Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Cyfryzacja radiokomunikacji amatorskiej

ŚR nr 03/2016

Pamiętam czasy, kiedy wraz z rozwojem UKF powstawały sieci amatorskich przemienników na 2 m i 70 cm, a potem Packet Radio i sieci AMPRNET. Wraz z rozwojem nowoczesnych technik informatycznych na świecie nastąpił kolejny krok w cyfryzacji radiokomunikacji amatorskiej, pojawiły się: D-STAR, DMR, P25, C4FM...Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu kolegów są instalowane nowe przemienniki D-STAR i od dwóch lat działa w kraju sieć SP-DMR. Aktualnie prawie wszystkie amatorskie przemienniki DMR w Polsce pracują z wykorzystaniem fabrycznych urządzeń firmy Hytera, opisywanych i prezentowanych na naszych łamach. Aby wyobrazić sobie aktualny stan sieci, warto zobaczyć zamieszczoną mapę przemienników DMR. Z czasem będzie ich przybywać, bo kilka już jest na etapie budowy/instalacji. Jak widać na rynku, ceny sprzętu radiowego maleją, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie standardem DMR także wśród polskich radioamatorów. Przewiduje się, że dalszy rozwój nastąpi po pojawieniu się na rynku zapowiadanego dwupasmowego radiotelefonu, pozwalającego na pracę w sieci DMR i np. D-STAR z wykorzystaniem jednego urządzenia.
Niedawno w Polsce, na wzór krajów zachodnich, zaczęły powstawać sieci HamNET z protokołem nośnym TCP/IP. HamNET jest zamkniętą siecią dla radioamatorów, zapewniającą szybką komunikację poprzez radiowe linki w oparciu o technologię mikrofalową. Wykorzystuje się tu dostępne urządzenia do pracy Wi-Fi na pasmo 2,4 GHz i 5,7 GHz.
Wewnątrz numeru przedstawiamy sieć HamNET w Toruniu oraz możliwości jej wykorzystania w ramach sieci WinLink 2000 do przekazywania poczty elektronicznej, radiogramów oraz jako element sieci EmCom. Polscy radioamatorzy dorównują w cyfryzacji amatorskiej kolegom z rozwiniętych krajów zachodnich.
Przy okazji muszę z satysfakcją przypomnieć wielkie zasługi naszego redakcyjnego kolegi Krzysztofa OE1KDA, który wniósł i wnosi wielkie zasługi do cyfryzacji radiokomunikacji amatorskiej. Seria jego artykułów i kolejne tomy w "Bibliotece Radioamatora" są źródłem bezcennej wprost wiedzy.
Z różnych względów nie wszyscy jednak korzystają z tych nowoczesnych technik łączności radiowej. Na przykład starsi wiekiem i stażem operatorzy wolą dotychczasowe techniki i nie chcą zmian, które wiążą się między innymi z dodatkowymi wydatkami i – co może ważniejsze – z koniecznością poznania nowych systemów łączności cyfrowej.
Z kolei dla nowych posiadaczy licencji krótkofalarskich przygotowaliśmy kolejny odcinek "ABC początkującego radioamatora", gdzie są opisane radiostacje amatorskie na zakresy UKF. Prezentacja uwzględnia tradycyjne radiostacje FM, pokrywające przeważnie pasma 2 m i 70 cm (niektóre z nich pracują także w pasmach 10 m, 6 m albo 23 cm) oraz systemy cyfrowe D-STAR, DMR i C4FM.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal