Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
W ŚR nie ma sezonu ogórkowego

ŚR nr 09/2015

Panuje powszechne przekonanie, że w sezonie ogórkowym nie dzieje się nic ciekawego. Nie dotyczy to naszego miesięcznika. W czasie rekordowych upałów sierpniowych zebraliśmy produkty radiowe, które mogą zaciekawić szersze grono Czytelników, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.
Zaczynamy od sprzętu dla każdego, czyli odbiorników globalnych, które, pomimo rozwoju Internetu, wciąż cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ w prosty i tani sposób umożliwiają słuchanie stacji broadcastingowych z całego świata. Co ważne, nie trzeba przy tym starać się o jakieś rozbudowane instalacje antenowe, bo najczęściej wystarcza antena wbudowana w odbiornik globalny lub – w przypadku bardzo dalekich stacji – co najwyżej przysłowiowy kawałek drutu.
Dla krótkofalowców interesujące mogą być te odbiorniki globalne, które są wyposażone w możliwość odbioru emisji jednowstęgowych SSB/CW, pozwalające również na odbiór stacji na pasmach amatorskich lub, po podłączeniu do komputera, transmisji dla marynarzy, prognoz i map pogodowych czy innych transmisji cyfrowych.
Wśród wielu firm produkujących takie odbiorniki prym wiedzie firma z ponad 20-letnim doświadczeniem – Tecsun, będąca liderem w jakości i funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionej firmy ERcomER zamieszczamy przydatne zestawienie najnowszych odbiorników globalnych Tecsun, aby przed ich zakupem można było dokonać racjonalnego wyboru.Z pewnością nie tylko zwolennicy VHF/UHF zwrócą uwagę na wprowadzony na rynek radiotelefon Wouxun KG-UV9D, który, oprócz nadawania w zakresach 2 m i 70 cm, zapewnia odbiór w pasmach 76–985 MHz. Dzięki temu wbudowany odbiornik szerokopasmowy umożliwia między innymi odbiór stacji UKF FM i odsłuch pasma lotniczego 108–136 MHz w emisji AM.
Czytelnicy o dość zasobnych portfelach zapewne zainteresują się najnowszymi radiostacjami z cyfrową obróbką sygnałów: Flex-6000 i Anan-100 DE, zajmującymi czołowe miejsca w rankingu najlepszych transceiverów na pasma amatorskie. Z kolei prezentowana Hytera PD365, pracująca cyfrową emisją DMR i analogową FM, jest najlepszym dowodem, że aby zwrócić na siebie uwagę, nie trzeba należeć do najwyższych kategorii cenowych.
Nie tylko dla zwolenników UKF, ale także dla tych, którzy chcą wyposażyć swoje domowe laboratorium w wyższe zakresy pomiarowe, interesujące będą opisy kolejnych projektów mikrofalowych zgłoszonych w ramach prac konkursowych PUK-UKF 2015. Przedstawiamy je w całości, bo za chwilę pojawią się kolejne opisy, tym razem ze spotkania technicznego w Burzeninie (mam nadzieję, że konstruktorzy nie zawiodą, bo dla najciekawszych opracowań redakcja przygotowała kilka praktycznych nagród).
Oczywiście nie zapomnieliśmy też o antenach radiokomunikacyjnych, w tym do CB-radia.
Tak się zapędziliśmy w prezentowaniu nowości, że zabrakło już miejsca na bardzo interesujący i zarazem obszerny wywiad pt. Rekordowy zasięg APRS HF. Zamieścimy go za miesiąc, ale już teraz czuję się w obowiązku poinformować, że nasz rozmówca Witek SQ9CWI podczas majowej podróży na Łosia wysłał z Niemiec ramkę APRS, która została odebrana w Australii, co daje dystans 15 830 km i jest prawdopodobnie rekordem świata!

Przyjemnej lektury i do spotkania w Burzeninie!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal