Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Transceivery i mierniki w.cz.

ŚR nr 02/2014

Chociaż zarówno transceivery (radiowe układy nadawczo-odbiorcze), jak i przyrządy pomiarowe w.cz. są dostępne na rynku dla każdego, to jednak wielu z naszych Czytelników konstruuje takie urządzenia we własnym zakresie. Jedni robią to z konieczności, ze względów ekonomicznych, a inni z zamiłowania do majsterkowania.Pamiętam czasy, kiedy marzeniem wielu radioamatorów było posiadanie multimetru uniwersalnego. Potem wystarczyło dorobić sondę w.cz., jakieś GDO oraz miernik częstotliwości, by nie konstruować urządzeń nadawczo-odbiorczych tylko "na słuch".
Dzisiaj mamy wiele możliwości wyposażenia swojego warsztatu w nowoczesny sprzęt kontrolno-pomiarowy w.cz. Firmy oferują cały szereg najróżniejszych przyrządów, które jednak najczęściej trafiają na wyposażenie laboratoriów i zakładów produkcyjnych. Nie są tanie, więc amatorzy – z sukcesem – coraz częściej budują je we własnym zakresie. W sieci można znaleźć wiele opisów sprawdzonych rozwiązań, łącznie z PCB i oprogramowaniem, a i części kupimy bez większych problemów. Potrzeba trochę wiedzy i chęci.
Tak z pewnością podeszli do konkursu PUK 2013 koledzy odwzorowujący sprzęt na podstawie dostępnych opisów. W bieżącym numerze ŚR prezentujemy cztery takie prace (kategoria A), a w jednym z kolejnych przedstawimy kolejne prace z kategorii D, czyli te zaprojektowane samodzielnie. Mamy nadzieję, że pokazanie tych rozwiązań zachęci wielu Czytelników do ich odwzorowywania bądź stanie się inspiracją do projektowania własnych układów.
Również dla miłośników własnoręcznie wykonanych prostych konstrukcji przygotowaliśmy opis kolejnego minitransceivera hiszpańskiego krótkofalowca EA3EGV. Tym razem jest to urządzenie przystosowane do pracy telegrafią w popularnym paśmie 40 m i choć oparte na znanych rozwiązaniach, to jednak pod każdym względem dopracowane nieomal do perfekcji.
Dla zwolenników superurządzeń i jednocześnie posiadaczy grubych portfeli publikujemy test transceivera Hilberling PT-8000. Jeszcze prawie nieznanego (osobiście nie słyszałem, aby ktoś pracował na nim na paśmie), ale dającego się dotknąć czy obejrzeć nawet od środka na ostatnich niemieckich targach Ham Radio. Po przebadaniu przez laboratorium ARRL PT-8000 trafił w rankingu transceiverów na 1. miejsce. Radio zamawia się i odbiera osobiście w fabryce w Niemczech. Jest zbudowane bezkompromisowo i pomimo szerokiego opisu zwrócę uwagę na trzy szczegóły: dwa identyczne odbiorniki, 16-kwarcowe filtry p.cz. o współczynniku kształtu 1,3, stabilność częstotliwości generatora dla DDS 0,005 ppm.
Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przynajmniej posłuchać stacji na tym supertransceiverze, czego i Wam życzę.

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal