanowane dla radiofonii cyfrowej w paśmie VHF i Polskie Radio S.A. będzie sukcesywnie uruchamiać stacje nadawcze radiofonii cyfrowej na terenie miast będących siedzibami Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Planuje się, że już za kilka miesięcy mieszkańcy okolic Gdańska, Kielc, Krakowa, Wrocławia oraz Szczecina również znajdą się w zasięgu emisji cyfrowej w multipleksie DAB+, a w 2020 r. odbiór cyfrowy obejmie nie mniej niż 90% powierzchni Polski.
Radio cyfrowe udostępnia słuchaczom szeroką ofertę nowych programów, w szczególności dodatkowe kanały tematyczne dla miłośników określonych gatunków muzyki, entuzjastów sportu, pasjonatów historii... W miarę rozwoju tej technologii w naszym kraju będziemy starali się informować o postępach rozbudowy sieci nadajników i zamieszczać testy odbiorników. W każdym razie już dzisiaj, przy wymianie odbiornika radiowego na nowy, warto pomyśleć o hybrydowym odbiorniku cyfrowym DAB+, umożliwiającym także odbiór tradycyjnych fal analogowych FM, które nadal będą wykorzystywane.
Czekamy na Wasze opinie na temat jakości odbioru radia DAB+.

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal