Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Kwiecień
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie


       Od redakcji
SDR na PC

ŚR nr 06/2008

W ostatnich latach obserwuje się gwałtowny postęp w nowych technologiach cyfrowych mających zastosowanie także w komunikacji radiowej.
Alternatywą dla rozbudowanych i drogich fabrycznych urządzeń dla krótkofalowców stają się radia programowalne (Software Defined Radio - SDR). Od kilku lat technologię SDR wykorzystuje się w urządzeniach KF armii amerykańskiej.Z wyglądu zewnętrznego są to niepozorne pudełka (czarne skrzynki), które w połączeniu z komputerem i kartą dźwiękową stanowią amatorski odbiornik lub transceiver KF i to bardzo dobrych parametrach. Zasada pracy takich urządzeń nie jest nowa, bowiem opiera się na bezpośredniej przemianie częstotliwości. Dzięki rozwojowi informatyzacji całą obróbkę sygnału, czyli filtrację i demodulację, wykonuje komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Takie odbiorniki cyfrowe zrewolucjonizują systemy elektroniczne nie tylko w tradycyjnej radiokomunikacji, ale także w akwizycji danych i przetwarzaniu sygnału.
Aktualnie modne są tak zwane odbiorniki wielostandardowe, czyli takie, które mogą obsługiwać wiele różnych standardów, jak GSM, GSM+GPS, UMTS+WLAN. Tutaj swoją rolę spełnia właśnie koncepcja radia programowalnego SDR, gdzie wymagana pełna rekonfigurowalność jest osiągana na drodze programowej, poprzez zmianę programu w odpowiednich blokach funkcjonalnych urządzenia.
Wiele urządzeń przystosowanych do obsługi nowoczesnych standardów w komunikacji elektronicznej można było obejrzeć (a nawet wypróbować) na ostatnich targach Intertelcom 2008. W tym numerze prezentujemy wybrane rozwiązania nagrodzone przez jury konkursu złotymi medalami.
Ponieważ coraz więcej krótkofalowców idących z postępem techniki unowocześnia swoje radiostacje, a na rynku coraz większe sukcesy odnosi mało znana firma Flex Radio, w tym numerze prezentujemy najnowszy transceiver KF + 50 MHz Flex Radio 5000A. W wielu światowych rankingach właśnie ten, sterowany programowo (SDR), tarnsceiver zajmuje pierwsze miejsca.
Mamy nadzieję, że po prezentacji wielopasmowego transceivera o mocy 100 W wielu kolegów, szczególnie tych młodszych, zafascynowanych komputerami, spróbuje przesiąść się na SDR i podzieli się z nami opinią o radiu sterowanym programowo.
Z listów i rozmów redakcyjnych wynika, że Czytelnicy są zainteresowani przybliżaniem techniki SDR na PC. Odpowiedzią na te prośby będzie w niedalekiej przyszłości publikacja testu odbiornika Perseus, z bezpośrednim przetwarzaniem i sterowanego programowo. Czynimy także starania, aby opisać - wykonany niejako na zlecenie redakcji - bardzo prosty transceiver SDR na pasmo 80?m/QRP sterowany z PC.
Być może ktoś z Czytelników ma już doświadczenie z własnymi konstrukcjami SDR na PC i zechce się nimi podzielić?

Redaktor Naczelny
Andrzej Janeczek

sp5aht@swiatradio.com.pl



All rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal