Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Jubileusze w 2015 roku

ŚR nr 01/2015

Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer naszego miesięcznika w 2015 r., roku wielu jubileuszy związanych z radiem.
Jedni mówią, że w ubiegłym roku, inni, że w tym przypada 120. rocznica początków radia (zależy od tego, jaki moment historyczny i co uznać za "początek"). W każdym razie wszystko zawdzięczamy takim postaciom, jak: Heinrich Hertz, Guglielmo Marconi, Oliver Lodge, Aleksander Popow oraz wielu innym odkrywcom i wynalazcom. Bez wynalazków tych naukowców nie byłoby możliwe przed 90 laty uruchomienie w Polsce pierwszej próbnej radiostacji w zakładach Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego (PTR) w Warszawie i powstanie Polskiego Radia.Na fali tych wszystkich wynalazków zaczęła także rozwijać się działalność radioamatorska i powstało wiele organizacji oraz stowarzyszeń radiowych. Tak właśnie przed 90 laty powstała Międzynarodowa Unia Radioamatorska IARU. Nieco młodsza, dokładnie o 5 lat, a należąca do IARU jest nasza polska organizacja – Polski Związek Krótkofalowców – także obchodząca w tym roku swój jubileusz 85-lecia.
Chyba nie będę nieskromny, jeśli przypomnę, że również nasze pismo w tym miesiącu obchodzi swoje 20-lecie. Jego pierwsze numery przez osiem miesięcy ukazywania się nosiły tytuł "Od radio do audio", a w październiku 1995 pojawił się numer już pod tytułem "Świat Radio".
Właśnie z okazji wspomnianych jubileuszy, wspólnie z PZK przygotowujemy dla naszych prenumeratorów specjalną płytę CD z bardzo ciekawymi materiałami technicznymi i historycznymi (płyta będzie dołączana do numeru lutowego). Gratisową płytkę CD wewnątrz ŚR 2/2015 otrzymają także nowi subskrybenci, którzy w styczniu i lutym wykupią prenumeratę ŚR.
W kolejnych miesiącach będziemy wracali do niektórych ze wspomnianych wydarzeń historycznych, aby przypominać starszym i nauczać najmłodszych. Przede wszystkim jednak będziemy podążali za najnowszymi rozwiązaniami sprzętu radiowego, bo elektronika rozwija się w tak szybkim tempie, że kupiony dzisiaj nowoczesny transceiver czy radiotelefon za kilka lub kilkanaście lat może trafić do muzeum.
W tym numerze prezentujemy modne ostatnio sterowanie poprzez ekran dotykowego wyświetlacza zastosowane w nowym radiotelefonie 144/430 MHz Icom ID–5100, który jest przystosowany do pracy emisją DV w systemie D-STAR. Zwolenników CB zaciekawi kolejny miniaturowy radiotelefon samochodowy Anytone Mini MK3 firmy MERX. Wszystkich powinien zainteresować artykuł dotyczący łączności EME oraz opisy urządzeń home-made z konkursu PUK (anten i transceiverów).
Wszystkiego dobrego w nowym roku!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal