Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal

   Ustaw nas jako strone startow  Dodaj nas do swych ulubionych stron  ŚR News - kanał RSS  ŚR Forum  - kanał RSS  ŚR - kanał  Facebook  ŚR - kanał Twitter                

           
 
   
Świat Radio 07-08/2021        Spis treści
       Od redakcji

ŚR 08/2021 - okładka

Kalendarz wydarzeń
     Czerwiec
ŚR Kalendarz wydarzeń - kanał RSS
NPWŚCPS
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy
Polski Związek Krótkofalowców

Radiowy Biuletyn Informacyjny

Propagacja

Goście na serwisie

     Zobacz w większym oknie

          Aktualności

Świat Radio plus 1/2010

Numer specjalny Świat Radio plus 1/2010 Najnowszy numer specjalny ŚR ("Świat Radio plus" pt. „Echolink i spółka” opracowany przez Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA) jest poświęcony zasadom pracy amatorskich sieci radiowo-internetowych, szerokiej gamie rozwiązań technicznych, sposobom korzystania z nich, jak również argumentom za i przeciw ich wykorzystaniu. Obecnie najbardziej rozbudowaną siecią tego rodzaju jest Echolink. Korzystanie z niej nie wymaga użycia drogiego i skomplikowanego sprzętu.Wprost przeciwnie – wystarczy do tego celu już zwykła, nawet ręczna, radiostacja UKF wyposażona w koder i klawiaturę DTMF. Jedynie w większej odległości od stacji przemiennikowej konieczne jest użycie skuteczniejszej anteny zewnętrznej lub kierunkowej ale jest to sprawa oczywista.

Już sama myśl o nawiązywaniu łączności z całym światem przy użyciu tak prostego wyposażenia okazuje się niezwykle atrakcyjna nie tylko dla osób nie mających szans na zainstalowanie anteny krótkofalowej, ale także dla wszystkich, którzy w czasie niedzielnego spaceru albo urlopu zechcą poświęcić trochę wolnego czasu na krótkofalarstwo. Sieci radiowo-internetowe umożliwiają zresztą prowadzenie nie tylko łączności fonicznych ale również i telewizyjnych SSTV, a w przyszłości z pewnością i za pomocą innych rodzajów emisji. Oprócz sieci krótkofalarskich powstały już także podobne sieci dla użytkowników radia CB i PMR.
Powiązanie sieci amatorskiej z Internetem budziło prawie od samego początku silne kontrowersje w wielu krajach, a panorama stanowisk obejmuje zarówno głosy kompletnego sprzeciwu jak i pełnego zachwytu.

Dołączony do numeru dysk CD zawiera nie tylko liczne programy związane z Echolinkiem, D-Star i innymi systemami łączności radiowo-internetowych ale również programy przeznaczone dla wielu innych dziedzin krótkofalarstwa.
Znaleźć więc na nim można zarówno programy do pracy emisjami cyfrowymi, albo do odbioru za pomocą odbiorników realizowanych programowo (SDR) jak i programy symulacyjne dla majsterkowiczów. Osobny temat stanowią rozwiązania służące do komunikacji za pomocą słabych sygnałów i do badania propagacji przy użyciu indywidualnych radiolatarni małej mocy pracujących emisjami WSPR, QRSS, Hella i innymi.
W miarę możliwości wybór programów uwzględnia oprócz systemu Windows także i inne platformy sprzętowo-programowe: Linuksa, Mcintosha i PocketPC, a do części z nich dodano instrukcje w języku polskim w tłumaczeniu OE1KDA.
Dodatkiem specjalnym jest drugie wydanie historii polskich radiotechników (pierwsze ukazało się w 2005 roku na dysku ŚR-04).

Zapraszamy do zapoznania się z tym aktualnym i bardzo interesującym materiałem i do wykorzystania w eterze zdobytych wiadomości. ŚRplus pojawił się w salonach prasowych w maju, a aktualni prenumeratorzy ŚR mogą go nabyć za pół ceny (14 zł). Szczegóły w ŚR 5/2010.

16-04-2010  

  Drukuj artykułDrukujAll rights reserved by Wydawnictwo AVT Korporacja Sp. z o.o. © Świat Radio
Medical cosmetologyMonitoring Counter-Strike 1.6 serversAll for Counter Strike 1.6Sport siteCounter Strike 1.6 and Minicraft portalLytkarino Counter Strike 1.6 portal