Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Wzmacniacze mocy i nie tylko

ŚR nr 12/2015

Niezależnie od rodzaju stosowanego stopnia mocy pamiętajmy, że parametry nadajnika muszą być zgodne z warunkami posiadanego zezwolenia i dopuszczalnej mocy licencyjnej!

Na wstępie dziękuje wszystkim, którzy przesłali na moje ręce życzenia z okazji jubileuszu 20-lecia „Świata Radio”. Te usłyszane i przeczytane miłe, pochlebne słowa są bardzo zobowiązujące i motywują do dalszej, wytężonej pracy redakcyjnej.
Realizując prośby sporej grupy krótkofalowców, uczestniczących w międzynarodowych zawodach oraz wyprawach DX-owych, przygotowaliśmy zestawienie wzmacniaczy mocy w.cz. Wśród wielu producentów takich urządzeń, często nazywanych dopalaczami, naszą uwagę zwróciła bułgarska firma ACOM, która w ostatnich latach wyrobiła sobie dobrą markę na międzynarodowym rynku. Wśród wzmacniaczy na pasma amatorskie oferuje ona zarówno urządzenia lampowe, jak i tranzystorowe. Często są zadawane pytania, które technologie są lepsze. Odpowiedź na pewno nie będzie prosta, bo każde z nich ma swoje zalety, ale też i wady. Niezależnie od konstrukcji podstawowym zadaniem wzmacniacza mocy nadajnika jest wytworzenie wymaganej mocy wielkiej częstotliwości i dostarczenie jej do anteny przy możliwie najmniejszej mocy sterującej, z możliwie największą sprawnością.
Nie ulega wątpliwości, że wzmacniacze tranzystorowe są łatwiejsze w obsłudze niż lampowe, ponieważ nie wymagają każdorazowego dostrojenia przy zmianie częstotliwości nadawania i są dobrze zabezpieczone przed potencjalnymi uszkodzeniami w trakcie pracy. Są więc dogodniejsze do pracy terenowej czy transportu. Jednak choćby z ostatnich doniesień jednej z grup DX-owych wynika, że wzmacniacze tranzystorowe nie sprawdzają się tam, gdzie wszystkie anteny są zainstalowane blisko siebie i w.cz. z sąsiedniego pasma wyłącza inny PA. W tym samym czasie bez zarzutu spisują się PA lampowe, zrobione specjalnie pod kątem wyprawy. Niezależnie od rodzaju stosowanego stopnia mocy pamiętajmy, że parametry nadajnika muszą być zgodne z warunkami posiadanego zezwolenia i dopuszczalnej mocy licencyjnej! Z pewnością problem używania wzmacniaczy tranzystorowych odpadnie po zastosowaniu zestawu filtrów pasmowych wykonanego przez 3Z6AEF. Informacja o tym pożytecznym urządzeniu, demonstrowanym podczas tegorocznego spotkania w Burzeninie, jest zamieszczona wewnątrz tego numeru wraz z opisem innych prac pozakonkursowych.
Czytelników, którzy nie mogli uczestniczyć w Zjeździe Technicznym, z pewnością zainteresują skróty najciekawszych, wygłoszonych tam wykładów technicznych.
Ponieważ w ostatnim czasie usługi radiowego dostępu do Internetu, w tym technika LTE umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych, stanowią coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową, postanowiliśmy i my przedstawić je w formie przewodnika wraz z zalecanymi antenami zewnętrznymi.
Na zakończenie gratuluję zwycięzcom konkursu jubileuszowego zdobycia wielu cennych nagród oraz składam serdeczne życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal