Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Technika przede wszystkim

ŚR nr 11/2015

We wrześniu odbyły się dwie wielkie imprezy: pierwsza dla profesjonalistów – MSPO 2015, druga dla radioamatorów – IV Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP.
Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach był rekordowy pod wieloma względami, ale przede wszystkim imponująca była liczba firm oferujących sprzęt oraz frekwencja odwiedzających.Wśród najnowocześniejszego sprzętu i systemów wojskowych były interesujące profesjonalistów rozwiązania radiowe. Zaprezentowano między innymi węzeł integrujący wiele systemów łączności, umożliwiający ciągłą komunikację na maksymalnie wysokim poziomie transmisji nie tylko podczas postoju pojazdu, ale i w ruchu. Były wystawione nowoczesne radiostacje wojskowe, profesjonalne radiotelefony oraz anteny zapewniające skuteczną łączność w każdych warunkach, bez czego nie może obejść się współczesna armia. Sprawna łączność zawsze była i jest niezbędna dla wojska, zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju.
Także Zjazd Techniczny Krótkofalowców w Burzeninie był rekordowy pod względem liczby uczestników i wygłoszonych prelekcji technicznych. Organizatorzy zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie. Bardzo udane były warsztaty Junior dla dzieci, gdzie montowano najprostszy elektroniczny klucz telegraficzny oraz Senior dla dorosłych, podczas których poznawano programowanie w języku C dla Arduino.
Liczny udział słuchaczy na wykładach technicznych, szczególnie tych dotyczących sprzętu łączności radiowej, świadczy o tym, że takie spotkania są ze wszech miar potrzebne. Szczególnie interesujący okazał się finał konkursu PUK oraz wystawa sprzętu home made.
Może cieszyć fakt, że przybywa prac typowo programowych oraz jest kontynuacja tematów antenowych i prac związanych z opracowywanym polskim projektem TRX-a Huzar.
Choć zabrakło projektu w kategorii A dotyczącej opracowania odbiornika czy urządzenia nadawczo-odbiorczego, co potwierdza, że trudno jest samodzielnie opracować coś nowego w tym temacie, to kolejne działania organizatorów napawają optymizmem.
W panelu dyskusyjnym dotyczącym promocji krótkofalarstwa oraz pracy z młodzieżą zgłoszono między innymi do realizacji opracowanie konstrukcji taniego, otwartego i dostępnego transceivera przeznaczonego dla początkujących, by ograniczyć barierę finansową utrudniającą wejście w radiowe hobby. Transceiver ten byłby dostępny za niedużą kwotę i pozwalał na prowadzenie łączności fonicznych na paśmie 7 lub 14 MHz.
Po warsztatach PZK ogłosił konkurs na wyprodukowanie dwupasmowych odbiorników CW/SSB na 3,5 i 7 MHz przeznaczonych dla początkujących nasłuchowców (warunki regulaminu znajdują się we wkładce KP 11 na końcu numeru).
W miarę możliwości będziemy starali się włączać zarówno w pierwszy, jak i drugi konkurs, publikując opisy najciekawszych rozwiązań konstrukcyjnych. Zachęcam do twórczego wykorzystania długich jesienno-zimowych wieczorów i konstruowania, według własnego pomysłu, prostego i taniego, ale skutecznego sprzętu nadawczo-odbiorczego.

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal