Artykuły specjalne - index Biblioteka Radioamatora - index
ILER-40 radiostacja QRP SSB - instrukcja montażowa (01.11.2012)
Autor zestawu i instrukcji Javier Solans EA3GCY Z hiszpańskiego tłumaczył Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
ILER-40 jest jednym z wielu rozwiązań transceiwerów opartych na scalonych mieszaczach NE602 wykorzystanych na przemian w torach nadawczym i odbiorczym. Schemat Ilera jest oparty na transceiwerze "Antek" dla pasma 80 m, opracowanym przez Andrzeja Janeczka SP5AHT i opublikowanym w miesięczniku "Świat Radio". W rozwiązaniu tym zastosowano przełączanie oscylatora i BFO zależnie od nadawania i odbioru co oznacza, że każdy z mieszaczy NE602 pełni dwie funkcje naprzemiennie. Jeden z mieszczy NE602 pracuje albo jako mieszacz odbiorczy albo jako generator sygnału DSB (dwuwstęgowego z wytłumioną falą nośną) a drugi jako mieszacz nadawczy albo detektor SSB. W pasmowych filtrach nadawczych i odbiorczych zastosowano legendarne cewki TOKO z serii "KANK 3334" (5,3 µH). Oprócz tego zawiera on tłumik wejściowy zapobiegający powstawaniu modulacji skrośnej przy odbiorze silnych sygnałów. Wysokostabilny generator VXO jest przestrajany w zakresie o szerokości 30-100 kHz a jego dryf częstotliwości nie przekracza 200 Hz w ciągu pierwszych pięciu minut pracy. Jest to transceiwer o wytrzymałej konstrukcji, posiadającej rezerwy pozwalające na pracę w trudnych warunkach terenowych. Konstruktor kierował się zasadą ograniczenia rozwiązania do niezbędnego minimum ale tak, aby zapewnić dobrą pracę. Transceiwer posiada tylko dwie gałki: siły głosu i strojenia co w pełni wystarcza do satysfakcjonującej pracy QRP.
Autor składa podziękowania: • Andrzejowi Janeczkowi SP5AHT za jego znaczączy wkład dla krótkofalarstwa. • Jonowi Iza EA2SN za cenną pomoc w lokalizacji błędów, opracowaniu instrukcji i pomiarach parametrów. • Luisowi EA3WX, Juanowi EA3FXF, Jaime EA3HFO, Alfonso EA3BFL i J. Antonio Beltránowi za przyjacielskie rady i wytrwałą pomoc w przygotowaniu zestawu.
SPIS TREŚCI
Informacje ogólne Nadajnik Odbiornik Porady dla mniej doświadczonych konstruktorów Lutowanie Umieszczenie podzespołów we właściwym kierunku Układy scalone Diody Kondensatory elektrolityczne Cewki i transformatory Spis elementów w kolejności wartości Spis elementów w kolejności numeracji Mapa współrzędnych na płytce Montaż Zalecana kolejność montażu Uruchomienie i zestrojenie Dodatki Dodatek 1 Dodatek 2 Dodatek 3 Dodatek 4. Modyfikacje VXO 4.1. Precyzer 4.2. Przełączane zakresy Dodatek 5. Potencjometr regulacji wzmocnienia w.cz. Dodatek 6. Użycie mikrofonu elektretowego Dodatek 7. Automatyczna regulacja wzmocnienia 7.1. Schemat i zasada pracy 7.2. Spis elementów 7.3. Instalacja modułu na płytce głównej 7.3.1. Wariant 1 7.3.2. Wariant 2 Trudności w uruchomieniu Warunki gwarancji Schemat ideowy Okablowanie
Pobierz: ILER 40 - instrukcja montażowa (pdf, 4 MB)
|