Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Lipiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
Jesienne nowości radiowe

ŚR nr 11/2016

W tym numerze zwracamy uwagę na nowe profesjonalne radiotelefony Recent i Hytera PD985 oraz na odbiornik globalny dla każdego – Tecsun PL365.

We wrześniu miały miejsce między innymi dwa duże wydarzenia, o których piszemy w tym numerze: pierwsza dla profesjonalistów – Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2016, druga dla radioamatorów – V Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP.
Tegoroczny MSPO w Kielcach był rekordowy zarówno pod względem liczby firm oferujących sprzęt, jak i frekwencji odwiedzających. Wśród najnowocześniejszego sprzętu przeznaczonego dla wojska znalazły się także rozwiązania łączności radiowej.
Od początku powstania radia sprawna łączność była i jest niezbędna dla wojska, co potwierdziła już w 1920 r. Bitwa Warszawska. Nic dziwnego, że na terenach targowych obok czołgów, transporterów czy helikopterów były wystawione nowoczesne radiostacje wojskowe, profesjonalne radiotelefony oraz maszty i anteny zapewniające skuteczną łączność w każdych warunkach.
Spośród tegorocznych dziesięciu wyróżnionych firm w konkursie Defender trzy zostały nagrodzone właśnie za rozwiązania radiowe: za stację radiolokacyjną, okrętowy system edycji i transmisji wiadomości oraz odporny na zakłócenia system dostarczający informacji o czasie i pozycji, składający się z odbiornika nawigacji satelitarnej i anteny.
Również Zjazd Techniczny Krótkofalowców w Burzeninie był rekordowy pod względem liczby uczestników i wygłoszonych prelekcji technicznych oraz prac konkursowych PUK. Jak zwykle organizatorzy zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi byli zadowoleni z warsztatów Junior, podczas których zmontowali sobie radio AM umożliwiające przyzwoity odbiór stacji Warszawa I, a dorośli z warsztatów Senior wyjechali ze zmontowanym i uruchomionym prostym analizatorem antenowym Arduino SWR Scanner. Inni rywalizowali w konkursie składania Pixi 40, kto pierwszy zmontuje i nawiąże łączność na najmniejszym na świecie transceiverze CW. Emocji było co niemiara, a największe towarzyszyły konkursowi PUK i rozstrzyganiu, które transceivery i systemy antenowe są najlepsze.
Choć z różnych powodów nie udało się rozstrzygnąć pierwszej części konkursu RADAR (radia dla Reaktywacji), to z niektórych wystąpień było widać, że czynione są duże starania w celu promocji krótkofalarstwa wśród młodzieży. Oby tylko kolejne spotkania zespołów roboczych PZK jak najszybciej zaowocowały dobrymi zmianami, których efektem będzie większe pozyskanie młodzieży dla pożytecznego hobby, jakim jest krótkofalarstwo.
Duży udział słuchaczy w wykładach technicznych świadczy o tym, że takie spotkania są bardzo potrzebne.
W miarę możliwości będziemy starali się w kolejnych numerach przybliżać tematy interesujących prelekcji oraz prezentacje techniczne najciekawszych rozwiązań konstrukcyjnych.W tym numerze zwracamy uwagę na nowe profesjonalne radiotelefony Recent i Hytera PD985 oraz na odbiornik globalny dla każdego – Tecsun PL365.
Przyjemnej lektury!

Redaktor naczelny  
Andrzej Janeczek  

redakcja@swiatradio.com.pl  All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal