Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Łączność radiowa

ŚR nr 02/2016

W ponad 20-letniej działalności wydawniczej "Świata Radio" nie było chyba miesiąca, aby nie był opisywany jakiś transceiver: czy to na pasmo KF, czy UKF (ten ostatni często nazywany radiotelefonem). Powód jest taki, że urządzenia nadawczo-odbiorcze są niezbędne do dwustronnej łączności radiowej. Jednak sprzęt ten nie jest najważniejszy w celu uzyskania połączenia radiowego. Składowe skutecznej łączności to: propagacja, antena, operator i transceiver. Często zapomina się o takiej kolejności, przypisując niepowodzenie złej antenie, małej mocy nadajnika czy słabej czułości odbiornika. Bez odpowiedniej propagacji nie pomoże najlepsza antena ani transceiver. Niestety, podobnie jak na pogodę, na propagację nie mamy wpływu i musimy się podporządkować jej kaprysom.Możemy za to, również na łamach ŚR, pomagać zarówno w wyborze, jak i doskonaleniu pozostałych wspomnianych czynników.
Doceniając znaczenie anteny, postanowiliśmy wybrać ją na temat okładkowy. Przypominająca odwrócony parasol antena Hexbeam, to nie tylko ostatni krzyk mody, ale bardzo skuteczne rozwiązanie antenowe na pasma od 20 m do 6 m. Antena ta, znana z różnych opisów w sieci, jest wytwarzana w naszym kraju, a dzięki solidności i niezawodności konstrukcji – stosowana z powodzeniem w wielu miejscach na świecie. Duże powodzenie za granicą anten Hexbeam SP7IDX Technology stało się pretekstem do rozmowy z polskim producentem – Waldemarem SP7IDX.
Jeśli chodzi o operatorstwo radiowe, to podobnie jak w przypadku kierowcy, każdy licencjonowany krótkofalowiec jest osobą "przeszkoloną". Obsługiwanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych, które zdobywa się w wyniku pozytywnego zdania egzaminu z wiadomości teoretycznych i podstawowych umiejętności praktycznych. Oczywiście dalsze szlify operatorskie zdobywa się pracą na pasmach, między innymi zyskując doświadczenia podczas zawodów krótkofalarskich czy polowania na DX-y. Mawia się żartobliwie, że jeśli jest odpowiednia propagacja, to dobry operator potrafi "zaliczyć" dalekie łączności nawet na kawałku drutu.
Osoby ubiegające się o świadectwo operatora zwrócą zapewne uwagę na podane wewnątrz numeru terminy egzaminów w 2016 roku organizowane przez UKE.
W kolejnym odcinku "Licencja i co dalej" prezentujemy zestawienie najbardziej popularnych transceiverów na fale krótkie, które może być podpowiedzią na pytanie: co kupić na dobry początek.
Bardziej doświadczonym operatorom mogę polecić artykuł "Tuning transceivera HF bez modyfikacji sprzętowych". Chodzi o to, że kiedy parametry toru odbiorczego popularnego transceivera okażą się niewystarczające, nie trzeba od razu wymieniać transceicvera na lepszy i dużo droższy, bo wystarczy skorzystać z propozycji firmy ErcomER i zastosować dodatkowy odbiornik SDR. Taki działający zestaw z IC-7200 i FDM-S2 był demonstrowany na ubiegłorocznym Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie. W artykule zostało dokładnie opisane "co i jak". Warto także zwrócić uwagę na artykuł poświęcone rosyjskiemu transceiverowi Tulipan z polskim akcentem oraz na przystawkę do TRX-a do emisji PSK.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal