Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Kwiecień
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
CB Radio kontra PMR

ŚR nr 10/2014

Do redakcji często docierają pytania, co jest lepsze bądź jaki kupić radiotelefon: CB czy PMR, a może lepiej VHF/UHF, bo ma więcej możliwości.
Żyjemy w kraju, w którym można bez problemu kupić takie urządzenia. Nie są zbyt drogie, a firmy oferują przeróżne modele i często nie pytają o późniejszą legalność ich używania. Nie wszyscy nabywcy wiedzą, że legalnie mamy do dyspozycji tylko CB Radio i PMR. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, a ich używanie nie jest związane z koniecznością posiadania pozwolenia czy wnoszenia opłat.Przed zakupem nawet niedrogiego, dwuzakresowego radiotelefonu VHF/2 m i UHF/70 cm, warto zastanowić się nad aspektem prawnym. Posiadanie tych urządzeń jest jak najbardziej legalne, ale już nadawanie za ich pomocą – jeśli nie mamy odpowiednich uprawnień – stanowi naruszenie prawa. Tacy nielegalni użytkownicy podlegają karze wynikającej z obowiązujących przepisów, zwłaszcza że często zakłócają pracę innych służb. I choć w niektórych radiotelefonach UHF można zaprogramować kanały 446 MHz i komunikować się z legalnymi radiotelefonami PMR, warto pamiętać, że nadawanie w zakresie „właściwych” częstotliwości z uwagi na moc i zewnętrzną antenę jest nielegalne.
Do legalnego używania VHF/2 m i UHF/70 cm jest potrzebna licencja krótkofalarska, ale jej uzyskanie nie wydaje się być jakimś specjalnym wyzwaniem. Jak widać z relacji z obozu szkoleniowego PZK w Poroninie, egzamin zdają nawet dzieci (oczywiście odpowiednio przygotowane przez doświadczonych instruktorów).
W każdym razie CB Radio jest dobrym uzupełnieniem radiotelefonów VHF/UHF. Wadą CB jest wysokie tłumienie tego pasma przez ziemię oraz większe zapotrzebowanie na energię. Niezależnie od tego, jaki mamy radiotelefon, jego zasięg w dużej mierze zależy od wysokości umieszczenia anteny – im wyżej, tym lepiej. W pewnych szczególnych warunkach, przy dobrej propagacji, posiadacze CB radia mogą nawiązywać łączności na odległość setek, a nawet tysięcy kilometrów.
W tym numerze zamieszczamy wywiad z jednym z użytkowników CB Radia, który dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z kilkuletniego użytkowania CB.
Publikujemy też test najnowszego radiotelefonu Yosan Micro – jednego z najmniejszych radiotelefonów CB, niewiele większego od paczki papierosów. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy to jest przełom w radiokomunikacji, ale urządzenie na pewno jest ciekawe.
Zainteresowani łącznością profesjonalną zapewne z uwagą przejrzą prezentację radiotelefonów VHF/UHF i PMR, jakie były pokazywane w Kielcach na MSPO 2014. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca zamieszczamy opis tylko jednej wojskowej radiostacji programowalnej SDR. Kolejne i to polskie rozwiązania opiszemy za miesiąc.

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal