Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Czerwiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Radiostacje programowalne

ŚR nr 11/2014

Stosowanie w pełni polskich rozwiązań, wolnych od zobowiązań licencyjnych, daje podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.Łączność radiowa jest wykorzystywana przez różne rodzaje sił zbrojnych i właściwie od momentu wynalezienia radia tworzono radiostacje specjalistyczne, przeznaczone zarówno dla różnych rodzajów sił zbrojnych, jak i poszczególnych zastosowań (samolotów, czołgów, artylerii, piechoty...).
Znaczenie łączności radiowej w wojsku docenił już marszałek Józef Piłsudski, czego dowodem może być tajny list z 1929 r. do Szefa Sztabu Generalnego: "Łączność w wojsku podczas wojennych wypadków jest taką samą bronią, jak armata, karabin maszynowy, jak kuchnia polowa, jak wóz amunicyjny kompanii. Jest nawet ważniejsza i więcej znaczy dla działań wojennych, niż te wszystkie wymienione rodzaje służb czy broni... Bez łączności bowiem nie ma i być nie może skoordynowanej pracy wojska..."Pierwsze radiostacje były oczywiście telegraficzne, na pojedynczych lampach, dopiero potem powstawały bardziej rozbudowane wielolampowe, a następnie, w miarę rozwoju elektroniki, tranzystorowe i na układach scalonych. Jedną z takich radiostacji była Radiostacja Korespondencyjna Dywizji (RKD), opisywana miesiąc temu.
Dzisiaj klasyczne rozwiązania analogowe powoli tracą swe znaczenie. Na początku tego wieku w powszechnym użyciu pojawiły się nowoczesne radiostacje programowalne i szerokopasmowe. Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania mogą one zmieniać charakter przekazu danych.
Współczesne radiostacje programowalne dysponują dużymi możliwościami przesyłu głosu oraz danych, a co najważniejsze, mogą pracować jako węzły łączności do retransmisji informacji (bez użycia dodatkowych stacji przekaźnikowych). Dzięki temu można tworzyć sieci systemów łączności.
Od kilku lat Grupa WB realizuje projekt radiostacji osobistej na światowym poziomie. Premiery dwu rodzimych radiostacji powstałych w kraju w spółce Grupy WB (Perad i R-3509) oraz najnowsze rozwiązania CTM (RKS-8000, RKP-8100, RKL-8200) można było oglądać na ostatniej wystawie MSPO w Kielcach. Stosowanie w pełni polskich rozwiązań, wolnych od zobowiązań licencyjnych, daje podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
W artykule dotyczącym wystawy prezentujemy nie tylko najnowocześniejsze polskie radiostacje, ale także inny sprzęt radiowy przydatny w innych służbach. Aby być na bieżąco z techniką radiową, warto wiedzieć również o tych nowinkach wykorzystywanych w łączności kryzysowej.
Ci z naszych Czytelników, którzy nie uczestniczyli w III Zjeździe Technicznym w Burzeninie, mogą zapoznać się z tematami poruszanymi podczas ostatnich warsztatów, zorganizowanych pod hasłem "Nowe technologie, nauka i technika, sport i zabawa". W kolejnych numerach zostaną zaprezentowane najciekawsze projekty konkursowe PUK.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal