Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Majowe nowości

ŚR nr 05/2016

Tematem okładkowym jest polska wyprawa DX-owa na kolumbijską wyspę San Andres HK0, ciesząca się ostatnio bardzo dużym powodzeniem na pasmach. Ośmiu naszych kolegów i jeden operator z Kolumbii przez niecałe dwa tygodnie marca przeprowadzili pod znakiem 5J0P ponad 61 tys. łączności (prawie 3700 łączności ze stacjami polskimi).
O bardzo dużym zainteresowaniu wyprawą może świadczyć fakt ponad 300 tys. wejść na stronę internetową wyprawy. Serdecznie gratulujemy kolegom takiego sukcesu!
Mniej doświadczonych radioamatorów, ale na pewno nie tylko, powinien zainteresować artykuł poświęcony decybelom. Z decybelową miarą względną każdy użytkownik radia spotyka się bardzo często, ale nie każdy (zwłaszcza początkujący radioamator) posługuje się decybelami w sposób płynny, szczególnie gdy chodzi o przeliczenie poziomu mocy lub napięcia wyrażonego w jednostkach względnych na wartość wyrażoną w jednostkach bezwzględnych. Postanowiliśmy przybliżyć te zagadnienia, łącznie z podaniem wielu praktycznych zależności łączących ze sobą te wielkości i dających możliwość sprawnego ich przeliczania w dowolnym kierunku.W aktualnym odcinku ABC radioamatora kolejna garść informacji na temat prostych anten. Ciekawostką, zwłaszcza przed wakacjami i wyjazdami, może być pokazana konstrukcja prostej anteny terenowej. Na uwagę zasługuje też, skonstruowany przez naszego rodaka z Kanady, tuner antenowy zdalnie sterowany z PC, który – w przeciwieństwie do rozwiązań fabrycznych – pracuje w układzie symetrycznym.
Kontynuując temat o nowej sieci HamNet, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem radioamatorów, w kolejnym odcinku przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące typów sieci Mesh HamNet.
W innym artykule dotyczącym łączności jest zaprezentowany nowy system łączności pisemnych Fast Simple QSO – FSQ. Oferuje on bogatą funkcjonalność i jest polecany do wykorzystania w łącznościach o charakterze publicznym: w trakcie imprez, akcji ratunkowych i ćwiczeń, ale nie tylko. Choć został opracowany dla potrzeb łączności z jednorazowym odbiciem od jonosfery fal nadawanych prawie pionowo (NVIS) w niższych pasmach HF, jest także przydatny w łącznościach na większe odległości i UKF.
Nie zapomnieliśmy też o systemach pomiarowych w.cz. Warto poznać bliżej nowy oscyloskop przenośny z ekranem dotykowym Rohde & Schwarz Scope Rider, który może pracować do około 500 MHz. Wbudowane funkcje multimetru umożliwiają wykorzystanie go jako uniwersalnego urządzenia kontrolno-pomiarowego o wszechstronnym zastosowaniu serwisowym.
Ponieważ konstruowanie układów radiowych (nadawczo-odbiorczych) wymaga posiadania minimum sprzętu kontrolno-pomiarowego w.cz., zamieszczamy, szczególnie z myślą o początkujących konstruktorach, opis prostego urządzenia TDO (Trans-Dip-Oscillator), które może wykonać każdy przy niewielkim nakładzie finansowym.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal